רגב למנהלי תיאטרונים: עשיתם לי עוול, לא פירשתם אותי נכון

מנהלי תיאטרונים שהשתתפו בפגישה עם שרת התרבות הביעו חוסר נחת מעמדתה בנוגע לקריטריונים להענקת תמיכה. לדבריהם, "השרה צריכה לדאוג שיחליטו מה זה תיאטרון טוב"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

כ-20 מנהלי תיאטרונים רפרטואריים ותיאטרוני ילדים ונוער נפגשו הבוקר (שלישי) עם שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בלשכתה בתל אביב ודנו עמה במשך כשלוש שעות במהלכים שבכוונתה לקדם בתקופה הקרובה, ובפרט — במבחני התמיכה החדשים של משרדה. אף שבשבוע שעבר, לקראת שנת התמיכות 2016, פירסמה רגב הודעת תזכורת למוסדות בנוגע לסעיפים בחוק יסודות התקציב ובחוק החרם, המאפשרים לשר האוצר לשלול תמיכה ממוסדות העוברים עליהם ופוגעים בין היתר בסמלי המדינה ובאופייה, עיקר המפגש לא נגע למאבק על חופש הביטוי. לדברי כמה מהנוכחים, המפגש עסק בעיקר ברצונה של רגב להקצות משאבים רבים יותר לפריפריה ולקדם תרבות בחברה החרדית והערבית.

בפתח הדברים הדגישה השרה כי תפקידו של משרד התרבות בכלל ושלה בפרט אינו לקבוע אם הצגת תיאטרון היא טובה או לא, אלא הקהל הוא זה שאמור להכריע בעניין. כמה מהנוכחים בישיבה הביעו חוסר נוחות מעמדה זו ואמרו כי על המשרד לקבוע דרך הקריטריונים לתמיכה גם מדדים להערכת איכותה של היצירה התיאטרונית. "זה עניין שאין לו רייטינג ושלא נמצא אצל השרה בתודעה", אמר אחד מהם ל"הארץ", ואילו אחר אמר: "יותר מטריד שאין דיבור על איך ייראה התיאטרון בעוד חמש שנים". מקור נוסף שנכח בפגישה אמר דברים דומים: "בסופו של דבר, אם תיאטרון מקבל כסף כי הוא עובד לפי הקריטריונים אבל הוא תיאטרון גרוע, זו בעיה. זו שיחה שלא התקיימה אך השרה כן צריכה לדאוג שיחליטו מה זה תיאטרון טוב".

מירי רגב. "אני לא רוצה לפגוע בשום תיאטרון קיים אלא לעשות צדק תרבותי", אמרה בפגישהצילום: מרק ישראל סלם

רגב שבה והדגישה כי בכוונתה לפעול לחיזוק התרבות ביישובי הפריפריה ולהקים בהם תיאטרונים חדשים, ומחתה באוזני המנהלים על המהומה התקשורתית שפרצה זמן קצר לאחר כניסתה לתפקיד. "אתם והחברים שלכם עשיתם לי עוול ולא פירשתם נכון את הכוונות שלי", היא אמרה, לדברי נוכחים בפגישה, "אני לא רוצה לפגוע בשום תיאטרון קיים אלא לעשות צדק תרבותי".

בהמשך המפגש התעוררו חילוקי דעות נוכח שמועות בנוגע לכוונתה של רגב לצמצם את סכומי התמיכה בתיאטראות הגדולים בתל אביב ולהעבירם לתיאטראות בפריפריה. "השרה לא הכחישה זאת והשיבה שהעניין 'בעבודה' וייתכן שההעברה תהיה על חשבון מישהו", סיפר אחד הנוכחים. גורם אחר שנכח בפגישה אמר כי רגב נשמעה נחושה מאוד אבל הקשיבה לדברי המנהלים ולנתונים שכמה מהם ביקשו להציג בפניה. "היא הוסיפה שאינה מתכוונת לפגוע בגופים כאלה ואחרים אבל אמרה שאף אחד לא ימנע ממנה להביא את הדברים שלשמם נבחרה", אמר.

כמה מהנוכחים סיפרו כי רגב ביקשה לדעת מדוע יוצרים מהפריפריה אינם מסוגלים להיכנס בשערי התיאטראות הגדולים בתל אביב ולהציג אצלם. "מי זה סל התרבות שלכם? מי הבמאים ומי בוחר אותם?" שאלה. כמה מהנוכחים הסבירו לה שלא מדובר ב"סל תרבות" אלא במנהלים אמנותיים, בוועדות אמנותיות ובלקטורים הבוחרים את המחזות שיועלו ואת היוצרים שיעבדו עליהם.

רגב הזכירה בפגישה את שאיפתה להגדיל את תקציב התרבות למיליארד שקלים ב–2016 (התקציב שמונח כעת על שולחן הכנסת מסתכם בכ–780 מיליון שקלים) וביקשה לגייס את מנהלי המוסדות למאבק משותף במשרד האוצר בעניין. כוונתה של השרה להעביר את התמיכה בתיאטרוני הילדים והנוער מתקנות מינהל התרבות שבאחריותה אל משרד החינוך, משרד עתיר תקציבים שבסמכותו מצוי גם סל תרבות, עוררה כעס בקרב כמה מנהלי תיאטרוני ילדים ונוער שהשתתפו בפגישה.

סוגיית חידוש התמיכה בתיאטרון אל־מידאן בחיפה לא עלתה הפרק בפגישה, אף שהיא נדונה בימים אלה בוועדת התמיכות של משרד התרבות בראשות המנכ"ל יוסי שרעבי. עם זאת, כשנשאלה רגב לקראת סיום הפגישה בנוגע לעניין חופש הביטוי, היא שבה והזכירה את העילות שבחוק יסודות התקציב ובחוק החרם, שלפיהן רשאי שר האוצר לשלול תמיכה מגופים נתמכים (בהתאם לחוות דעת של היועץ המשפטי במשרדו). "רגב הבהירה שאינה רוצה לפגוע בגופים, והיא הבינה כנראה שכל ההודעה מהשבוע שעבר היא אטריות מחוממות", אמר אחד הנוכחים ל"הארץ".

מקור אחד סיפר כי רגב שבה על עמדתה בעניין חופש המימון והבהירה שאינה חייבת לממן את מי שעובר על חוקי המדינה. "אני לא מתכוונת לצנזר או לקרוא שום תסריט, אבל אם מישהו פועל בניגוד לחוק אני לא חייבת לממן אותו", אמרה. לדברי המקור, בכוונת רגב להיאבק על העניין גם מבחינה משפטית. מקור אחר אמר כי רגב גם תבקש לעגן בחוק שתיזום את אפשרות שלילת התמיכה בגין עבירה על אחד מהסעיפים שהזכירה, ובהם שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית והשחתה או ביזוי פיזיים של דגל המדינה. "הארץ" פנה ללשכת רגב לקבלת תגובה, אך זו עדיין לא נמסרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ