אבי גיבסון בר־אל מונה למנהל האמנותי של פסטיבל עכו

ועדת איתור בראשות הבמאי איציק ויינגרטן בחרה בו מתוך עשרה מועמדים והוא יחליף את גיל אלון, שישלים בתום הפסטיבל הקרוב כהונה בת שלוש שנים בתפקיד

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

השחקן והבמאי אבי גיבסון בר־אל מונה למנהל האמנותי של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר. גיבסון בר־אל משמש זה שלוש שנים כחבר הוועדה האמנותית של הפסטיבל וייכנס לתפקידו בינואר 2016. ועדת איתור בראשות הבמאי איציק ויינגרטן בחרה בו מתוך עשרה מועמדים והוא יחליף את גיל אלון, שישלים בתום הפסטיבל הקרוב, שיתקיים בין 28 בספטמבר ל-1 באוקטובר, כהונה בת שלוש שנים בתפקיד.

גיבסון בר-אל, בן 39, בוגר לימודי משחק ובימוי בתיאטרון החדר של אמיר אוריין, נמנה עם מייסדי קבוצת התיאטרון אורתו־דה, מלמד כיום תיאטרון במסגרות חינוך שונות ומביים בתיאטראות שונים. ההצגה "אסקוריאל" שביים ב-2005 זכתה בפרסי קיפוד הזהב בקטגוריות במאי והצגת השנה. הוא כיהן כמנהל האמנותי של תיאטרון הסמטה ביפו וכבמאי בית בו בשנים 2011-2008. מלבד זאת היה אמון על ניהול תיאטרון הרחוב בפסטיבל עכו ב-2007 וב-2010 וכן ניהל את תיאטרון הרחוב בכמה מפסטיבלי הצגות הילדים בחיפה. "אני מקווה ליצור שיח אקספרימנטלי, מעז, שבודק את תהליכי היצירה לעומק ונותן ביטוי לאוכלוסייה המעורבת בעכו", אמר ל"הארץ", "השאיפה היא גם לנסות לייצר שיח שיתרחש מעבר לתקופת הפסטיבל, שיח של מחקר ולימוד בתהליכי ההכנה אליו, כדי לעודד יצירות ותהליכים ארוכי טווח".

פסטיבל עכו האחרון נערך הן בצל מאבק היוצרים נגד הנהלת הפסטיבל על תקצוב ההפקות והן בצל הביקורת על צמצום מספר החללים המשמשים להצגות בעיר העתיקה. כמה חודשים לפני פתיחתו גילו היוצרים כי תקציב ההפקות שהוקצה להם נמוך בכ-200 אלף שקלים מהסכום הדרוש וכי לא יספיק גם להעלאת ההצגות וגם לתשלום השכר לשחקנים כפי שהוסכם לקראת פסטיבל 2013. בתום מאבק של ארגון השחקנים (שח"ם) ואיגוד במאי התיאטרון אישרה עיריית עכו מתן תוספת תקציב לפסטיבל, אולם כ-25% מסך התקציב שהובטח ליוצרים הועברו אליהם בפועל רק זמן מה לאחר האירוע. להערכת גיבסון, התקציב שעמו עובדות כעת עשר קבוצות היוצרים שנבחרו להעלות הצגות בפסטיבל הקרוב, ה-36 במספר, מספק את צורכיהן.

מחלוקת נוספת שהתעוררה לפני הפסטיבל הקודם אירעה כאשר היוצרים גילו באקראי כי חלק מהחללים המסורתיים בעיר העתיקה, ששימשו במשך שנים להצגות ייחודיות ותלויות אתר, לא יועמדו הפעם לרשותם בשל החלטת עירייה להסב אותם לצורכי תיירות. מבין האולמות בעיר העתיקה נותרו אז רק הדיוואן, ה"קריפטה" ושני אולמות אבירים. יתר החללים שהוקצו אז להצגות הפסטיבל היו האודיטוריום העירוני, קרית החינוך, בית יד לבנים וכן מועדון בין העיר העתיקה לעיר החדשה. גיבסון הדגיש כי מרבית הפסטיבל השנה תתקיים בעיר העתיקה, בין היתר בחללים חדשים במתחם. "חשוב לי שהפעילות המרכזית תתקיים בעיר העתיקה, וכך גם החיפוש אחר חללים אלטרנטיביים בה כדי לרענן ולחדש", הדגיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ