ארגון השחקנים בחר ועד מנהל חדש; אסתי זקהיים תתמודד על תפקיד היו"ר מול אוהד קנולר

האסיפה השנתית של שח"ם נערכה בצל מאבקי התרבות האחרונים. ארבעה מחברי הוועד שהתפטרו: "שח"ם הופך לארגון שנמנע מלהתערב ולהגן על זכויות ועמדות שחקניו מול הממשלה והתיאטראות"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

חברי ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) קיימו הבוקר (שישי) בתל אביב את אסיפת הארגון השנתית, ובה בחרו את 13 חברי הוועד המנהל שלו וכן את חברי ועדת הביקורת לשנתיים הבאות. האסיפה נערכה בצל התפטרותם של חמישה חברי ועד בחודש שעבר, בין היתר על רקע תגובתה הרפה לדעתם של הנהלת שח"ם למאבקי התרבות האחרונים ובשל טענות על ליקויים אחרים בהתנהלותה.

ששה חברי ועד נבחרו מחדש לכהונה נוספת: אוהד קנולר (המכהן כיום כיו"ר הארגון), ערן איווניר, זוהר שטראוס, לין לאור, אורי יניב וגיא לואל. חברת הוועד חלי גולדנברג, שנמנתה עם המתפטרים בחודש שעבר ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות הארגון, נבחרה גם היא מחדש. ששת חברי הוועד החדשים הם יניב ביטון, דניאל בוצר, שרית וינו-אלעד, אסתי זקהיים, אורנה כץ ושרה פון שוורצה. חברי הוועד המנהל יתבקשו לבחור מתוכם את יושב הראש הבא של שח"ם. זקהיים אמרה כי בכוונתה להתמודד על תפקיד היו"ר מול קנולר. השחקנים אורנה רוטברג ולירון חי ביטון יכהנו בוועדת הביקורת. 

מקורות שנכחו באסיפה באולם צוותא בתל אביב סיפרו ל"הארץ" כי האווירה בה היתה מתוחה וכי נדונו בה סוגיות שונות ובהן תנאי העבודה בהצגות ילדים וכן המאבק על חופש הביטוי, נושא מרכזי על סדר היום בישראל בשבועות האחרונים. לדברי המקורות, יו"ר הארגון קנולר שב על עמדתו, שספגה ביקורת קשה משחקנים ומארגוני יוצרים אחרים, ולפיה שח"ם אינו צריך להתערב במחלוקות על חופש היצירה עם שרת התרבות מירי רגב, אלא על כל אמן להביע את מחאתו האישית דרך היצירה שלו.

יו"ר הארגון, אוהד קנולר, בישיבה השנתית של שח"ם בתל אביב, היום צילום: דודו בכר

ארבעה מחברי הוועד שהתפטרו בחודש שעבר, השחקנים נדב בושם, ישי גולן, רינת מטטוב ורוני דותן, שלחו בימים האחרונים מכתב חריף לחברי הארגון לקראת האסיפה ובו מתחו ביקורת קשה על התנהלות הנהלתו. לדבריהם, הליקויים בתפקוד הנהלת הארגון ניכרו עוד זמן רב לפני מינוי מירי רגב לשרת התרבות ונגעו לפעילות השוטפת של שח"ם. "אנו מרגישים שהארגון הולך לכיוון של צמצום וכיווץ הסמכויות והמעורבות של הוועד המנהל, ובכך אנו הופכים לחותמת גומי בלבד", כתבו הארבעה במכתב שהגיע לידי "הארץ", "החלטות אקוטיות לארגון נלקחו, להרגשתנו, ללא שיתוף אמיתי של הוועד המנהל. בין השאר אלה החלטות שהובילו לבחירת המנכ"ל החדש לארגון והחלטות בנושא תביעות המתנהלות בין שחקני הארגון לתיאטראות. אנו שומעים משחקנים פעמים רבות שקיבלו לשאלותיהם את התשובה 'זו היתה ההחלטה שקיבל הוועד המנהל' גם בנושאים שעליהם לא שמענו ושכלל לא הועלו לדיון".

הארבעה דחו את הטענות שלפיהן התפטרו מהוועד בשל נטייה פוליטית מסוימת ועל רקע המאבק על חופש הביטוי. "ההתפטרות נעשתה בשל התנהלות לקויה של היושבים בראש שח"ם, שאנחנו לא מוכנים לקבל", הדגישו, "בעינינו, שח"ם הופך לארגון שנמנע מלהתערב ולהגן על זכויות ועמדות שחקניו מול מוסדות הממשלה, התיאטראות ושאר המושכים בחוטים במקום להיות ראש החץ שפורץ את הדרך להישגים משמעותיים. הוא שייך לשחקנים בישראל, לכולנו, פניו וצביונו צריכים להקבע על ידי השחקנים עצמם, הנאמנים לחוקי היצירה והאומנות, ולא על ידי אליטה היושבת בראש הארגון ומתנהלת כרצונה". משח"ם לא נמסרה תגובה לתוכן המכתב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ