השכרת האולם לגופים פוליטיים עמדה במרכז השימוע לאל־מידאן

השימוע נערך היום במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות. מנכ"ל אל־מידאן, ע'סאן אבו־ורדה: החליטו מהר, קשה לנו לפעול בגלל הקפאת התמיכה הממשלתית והעירונית

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הנהלת תיאטרון אל־מידאן השתתפה היום בצהריים (ראשון) בשימוע שנערך לה במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, לאחר שמשרד התרבות הקפיא לפני כחודש וחצי את תמיכתו בה. בשימוע נכחו מנכ"ל התיאטרון, עו"ד ע'סאן אבו־ורדה, היועצת האמנותית סלווה נקארה ומנהל החשבונות וליד אלפהום. הישיבה נסבה בעיקר סביב השכרת האולמות של אל־מידאן לגופים שונים וככל הנראה לא נגעה בטענות לגבי התנהלותו הכלכלית הלקויה, שנשמעו גם כן עם הקפאת התמיכה בו.

המנכ"ל אבו־ורדה אמר ל"הארץ" כי בשימוע הציגו אנשי אל־מידאן את מסמכיהם וביקשו שההחלטה בעניינם תתקבל בהקדם האפשרי, שכן יש לה השפעה גם על החלטתה של עיריית חיפה בעניין חידוש התמיכה במוסד.

אל-מידאן. "איפה הייתם ב–2008 וב–2009?" אומר המנכ"ל אבו ורדה, "אם הייתם מפנים את תשומת לבנו אז, לא היינו משכירים למישהו שלא נראה לכם"צילום: רמי שלוש

כעשרה ימים לאחר ההודעה על הקפאת התמיכה פירסמו כמה כלי תקשורת קטעים מדו"ח "אלמגור" ששימש את המועצה בבדיקתה והוגש לשרה רגב. הדו"ח הזכיר כמה אירועים הקושרים לכאורה בין התיאטרון לגורמים פוליטיים. כך דיווח אתר מאקו כי בדו"ח מוזכר כינוס תמיכה שנערך באולם אל־מידאן ב–2009 בארגון "החזית העממית" בכסות של אירוע בחירות של מפלגות רע"מ־תע"ל, וכן שב–2012 נערך בתיאטרון כנס תמיכה בנשיא סוריה בשאר אסד. באתר "נענע 10" דווח כי בדו"ח מצוין כינוס נגד מתנדבים ערבים לצה"ל, בהשתתפות השייח ראאד סלאח וחבר הכנסת ג'מאל זחאלקה.

"בישיבה נדון בעיקר נושא השכרת האולמות, כאשר הזכרנו שהתחייבנו בפני עיריית חיפה שהשכרה לאירועים שאינם קשורים בתרבות תצריך קבלת אישור מראש מהעירייה. הרי אנו שוכרים את האולמות ממנה", הוסיף אבו־ורדה. לדבריו, בשימוע הוזכרו מקרים שבהם השכיר התיאטרון את אולמותיו לגורמים פוליטיים. הוא מתח ביקורת על כך שהפיקוח על כך לא נעשה בזמן אמת. "לפני שבאים בטענות לאל־מידאן שיבואו בטענות לעצמם", אמר, "איפה הייתם ב–2008 וב–2009? אם הייתם מפנים את תשומת לבנו אז, היינו שמים לב ולא משכירים למישהו שלא נראה לכם. אבל לא ייתכן שיתנו לנו להשכיר את האולמות ושנים רבות אחר כך יבואו בטענות 'למה השכרתם כך או אחרת?'".

אבו ורדה. הטענות על ההתנהלות הכלכלית לא עלו בשימוע

החלטת משרד התרבות להקפיא את העברת התמיכה לאל־מידאן, שנאמדה ב–2014 בכמיליון שקלים, התקבלה באמצע חודש יוני. ההחלטה פורסמה כיומיים לאחר ביקורם של יו"ר מדור תיאטרון והמועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, ד"ר חיים פרלוק, וכמה מחברי המדור באל־מידאן ופגישתם עם המנכ"ל דאז עדנאן טראבשה ועם מחזאי ובמאי ההצגה "הזמן המקביל", בשאר מורקוס. בהודעת השרה רגב על הקפאת התמיכה צוטטו דברי פרלוק בפגישתו עם רגב ולפיהם התגלו "כספים שמנהלי התיאטרון לא ידעו להסביר את מקורם". לדברי המנכ"ל הנוכחי אבו־ורדה, בשימוע הפעם לא נשאלו חברי ההנהלה על הנושא. "תמיד נבדקנו ונבחנו, אמרו לנו שהניהול תקין ומעולם, וגם היום, לא היתה טענה נגדנו בעניין", הוסיף. אבו-ורדה הדגיש כי בשל הקפאת התמיכה העירונית והממשלתית התיאטרון מתקשה לקיים את פעילותו.

השרה רגב מסרה כי "הנהלת אל־מידאן נמצאת בשימוע מול הגורמים המקצועיים במשרדי, ובסיומו יתקבלו החלטות".

גם בעיריית חיפה ממתינים לתוצאות השימוע, לאחר שמועצת העיר החליטה בראשית מאי להקפיא את התמיכה באל־מידאן. בראשית יולי קיבל ראש העיר יונה יהב את המלצות הוועדה שבחנה את הסוגייה והורה לחדש את התמיכה העירונית במוסד, בסך 1,275,000 שקלים בשנה זו. הוועדה לא מצאה פגמים בהצגת "הזמן המקביל" אולם המליצה כי כל אירוע שיקיים באל־מידאן גוף חיצוני, שלא יישא אופי אמנותי, יחייב קבלת אישור מהעירייה. אלא שיום לאחר פרסום החלטת יהב חזרו בהם שניים מחברי הוועדה, השייכים לסיעות הבית היהודי והליכוד, מחתימתם על המלצותיה ובשל כך החליטו בעירייה לשוב ולהקפיא את התמיכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ