ההצגה על פי עדויות חיילים שנאספו ב"שוברים שתיקה" זכתה בפרס בוושינגטון

ההצגה "It's What We Do", המתבססת על ספר של "שוברים שתיקה", זכתה בפרס חביבת הקהל בקטגוריית הדרמה בפסטיבל "בירת הפרינג'" בוושינגטון

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

ההצגה "It's What We Do" שכתבה וביימה פמלה נייס לפי עדויות חיילים שנאספו בארגון "שוברים שתיקה" זכתה אמש (ראשון) בפרס חביבת הקהל בקטגוריית הדרמה בפסטיבל "בירת הפרינג'" בוושינגטון. בפסטיבל, הנערך בעיר וושינגטון מדי שנה, משתתפות כ-130 הצגות פרינג' והמצליחות שבהן מקבלות אפשרות להציג בעיר פעמים נוספות. בפרסים נוספים זכו הקומדיה "מסיבת החתונה", המחזמר "איך להתפטר מעבודתך?", ההצגה "straight on til mourning" בקטגוריית התיאטרון הפיזי ו-"The Eddie Lounge Reunion Tour: The Lounge Awakens" בקטגוריית המופע הטוב ביותר. פרס הבימוי הוענק למשאן לברון על ההצגה "POWER! Stokely Carmichael" העוסקת בפעיל זכויות האדם סטוקלי קרמייקל.

"It's What We Do" נכתבה על בסיס הספר "Our Harsh Logic" שיצא לאור בהוצאת "שוברים שתיקה" ב-2013, וכולל עדויות חיילי צה"ל ששירתו הן בגדה המערבית והן ברצועת עזה בין השנים 2010-2000. צוות ההצגה מורכב מערבים ומיהודים אמריקאים שחלקם אינם שחקנים בהכשרתם. היא מתארת בין היתר את אלימות המתנחלים כלפי תושבי הגדה, את הסבכים הביורוקרטיים במעברים וכן את ההתנהלות במחסומים בכניסה לרצועת עזה. דמות מתשאלת שיושבת בקהל מבררת עם דמויות החיילים את חוויותיהם והם מתוודים על אודותיהן בפני הקהל.

ההצגה הועלתה החודש חמש פעמים באולם בוושינגטון המונה כ-70 מקומות, כאשר כל הכרטיסים נמכרו מראש. לאחר כל הצגה התקיים רב-שיח בהשתתפות היוצרים. ארגון הימין "Camera", העוקב אחר דיווחים על ישראל בתקשורת האמריקאית, ביקש לקבל לידיו את המחזה ולדברי גורמים בו גם קיבל תלונות על ההצגה ועוקב אחריה. בעקבות ההצלחה בפסטיבל היא תעלה שלוש פעמים נוספות בשבוע הקרוב.

בארגון "שוברים שתיקה" בישראל אמרו כי אין להם כל קשר להצגה העולה בוושינגטון. "בכל חודש מגיעות לארגון עשרות פניות מאנשים בארץ ובעולם המספרים לנו על עבודות שונות בהן נעשה שימוש בעדויות החיילים", נמסר מהארגון, "ככלל, וכחלק מתפישת העולם של הארגון, פניות כאלה מאושרות בתנאי שמלותיהם של העדים כפי שנמסרו לנו ופורסמו לא ישונו או יעוותו. מיותר לציין שאין לנו כל אחריות על תכנים או אג'נדה שעולה מאירוע כזה או אחר שלא לקחנו חלק בהפקתו (כמו ההצגה הנ"ל) גם אם נעשה שימוש בעדויות שפירסמנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ