הבמאי פיטר ברוק חוזר לאפוס ההודי "מהאבהארטה" במחזה חדש

בשנות ה–80 העלה ברוק הצגה עטורת שבחים על פי האפוס. בשנה הבאה הוא יביים בלונדון את המחזה "שדה קרב" על פי פרק אחד מהאפוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבמאי האנגלי פיטר ברוק, מחשובי במאי התיאטרון במאה ה–20, ישוב בתחילת 2016 אל סיפורי "מהאבהארטה", האפוס ההודי העתיק שעיבד להצגה נודעת ועטורת שבחים בשנות ה–80. ברוק, בן 90, יעלה בראשית פברואר בתיאטרון יאנג ויק בלונדון את המחזה "שדה קרב", שיבחן פרק אחד מתוך האפוס, העוסק בתלאות המלחמה שעוברים בני משפחת בהארטה בניסיונם להתמודד עם הזוועות שהם חווים ומעורבים בביצוען. בכתיבת המחזה ובהפקתו משתתפים ז'אן קלוד קרייר, שכתב גם את המחזה משנות ה–80, וכן מארי הלן אסטיין, העוזרת של ברוק, שליוותה אותו באותה הפקה. בהצגה החדשה ישתתפו השחקנים קרול קרמרה, ג'ארד מקניל, ארי נזראמבה ושון אוקלהאן.

"מהאבהארטה", אחת מהעבודות החשובות ביותר של ברוק, עלתה לראשונה ב–1985 בפסטיבל אביניון שבצרפת. היא נמשכה כתשע שעות והוצגה על במת ענק שגודלה כ-360 מ"ר. עלות הצגתה באנגליה נאמדה ב–350 אלף ליש"ט ולצורך העלאתה נדרשו 250 טונות חול ו–140 טונות חימר. לאחר הופעותיה באביניון היא הועלתה במשך ארבע שנים; בין היתר היא הוצגה ב"בוף דה נור", תיאטרונו של ברוק בפריז, וכן בניו יורק ובגלזגו. ב–1989 עיבד אותה ברוק לסרט באורך כשש שעות.

הבמאי פיטר ברוקצילום: דניאל צ'צ'יק

"אנו חוזרים לחומר הזה בן 3,000 השנים בשל המצב בעולם", אמרה אסטיין ל"גרדיאן". "'מהאבהארטה' אינה יצירה העוסקת במוסר. המוסר, בין שהוא טוב או רע, אינו נמצא שם. מה שעליך לעשות או לא לעשות הוא עניין אחר". אסטיין מספרת כי לפני 30 שנה נתקלה ההפקה בקשיים בגיוס המימון: "היינו צריכים להעלות את 'כרמן' כדי לשלם על 'מהאבהארטה' ולצאת לסיבוב הופעות אחר סיבוב הופעות. בלתי אפשרי לעשות זאת שוב כי לא ניתן יהיה לעשות זאת טוב יותר". היא הוסיפה כי "שדה קרב", שאמור להציג בהמשך גם בסינגפור, טוקיו, רומא ופירנצה, מעלה שאלות נוקבות על החיים ובעיקר על המוות.

דייוויד לן, המנהל האמנותי של יאנג ויק, אמר כי תיאטרונו ישמח להעלות את המחזה, המבטא את העכשוויות שבאחד מסיפורי "מהאבהארטה". "פיטר והצוות שלו הם מחבריו הקרובים ביותר של התיאטרון", אמר לן. "ההפקה המקורית שלו ל'מהאבהארטה' ידועה כאחת היצירות המכוננות של המאה ה-20".

ההצגה "מהאבהארטה" בבימוי פיטר ברוקקרדיט: VEDICPAGAN88
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ