מנכ"ל אל־מידאן התפטר, השימוע נדחה

מנכ"ל התיאטרון החיפאי, עדנאן טראבשה, שכיהן בתפקיד בהתנדבות, ביקש אתמול לסיים את עבודתו לאחר שנפצע בתאונת דרכים. השימוע שאמור היה להיערך היום לאל־מידאן במועצה הישראלית לתרבות ואמנות נדחה למועד לא ידוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל תיאטרון אל־מידאן בחיפה, עדנאן טראבשה, התפטר אתמול (שבת) מתפקידו. טראבשה, בן 56, שכיהן כמנכ"ל מתנדב במשך כשלוש שנים, נפצע בשבוע שעבר בתאונת דרכים וביקש מהנהלת התיאטרון לסיים את כהונתו בשל הפציעה. ההנהלה נענתה בחיוב לבקשתו, אבל מקור המקורב לתיאטרון טוען כי הפרישה נבעה דווקא מביקורת חריפה שנמתחה עליו באסיפת צוות אל־מידאן אתמול. עורך הדין ע'סאן אבו־ורדה, היועץ המשפטי של אל־מידאן, התנדב למלא את מקומו של טראבשה עד למינוי מנכ"ל חדש. השימוע שאמור היה להיערך היום לאל־מידאן במועצה הישראלית לתרבות ואמנות, בין היתר בנוגע למקורות תקציבו וסוגיית השכרות האולם לגופים פוליטיים, נדחה למועד לא ידוע. על רקע זאת, הודיעה אתמול עיריית חיפה לתיאטרון כי החליטה לשוב ולהקפיא את העברת כספי התמיכה שלו, לאחר ששניים מחברי ועדת הבדיקה שמונתה לעניין חזרו בהם מחתימתם על המלצותיה. בתיאטרון ובארגון עדאלה המייצג אותו במאבק על התמיכה הציבורית הכחישו את הפרסומים על פנייה לממשלת קטאר בבקשה שתתמוך כספית בתיאטרון.

השימוע להנהלת אל־מידאן במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות אמור היה לבחון בין היתר את האירועים שנזכרו בדו"ח ארגון המשפחות השכולות "אלמגור" שהועבר למועצה. לפי הדו"ח, ב–2009 נערך באל־מידאן כינוס תמיכה בארגון "החזית העממית" וב–2012 כינוס תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד. בביקור מדור תיאטרון של המועצה באל־מידאן בחודש שעבר עלו סימני שאלה ביחס למקורותיהם של כמיליון שקלים מתקציבו וגם סוגיה זו אמורה היתה לעלות בשימוע. השימוע תוכנן תחילה ל-21 ביוני, אולם נדחה להיום בשל נסיעת צוות התיאטרון להופעות בגרמניה. בעקבות פציעתו של טראבשה בתאונה הוחלט בסוף השבוע לקיימו במועד אחר.

השרה רגב הביעה הבוקר תמיהה על עיתוי פרישתו של טראבשה בראיון לגלי צה"ל והדגישה כי למרות המהלך היא תבקש לזמן אותו לשימוע בעניין התיאטרון, לכשיתקיים. "לשימוע באים כל הנוגעים בדבר, בוודאי מנהל תיאטרון שיכול לתת לנו תשובות טובות לגבי מה שקרה בתיאטרון הזה בשנה האחרונה - מי הופיע שם, האם היו בו אירועים פוליטיים, האם הוא מתעסק בתיאטרון או בדברים נוספים וממי הוא מקבל תקציבים", אמרה רגב, "הגיעו לשולחני הרבה מאוד חומרים שאומרים שיש כאן התנהלות לא תקינה שיש לה קשר לפוליטיקה".

תיאטרון אל-מידאןצילום: Hanay

רגב בירכה בראיון על החלטת עיריית חיפה לשוב ולהקפיא את העברת התמיכה לאל־מידאן, שנמסרה אתמול להנהלת התיאטרון. שניים מחברי ועדת הבדיקה שמינתה מועצת העיר לעניין, שי בלומנטל (הבית היהודי) ושמשון עידו (הליכוד) חזרו בהם ביום חמישי האחרון מחתימתם על ההמלצה לחדש את התמיכה. עידו אף טען כי הצגת "הזמן המקביל" שהועלתה בתיאטרון בשבת שעברה כאירוע שערכה בל"ד הפרה את הסיכום בין הנהלת אל־מידאן לוועדה, ולפיו התיאטרון יידרש לקבל אישור מאגף התרבות בעירייה כדי להשכיר את האולם שלו לגופים חיצוניים. "אין לקיים אירועים פוליטיים במקומות של תרבות. זה אחד מהכללים שלנו", אמרה רגב, "העניין יעלה בישיבת מועצת העיר ואני בטוחה שהתקציב לא יחזור לאל־מידאן עד שהנושא ייבדק. הוא נמצא גם בבדיקה משפטית וגם בבדיקת משרד התרבות. אני לא בית משפט אבל יש לי ועדת תמיכות בראשותה של מנכ"לית המשרד, שמחליטה כל שנה לאן מעבירים תקציבים. אין לי שום כוונה לפזר כספי ציבור בלי שאני בודקת לאן הכסף הולך".

עו"ד ע'סאן אבו־ורדה, שהתנדב למלא את מקומו של מנכ"ל אל־מידאן, שימש בעבר כסגן ראש העיר וכחבר המועצה. לדבריו, בכוונתו להיפגש עם השרה רגב ועם ראש העיר יונה יהב כדי להעמיד את הדברים על מקומם בכל הנוגע לתיאטרון. "לקחתי על עצמי התפקיד הקשה הזה כדי להחזיר את השפיות למקום", אמר ל"הארץ", "התיאטרון עוסק בתיאטרון ולא בפוליטיקה, אך מנסים להעביר אותו לפסים פוליטיים. ההחלטות הן החלטות פוליטיות וצריך להשאיר את התיאטרון לעסוק במה שהוא עוסק בו עד היום".

לדברי נמרוד שיין, עוזר ראש העיר שעמד בראש הוועדה שהגישה את ההמלצות, לאחר שעידו ובלומנטל ביקשו למשוך את חתימתם מהמלצות הוועדה הועבר העניין לבדיקת היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד רשף חן. לאחר מכן גם הגיעה לשיין הודעתו של מנכ"ל התיאטרון הפורש טרבאשה, ובה נכתב כי הוא מבקש להודיע שכל ההסכמים הלא חתומים יהיו בגדר משא ומתן בלבד, ושההסכמים אמורים להיות על דעתו של ארגון עדאלה המייצג את התאטרון, מה שדרש בדיקה נוספת של היועץ המשפטי. כך ככל הנראה הסיקו בעירייה שעדאלה אמון על ניהול התיאטרון. "עם התפטרות מנכ"ל אל־מידאן והודעתו כי כל ההסכמים שהושגו עד היום עם הנהלת התאטרון על מנת לאפשר את חידוש את התמיכה בו בטלים, הועבר הנושא למישור המשפטי ולבדיקת היועץ המשפטי לעירייה. לפיכך, לפי שעה לא חודשה התמיכה בתיאטרון ואני מקווים כי יושג בהקדם מתווה שיאפשר קיומו של תיאטרון ערבי אותנטי ויוצר בחיפה", אמר שיין.

השרה רגב התייחסה הבוקר בריאיון לפרסומים שהופצו ביממה האחרונה ושלפיהם ניהול התיאטרון הועבר לידי ארגון עדאלה. בתיאטרון הכחישו זאת והדגישו כי הארגון אמון אך ורק על המאבק המשפטי למען המשך התמיכה בו. מעדאלה נמסר כי "פרסומים אלה הם חסרי כל בסיס. מדובר בהמשך ההסתה נגד התאטרון, אשר כל מטרתה היא סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי ובחופש האמנותי. מנהל התיאטרון לא אמר את מה שיוחס לו ולא ניהל כל שיחה עם ראש העיר חיפה בנושא. מרכז עדאלה מייצג את אל־מידאן מול משרד התרבות, משרד החינוך ועיריית חיפה בעניין שלילת התקציבים שהרשויות צריכות להעביר לטיפולו. הוועד המנהל של אל־מידאן, שבראשו עומד ואליד פאהום, אחראי על ניהול התאטרון והוא הגוף היחיד שמנהל את התאטרון". בנוסף, הדגישו במרכז עדאלה ובתיאטרון אל־מידאן כי בניגוד לדברים שהזכירה השרה רגב, לא נעשתה כל פנייה לממשלת קטאר מצד התיאטרון במטרה לקבל סיוע כלכלי. "הטענות המופרכות בנושא זה מעידות אף הן כי אין בכוונת השרה לנהל דיון ענייני בנושא, אלא להמשיך ולהסית נגד התאטרון ואנשיו", אמרו.

מקור המקורב לתיאטרון סיפר שמאז שהסיכום בין התאטרון לעיריית חיפה הודלף על ידי העירייה החלה תסיסה בקרב שחקנים וחברי הנהלת התיאטרון. לדבריו, אתמול התקיימה אסיפה רגילה של צוות התיאטרון שבמהלכה נמתחה ביקורת חריפה על טראבשה והיא שהביאה להתפטרותו. לדברי המקור, חלק מהתסיסה ניכר בקרב חברי צוות שסברו כי התיאטרון אינו צריך לקבל תקציבים מהממשלה והעירייה. "הם אומרים שבסופו של דבר תהיה סחטנות פוליטית בגלל התקציב", אמר והוסיף כי דפוס מחשבה זה קיים זמן רב בקרב אמנים ערבים. לדבריו, התיאטרון היה במשבר כבר לפני המאבק על התמיכה הציבורית וטרבאשה כמנכ"ל מתנדב ניסה להציל אותו תוך התמודדות הן עם נציגי הממשלה והעירייה והן עם רצונות האמנים, עד שהותש מהמאבק.

ג'עאפר פרח, מנהל מרכז מוסאווא לזכויות האזרחים הערבים, אמר ל"הארץ" כי הסיכום בין העירייה לאל־מידאן היטיב עם התיאטרון ובירך על כך שראש העיר יהב החליט להימנע מהתערבות בתכנים. עם זאת, לדבריו, ההחלטה לפקח על השכרת האולם היתה שגויה. לדעתו של פרח, ראוי שהנהלת אל־מידאן החדשה תתנתק מעיריית חיפה. "האווירה שיצרה עיריית חיפה יחד עם משרדי החינוך והתרבות יגרמו ליוצרים אחרים להפעיל צנזורה עצמית", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ