יוצרים פנו לבנט: ד"ר בלהה בלום הוחלפה משיקולים זרים

היוצרים, ובהם אוהד נהרין, אופירה הניג ולאורה ריבלין, דורשים משר החינוך להאריך את כהונתה של בלום כיו"ר ועדת הרפרטואר של סל תרבות בתחום התיאטרון, או למנות לה מחליף לפי אמות מידה מקצועיות בלבד

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

25 יוצרים וחוקרים בתחומי התיאטרון והמחול שלחו אתמול (שני) מכתב חריף לשר החינוך, נפתלי בנט, ולמנהל סל תרבות, רן שפירא, ובו טענו כי החלטת השר שלא להאריך את כהונתה של ד"ר בלהה בלום בראשות ועדת הרפרטואר של הסל בתחום התיאטרון נגועה בשיקולים זרים ועשויה להשפיע על פעילות יושבי הראש הבאים של הוועדה. החתומים על המכתב, שנשלח באמצעות עו"ד יונתן ברמן ממשרד אדלשטיין ברמן, דורשים מבנט ושפירא להאריך את כהונתה של בלום ואם לא יעשו כן — לקיים מכרז פומבי ושקוף לתפקיד יו"ר הוועדה ולבחור לה מחליף לפי אמות מידה מקצועיות בלבד.

בלום, שכיהנה בתפקיד ארבע שנים (מתוכן אחת כממלאת מקום), זומנה בשבוע שעבר לפגישה עם שפירא שבה נמסר לה שכהונתה לא תוארך בשלוש שנים נוספות. זהו מהלך חריג, שכן לרוב מוארכות כהונותיהם של ראשי ועדות הסל באופן אוטומטי.

שר החינוך נפתלי בנט. "ההחלטה סופית"צילום: מיכל פתאל

החתומים על המכתב — ובהם המנהל האמנותי של להקת בת שבע אוהד נהרין, המחזאי גלעד עברון, הבמאית אופירה הניג והשחקניות לאורה ריבלין ורזיה ישראלי — מציינים כי בלום הקדישה אלפי שעות לתפקיד ומשבחים את מקצועיותה, גם בכל הנוגע לאישור המחודש שנתנה הוועדה להצגת תיאטרון אל־מידאן "הזמן המקביל".

"הדרישה לפסול את ההצגה מטעמים פוליטיים, לאחר שנמצאה פעמיים על ידי אנשי המקצוע המכהנים בוועדה כעומדת בקריטריונים מקצועיים של תיאטרון איכותי, היא ניסיון פסול לערב שיקולים פוליטיים בהליך בחירות ההצגות", נאמר במכתב. "ההחלטה לא להאריך את כהונתה של בלום, שדבקה בקריטריונים מקצועיים בלבד וסירבה להיכנע ללחצים ולשיקולים פוליטיים, היא החלטה המבוססת על שיקולים זרים. אף אם סבר שר החינוך כי ד"ר בלום והוועדה שגו מבחינה מקצועית במקרה אחד ויחיד, אין בכך כדי להצדיק את סיום כהונת יושבת הראש. ההחלטה משדרת מסר כי שיקול דעת מקצועי הוא משני לשיקולים פוליטיים התואמים את דעות משרד החינוך והעומד בראשו".

ד"ר בלהה בלוםצילום: אבישג שאר-ישוב

במכתב הוזכרה "מלחמה" שניהל בנט נגד הוועדה מאז אישרה בשנית את "הזמן המקביל" ואת חוסר היענותו של השר לפניית הוועדה בעניין פרסום תקשורתי שלפיו הוא החליט לפזר אותה. החותמים גם דורשים מהשר וממנהל הסל לקיים מכרז פומבי לתפקיד היו"ר הבא של הוועדה ולבחור באדם המתאים לפי הקריטריונים המקצועיים. "אין מדובר בתפקיד שיכולים לבצע מי שבעבורם תיאטרון הוא תחביב", הם מדגישים. "מינויו של מועמד ללא הליך מסודר ושלא בהתאם לקריטריונים מקצועיים עלול לעורר את החשש כי אפשר היה למנות אדם מתאים יותר לתפקיד. נוכח אירועי החודשים האחרונים, כל מינוי שלא ייעשה במכרז כזה יעורר את החשש כי יושב או יושבת הראש החדשים נבחרו על בסיס זיקה פוליטית לשר החינוך. בין שהדבר יהיה נכון ובין שלא, מעל כהונת יו"ר שייבחר ללא הליך פתוח ושקוף תרבוץ תמיד עננה כבדה של חשד כי היא או הוא נבחרו כדי לספק סחורה פוליטית".

מסל תרבות לא נמסרה תגובה. ממשרד החינוך נמסר: "השר בנט קיבל החלטה שלא לתמוך בקיום ההצגה המביעה סימפטיה למחבל שאחראי לחטיפה, עינויים ורצח של חייל. החלטה של ועדת התרבות לאשר הצגה זאת, על אף פניית השר בעניין, מעמידה בספק את שיקול הדעת של הוועדה ושל העומדת בראשה. מה שנוגד את חינוך ילדי ישראל לא ימומן מכספי משרד החינוך. החלטת השר בעניין ההצגה ובעניין יו״ר הוועדה סופית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ