הנשיא ריבלין חנך היכל תרבות במעלה אדומים: "תשובה ניצחת לטרור"

בניגוד לסערה הציבורית שליוותה את פתיחת היכל התרבות באריאל, ההיכל החדש נפתח ללא כל תגובה מצד עולם התרבות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

בניגוד לסערה הציבורית שהתחוללה סביב פתיחת היכל התרבות באריאל ב-2010 ולעצומת האמנים שקראה לסרב להופיע בו — פתיחת ההיכל במעלה אדומים הערב (ראשון) עברה בשקט מוחלט בעולם התרבות, ומרבית התיאטראות הרפרטואריים למבוגרים ולילדים כבר הבטיחו את הצגותיהם למנויים בו בשנה הקרובה. "פריחת תרבות בכל ישראל ובראשה חנוכת היכל התרבות כאן היא התשובה הניצחת לטרור באשר הוא", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בהתייחסות למתיחות הבטחונית, בפתח ברכתו בטקס הפתיחה של ההיכל החדש בעיר. בטקס, שהתקיים כמה שעות לאחר הפיגוע במחסום א־זעים הסמוך למעלה אדומים, נכחו גם שרת התרבות והספורט מירי רגב וכמה ממנהלי התיאטראות הרפרטואריים. 

אולמו של ההיכל, המונה 574 מקומות, נבנה בעלות כ-50 מיליון שקלים ובמימון עיריית מעלה אדומים, משרד השיכון, מפעל הפיס ותרומה מג'ורג' שייפר, יו"ר מועצת המנהלים של ארגון "בני ציון", שההיכל נקרא על שמו ועל שם רעייתו אירנה. את ההיכל מנהלת רחל הר־זהב קפטובסקי, לשעבר המפיקה בפועל של פסטיבל ישראל. 

"ריבלין במעלה אדומים הערב. "היכל התרבות החדש הוא המשך ישיר של הציונות התרבותיתצילום: ליאור מזרחי

הנשיא הוסיף ואמר כי "ננצח בגלל האמונה שלנו בבניין, בעשייה, וברצון לחיות בשלום. חנוכת היכל התרבות החדש של מעלה אדומים היא המשך ישיר של הציונות התרבותית ובה ההבנה שהתרבות והרוח הן אבני היסוד של קיומנו הלאומי". 

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה גם היא לגל הטרור של השבועות האחרונים. "היכל התרבות מסמל את ההבדל בינינו לבין אויבינו: הם ימשיכו לחנך להסתה ולאלימות, ואנו נמשיך להפיץ אור, ליצור תרבות, ללמד את ערכי הרעות, האומץ והאנושיות", אמרה רגב, "מכאן, העיר הגדולה ביותר ביהודה ושומרון, נשלח מסר חד וברור לכל המרצחים, זורעי השנאה והמוות, המסיתים ומשתפי הפעולה: לא תנצחו, הטרור שלכם לא ינצח, אף סכין לא תפלח את השמחה שבלב, אף פיגוע לא יערער את יסודות הפלדה של עם ישראל". עוד הוסיפה רגב כי "אנו נוסיף ונפעל כדי לשמור על הביטחון של כלל תושבינו, של תושבי ירושלים רבתי בפרט, נקטע ידם של כל מי שיבחר להרים אבן ולאחוז בסכין".  

ההיכל החדשצילום: ליאור מזרחי

ההיכל נפתח בהצגת תיאטרון הקאמרי "כנר על הגג" בבימויו של משה קפטן. מלבדה, יעלה בו הקאמרי גם את הקומדיה "נשוי במנוסה" ואת המחזמר "עוץ לי גוץ לי", תיאטרון הבימה את הקומדיה "ז'אקו" ותיאטרון בית ליסין את "האבא", "המוגבלים" והצגת הילדים "הקוסם מארץ עוץ". תיאטרון באר שבע יציג בהיכל את "סליחות" ותיאטרון גשר את "הדיבוק". החאן יציג במעלה אדומים את "הנשים העליזות מווינדזור". המדיטק יעלה בהיכל את "לא דובים ולא יער" ותיאטרון אורנה פורת את "מחסן השטוזים" ו"אלאדין". לצד הצגות התיאטרון ייערכו בהיכל גם מופעים לילדים וכן מופעים מוזיקליים שונים בהשתתפות המנצח והפסנתרן גיל שוחט וזמרים כמו הראל סקעת ושמעון בוסקילה.

השחקן והבמאי נתן דטנר מגלם את טוביה החולב ב"כנר על הגג", שתוצג שלוש פעמים השבוע, ודמותו מעטרת את שלטי פתיחת ההיכל בכניסה לעיר. בשיחה עם "הארץ" הוא לא הסתיר את חששו מהנסיעה להיכל נוכח המתיחות באזור, אך הבהיר כי יופיע היכן שיש אזרחים ישראליים. "המקרה של היכל התרבות באריאל קבע סטנדרט שלפיו תיאטרונים ציבוריים חייבים להופיע בכל מקום שיש בו אזרח ישראלי כי אלה כספי ציבור", אמר, "אם יש מישהו מהשחקנים שלא רוצה להופיע – זכותו להודיע לתיאטרון והתיאטרון מחליף אותו. מבחינה אידיאולוגית חרמות אינן מקובלות עלי, אבל אם יש מקום שנשקפת בו סכנה ביטחונית או קיומית אני אשקול את צעדי". לדבריו, לא ידועים לו על שחקנים כלשהם מקאסט "כנר על הגג" שביקשו שלא להופיע בהיכל במעלה אדומים.

דטנר גם מתח ביקורת על תמהיל ההצגות שהוזמן להיכל במעלה אדומים, המורכב ברובו מדרמות וקומדיות קלילות, ותמה מדוע לא הוזמנו אליו הצגות שיעוררו דיון אקטואלי ותגובות, דוגמת "גורודיש" של הקאמרי מאת ובבימוי הלל מיטלפונקט, שבה הוא מגלם את האלוף שמואל גונן ושבה נמתחת ביקורת על הכיבוש הישראלי בגדה. "יהיה מעניין אם מחזה כמו 'גורודיש' יעלה במקום כזה כדי לעורר שאלות ותהיות וליצור דיאלוג", אמר, "לא רק שינפנפו באמירות 'למה אתם לא באים?' ומצד שני יבחרו לרפרטואר הצגות שרק מלטפות להם את האגו. הם ראו את 'גורודיש' ולא הזמינו אותה. מעניין יהיה לעשות במעלה אדומים הצגה כזאת ולפתוח דיון כמו שאנחנו עושים בתל אביב, רק עם אנשים מהמקום. אם יש היכל תרבות אז תרבות זה הכל, לא רק ליטופים".

בתגובה על טענתו של דטנר אמר ראש העיר, בני כשריאל, בשיחה עם "הארץ" כי "כל ההצגות יהיו פה, גם 'אוויטה' יגיע. אין לנו כאן בעיה, אנחנו אוכלוסייה מאוד מגוונת, יש כאן אנשי מפלגת העבודה ומשם. יש כאן כל הזמן דיונים, מגיעים לכאן אנשי שמאל ואנשי ימין ומדברים עם בני הנוער שלנו. אנחנו מכבדים כל דעה שהיא ובלבד שתבואו ותביעו אותה פה". עוד הוסיף כשריאל כי "זו התשובה הציונית הטובה ביותר לכל ניסיון לטרור. אף אחד לא יפחיד אותנו ולא יפסיק לנו כאן את החיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ