הסכם תקדימי בין תיאטרון הסמטה ביפו לבין שח"ם

ארגון השחקנים ותיאטרון הסמטה חתמו על הסכם לפיו חלוקת הרווחים השוויונית בין כל המעורבים בהצגות הפרינג' שיתארחו בתיאטרון תעוגן מראש בחוזה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הסכם תקדימי בתחום הפרינג' נחתם בימים האחרונים בין תיאטרון הסמטה ביפו לבין ארגון השחקנים (שח"ם), ולפיו חלוקת הרווחים השוויונית בין כל המעורבים בהצגות הפרינג' שיתארחו בתיאטרון תעוגן מראש בחוזה שייחתם עם הקבוצות היוצרות. אף שחלוקה שכזו כבר רווחת כיום בהצגות פרינג' רבות, זוהי הפעם הראשונה שנקבע כי היא תעוגן מראש בחוזה שיחתום התיאטרון עם קבוצת הפרינג' שתציג בו.

במרבית התיאטראות המארחים כיום הצגות פרינג', מועברים 75%-70% מההכנסות לקבוצות היוצרות, ובהתאמה 30%-25% לתיאטרון המארח אותן. אף שהתיאטראות חותמים את החוזים ישירות מול במאי ההצגות או נציג מטעמו, בפועל האחרונים כבר מחלקים את חלקה של הקבוצה בהכנסות באופן שווה בינם לבין השחקנים והיוצרים הנוספים. ההסכם שנחתם עתה עם הסמטה רק מעגן זאת בחוזה הראשוני, כך שכבר בשלב החתימה תובטח חלוקה שוויונית של הרווחים. כל זאת במטרה למנוע עיכובים או חסמים אחרים בהעברת השכר לשחקני ההצגות.

לצד זאת, תיאטרון הסמטה חותם על חוזים עם כל המעורבים בהצגות הפרינג' שהוא מארח ולא מול נציג שלהן. מנכ"לית תיאטרון הסמטה, עירית פרנק, הדגישה בשיחה עם "הארץ" כי התיאטרון חותם על חוזים עם כל המעורבים בהצגות הפרינג' שהוא מארח ולא רק עם הבמאי או נציג מטעם ההפקה.

בשח"ם מקיימים כעת מגעים עם תיאטראות נוספים המארחים הצגות פרינג' במטרה להגיע לסיכום דומה. "ההסכם מהווה הישג חשוב ביחס לדאגה לתנאים ולתשלום הוגן לשחקנים בהפקות הפרינג'", מסר יו"ר הארגון אוהד קנולר, "אנו מודים לתיאטרון הסמטה על הצטרפותו להבנה כי שחקן שווה מקצוע, וכי שחקנים צריכים לקבל שכר בעבור השתתפותם בהצגות אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ