בנט סירב להאריך את כהונת יו"ר ועדת הרפרטואר של סל תרבות

ד"ר בלהה בלום תסיים את תפקידה על רקע העימות בין הוועדה לשר החינוך בעניין הצגת "הזמן המקביל" של תיאטרון אל־מידאן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ועדת הרפרטואר של סל תרבות בתחום התיאטרון, ד"ר בלהה בלום, תסיים את תפקידה וכהונתה לא תוארך, ככל הנראה על רקע העימות בין הוועדה לשר החינוך נפתלי בנט, בעניין הצגת "הזמן המקביל". בלום זומנה היום (שלישי) לפגישה עם מנהל הסל רן שפירא, שבה נמסר לה כי הוחלט שלא להאריך בארבע שנים נוספות את כהונתה כיו"ר הוועדה, כך שהיא תסיים את תפקידה מחר. בלום אישרה את הפרטים אך בחרה לא להגיב על פניית "הארץ". מנהל סל תרבות רן שפירא מסר בתגובה כי "ד"ר בלום היתה חברה בוועדת הרפרטואר בתחום התיאטרון במשך כ-12 שנים. יש לה זכויות רבות בכל הקשור לעולם התיאטרון בכלל וסל תרבות בפרט, היא תרמה תרומה מכובדת ותרמה רבות גם בהעמדת רף גבוה ובהבאת מושאי תיאטרון איכותיים לכלל ילדי ישראל. עם זאת, הקדנציה שלה הסתיימה ונוצר הצורך לרענן את השורות".

בלום כיהנה בתפקיד במשך כארבע שנים וההחלטה שלא להאריך את כהונתה היא חריגה, שכן במרבית המקרים מתארכות כהונות ראשי הוועדות בשלוש או ארבע שנים נוספות באופן אוטומטי. ב-2011 נבחרה בלום לשמש ממלאת מקום יו"ר הוועדה שהתפטר וכעבור שנה, ב-2012, קיבלה כתב מינוי לשלוש שנים, שתוקפו יפוג מחר. על תפקידה קיבלה בלום שכר סמלי, בעוד שיתר חברי הוועדה מכהנים בה בהתנדבות. גורמים במשרד החינוך טוענים שההחלטה שלא להאריך את כהונתה של בלום בתום הקדנציה היא שגרתית, וכי לא מדובר בהוראה מגבוה להעניש אותה על רקע חילוקי הדעות. לדברי שפירא, ההחלטה שלא להאריך את כהונתה של בלום היא שלו ושל יו"ר הוועדה המייעצת לסל תרבות במשרד החינוך, רחל מתוקי. לשאלה מדוע החליט הסל בצעד חריג שלא להאריך אוטומטית את כהונת יו"ר הוועדה, השיב שפירא כי "אני קצת יותר משנה בתפקיד ואיני אחראי למה שמנהלי סל תרבות אחרים עשו".

בנט. החליט להסיר את ההצגה "הזמן המקביל" מסל התרבותצילום: אוליבייה פיטוסי

חבר ועדת הסל משה פרלשטיין מסר בשם חברי הוועדה כי ההחלטה שלא להאריך את כהונת בלום נושאת השלכות מרחיקות לכת וכי ברור שאינה נוגעת בסיום טכני של כתב מינוי. "האיתות הזה הוא רחוק מלהיות טכני בלבד. אפשר להתגנדר בזה מהיום עד מחר אבל ברור שיש לזה השלכות מרחיקות לכת" אמר. "את הכהונה של כל יושבי הראש האריכו לעוד כהונה אחת וד"ר בלום היתה בסך הכל שלוש שנים בתפקיד. החשש הגדול שלנו הוא מההשלכות של זה בהמשך על עבודת ראשי ועדות אחרים, על עבודת יושב הראש שיחליף אותה ועל העבודה של חברי הוועדה האחרים שכולם עובדים בהתנדבות".

פרלשטיין הדגיש כי שיקוליהם של חברי הוועדה עד היום היו מקצועיים גרידא. "להחלטה יש השלכות גם לגבי התיאטראות, שיבינו שהם לא נמדדים לפי שיקולים מקצועיים אלא לפני תוכני ההצגות שלהם", הוסיף. "מלבד זאת היא פוגעת גם בילדים, שהרי הוועדה לא מכריחה אף אחד לראות אף הצגה. בניגוד למה שאנשים חושבים – אנחנו בוחרים סל גדול של הצגות שמתוכו מנהלי בתי הספר והמורים בוחרים הצגות".

ד"ר בלהה בלום. ההחלטה שלא להאריך את כהונתה חריגה

העימות בין בנט לוועדת הרפרטואר בתחום התיאטרון בראשות בלום החל ביוני האחרון, כאשר השר הנחה את מנכ"לית משרדו לכנס את הוועדה ולקיים דיון מחודש בהצגת תיאטרון אל־מידאן "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו, העוסקת באסיר ביטחוני המבקש לבנות עוּד בכלא לקראת מסיבת החתונה שלו. ההצגה נכתבה בהשראת סיפורו של וליד דקה, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע במעורבות בחטיפתו וברציחתו של החייל משה תמם ב–1984 ונידון למאסר עולם. באפריל 2014 אושרה ההצגה על ידי ועדת הרפרטואר בתחום התיאטרון של סל תרבות ומאז צפו בה יותר מ–900 תלמידי תיכון בשש הפעמים שבהן הועלתה.

השר נימק את הנחייתו באומרו כי ״לאור העובדה כי בעת שאושרה לא הובהר לאנשי המקצוע כי מדובר בסיפור אוטוביוגרפי של מחבל, רוצח, המרצה מאסר על חלקו בעינוי וברצח של משה תמם ז"ל". עוד הוסיף בנט כי "אני מאמין במקצועיות הוועדה ובחופש הביטוי, אבל יש דברים שאסור לנו לקבל".

לדרישת בנט הוועדה התכנסה כעבור כמה ימים והחליטה פה אחד לשוב ולאשר את ההצגה. היו"ר בלום הדגישה בסיכום הדיון, שהועבר למנהל הסל שפירא, כי חברי הוועדה לא מצאו במחזה מרכיבים פוגעניים או מסיתים שיצדיקו את הפרת תקנון עבודת הוועדה. למרות החלטה זאת, באמצע יוני החליט בנט להשתמש בסמכותו ולהסיר את "הזמן המקביל" מסל תרבות. השר הודיע אז שיזמן את בלום לבירור אולם הדבר לא אירע בפועל.

בפגישת חירום שערכו חברי הוועדה בביתה של בלום הם החליטו שלא להתפטר מתפקידם בשל המהלך של בנט, אולם פירסמו הודעה שבה גינו את השר על כך שהאשים אותם בחוסר מוסריות. "הוועדה דוחה בשאט נפש את הטלת הספק של שר החינוך במקצועיותה, במוסריותה ובנאמנות חבריה למדינה", כתבו. "הוועדה פועלת בהתנדבות במטרה לחשוף את ילדי ישראל להצגות ולמופעים בעלי איכות אמנותית גבוהה ומורכבת מאנשי מקצוע בתחום התיאטרון והחינוך. חבריה מייצגים גוונים שונים בחברה הישראלית: נשים וגברים, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, וכאלה הנמנים על משפחת השכול". הוועדה חתמה את מכתבה באמירה נוקבת כלפי השר בנט, שלפיה היא "מוחה על ניסיון השר להפוך אותה לחותמת גומי להחלטותיו".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי שר החינוך נפתלי בנט החליט הבוקר שלא לחדש את כהונתה של ד״ר בלהה בלום, ולא להאריכה. ״אני מודה לבלהה על עשייתה, אותה מילאה מתוך אמונה ושליחות. אני מאחל לה הצלחה גדולה בהמשך הדרך״, מסר בנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ