מתה השחקנית ברברה ברכט־שאל, בתו של ברכט ומנהלת עיזבונו

ברכט־שאל, שמתה בברלין בגיל 84, ניהלה בקפדנות את העיזבון של אביה והתעמתה לעתים עם במאים ומנהלי תיאטראות על עיבודים למחזותיו

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

השחקנית ומעצבת התפאורות ברברה ברכט־שאל, בתו של המחזאי, הבמאי והמשורר ברטולט ברכט, מתה שלשום (שני) בברלין והיא בת 84. ברכט־שאל, בתם של ברכט ושל אשתו השנייה, השחקנית והבמאית הלנה וייגל, ניהלה בקפדנות את העיזבון של אביה ופיקחה על העלאת מחזותיו במקומות שונים בעולם.

ברכט־שאל היא בתם הצעירה של בני הזוג ברכט ונולדה שש שנים אחרי אחיה, המחזאי שטפן ברכט, שמת ב–2009. היא שיחקה בברלינר אנסמבל, התיאטרון שהקים אביה במזרח ברלין לאחר מלחמת העולם השנייה, בין השנים 1951 ל–1972, תחת השם ברברה ברג. מלבד זאת שיחקה בסרטים שונים. בעת עבודתה בתיאטרון נישאה ברכט לשחקן אקהרד שאל ממזרח גרמניה, שצורף על ידי אביה ללהקת ברלינר אנסמבל. שאל, שמת ב–2005, נחשב לאחד השחקנים הברכטיאניים הגדולים בגרמניה וזכור בין היתר מתפקידו ב"עלייתו הנמנעת של ארתורו אוי".

ברברה ברכט-שאל, 1993צילום: ullstein bild via Getty Images

בצוואתו הוריש ברכט את כתביו לברלינר אנסמבל ובתו ברברה היתה הן האפוטרופוס של נכסיו והן מנהלת העיזבון שלו, תפקיד שביצעה בעקשנות ובאופן בלתי מתפשר, כאשר נקלעה לא פעם לעימותים עם במאים ומנהלי תיאטראות על עיבודים למחזות אביה. בפברואר האחרון תבעה את תיאטרון רזידנץ במינכן על הפרת זכויות יוצרים בטענה שהבמאי פרנק קסטורף, מנהלו האמנותי המוערך של תיאטרון פולקסבינה בברלין, ערך שינויים מופלגים במחזהו של אביה "בעל". הצדדים הגיעו לפשרה בבית משפט במינכן ולפיה ההצגה תועלה פעם אחת במינכן ופעם אחת בפסטיבל בברלין ולאחר מכן תרד מהבמה.

ברכט־שאל הותירה אחריה שתי בנות, השחקנית יוהנה שאל והמעצבת יני שאל, שככל הנראה יחזיקו מעתה בזכויות על כתבי סבן. "כמגינה וכשומרת הסף של מורשת אביה, ברברה היתה חזקה ואמיצה ולעתים קרובות שותפה קשוחה במשא ומתן", אמר הבמאי קלאוס פיימן, המנכ"ל והמנהל האמנותי של ברלינר אנסמבל. "היא השמיעה את קולה והיתה מעין ז'אן דארק של התיאטרון בשמירה על עבודת אביה, מחשובי המחזאים המודרניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ