מחזה בהשראת "נאום השבטים" של הנשיא ריבלין יוצג בתיאטרון חיפה

הקומדיה "שעטנז" נכתבה לאחר נאום הנשיא בכנס הרצליה. עוד בתוכנית התיאטרון: עיבוד ובימוי של שמואל הספרי ל"חצוצרה בוואדי", ומחזות מקוריים ומתורגמים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

מחזה חדש לפי נאומו של נשיא המדינה ראובן ריבלין על החלוקה השבטית בישראל, ועיבוד של שמואל הספרי לרומן "חצוצרה בוואדי" מאת סמי מיכאל, יעלו בעונה הקרובה על במת התיאטרון העירוני חיפה.

את העונה תפתח בנובמבר הקרוב הקומדיה "שלא תתעורר הילדה" מאת שי שבתאי ובבימוי ירדן גלבוע, העוסקת בתסבוכת משפחתית שמערבת שני ראשי ארגון פשיעה. בהצגה ישתתפו בין היתר משה איבגי, יוסוף אבו־ורדה ואלמה דישי. בדצמבר יעלה התיאטרון בשיתוף עם בית ליסין את הקומדיה "שעה של שקט" מאת המחזאי הצרפתי פלוריאן זלר (שכתב גם את המחזות "האמת" ו"האבא" המוצגים בימים אלה בבית ליסין). ההצגה, בתרגום דורי פרנס ובבימוי המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה, משה נאור, מתמקדת במישל הרוכש תקליט ג'ז וחוזר אל משפחתו השרויה במשברים שונים. את מישל צפוי לגלם ששון גבאי.

הנשיא ריבלין נואם בכנס הרצליה ביוני האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בראשית ינואר תעלה "חצוצרה בוואדי" שעיבד וביים הספרי: זו העלאה שלישית של עיבודו לרומן זה, שהוצג לראשונה בבית ליסין ב–1988 ולאחר מכן בתיאטרון חיפה ב-1999. בהצגה, הבוחנת את היחסים בין הודא, ערביה נוצריה מוואדי ניסנאס בחיפה לבין אלכס, חצוצרן יהודי שעלה מרוסיה, ישתתפו בין היתר מירה עוואד, אורי גבריאל, שושה גורן וע'סאן עבאס. 

בינואר תעלה קבוצת צעירי התיאטרון, "החיפאית", את הקומדיה "שעטנז" בבימוי מוריה זרחיה בבמה 3 של התיאטרון. ההצגה נכתבה בהשראת נאומו של נשיא המדינה ראובן ריבלין בכנס הרצליה ביוני האחרון, שבו התייחס לתהליכים הדמוגרפיים בחברה הישראלית, ואמר כי מדינת ישראל מתקרבת למצב שבו "אין עוד רוב ברור, ואין מיעוטים ברורים. כיתות א' היום מורכבות מכ–38 אחוז חילונים ("ממלכתיים"), כ-15 אחוז דתיים לאומיים ("ממלכתיים דתיים"), כרבע ערבים וקרוב לרבע חרדים". הוא הוסיף כי ארבעה "שבטים" אלה יתקרבו האחד לשני בגודלם ויחייבו התבוננות אחרת על החברה הישראלית.

דרמות שיעלו בהמשך השנה על במת התיאטרון הן "איש הכרית" מאת המחזאי האירי מרטין מקדונה (שכתב גם את "מלכת היופי של לינאן" שעלה ב–2011 בהבימה) ובבימוי משה נאור. המחזה, שעלה לראשונה בישראל בתיאטרון גשר ב-2005 ויעלה בחיפה במאי 2016, עוסק בסוֹפר הנלקח לחקירה בעניין רציחות ילדים שטרם פוענחו ושסיפוריו מתארים מקרים דומים. נאור צפוי לביים גם את "גלנגרי גלן רוס" מאת דייוויד מאמט, העוסק במזימותיהם של ארבעה מתווכי נדל"ן וזכור בגרסתו הקולנועית בהשתתפות אל פצ'ינו, ג'ק למון ואלק בולדווין.

ההצגה "פסיכוזה" של שרה קיין. ממשיכה בתיאטרון חיפהצילום: ז'ראר אלון

לצד אלה, יאמץ תיאטרון חיפה החל מנובמבר הקרוב את הצגת־היחיד "מקורקעת" מאת ג'ורג' ברנט ובבימוי סיני פתר, שזכתה בפסטיבל התיאטרונטו האחרון. ההצגה, בהשתתפות קרן צור, עוסקת בטייסת קרב שנכנסת להריון ונשלחת לשרת כמפעילת מטוסים ללא טייס בבסיס בנוואדה. התיאטרון יעלה גם הצגה בשפה הרוסית, "סיפור פשוט מאוד" מאת מריה לאדו ובבימוי אסיה נייפלד, על מצבם של בני האדם מנקודת המבט של בעלי החיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ