תיאטרון אל־מידאן עתר לבג"ץ נגד הקפאת התמיכה בו

אף שלנציגי התיאטרון הובטח בשימוע שהתקיים בתחילת אוגוסט, שההחלטה הכספית בעניינו תינתן תוך ימים ספורים, טרם התקבלה החלטה וכעת עומד התיאטרון בסכנת סגירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תיאטרון אל־מידאן בחיפה הגיש בצהריים (שני) שתי עתירות בעניין הקפאת התמיכה בו בחודשים האחרונים. התיאטרון עתר לבג"ץ נגד משרד התרבות והספורט והשרה מירי רגב, שהחליטו להקפיא את התמיכה בו ביוני האחרון, וכן לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד עיריית חיפה, שהקפיאה את התמיכה לפני כחמישה חודשים. אי־העברת התמיכות, הנאמדות בשנה זו בכ–2.3 מיליון שקל משני הגופים, גרם נזק כבד לתיאטרון, כך שחובותיו נאמדים כיום בכמיליון שקל והוא נתון בסכנת סגירה. חלק מעובדיו פוטרו ואחרים הוצאו לחופשה ללא תשלום.

בעתירתו לבג"ץ, שהוגשה באמצעות עורכות הדין סאוסן זהר ומונא חדאד ממרכז "עדאלה", דורש אל־מידאן להוציא צו ביניים שיורה למשרד התרבות להימנע מהמשך הקפאת הכספים. התיאטרון טוען כי רגב חרגה מסמכותה כשהחליטה להקפיא את התמיכה, מבלי לתת אפשרות שימוע לאנשיו, בשל מניעים פוליטיים ושיקולים זרים הנוגעים להצגת "הזמן המקביל", שנוצרה בהשראת סיפורו של וליד דקה, פעיל החזית העממית שהורשע בחטיפת וברצח החייל משה תמם.

בעתירה מתוארת פרשת "הזמן המקביל" תוך דגש על כך שההצגה היא יצירה עצמאית המבוסס על דמיונו של היוצר בשאר מורקוס, שקיבל השראה מחיי האסירים, וכן ממקם אותה בז'אנר מחזות הכלא בנוסף לקטעים מחוות דעת שכתבה על ההצגה ד"ר דורית ירושלמי, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה. בעתירה מתוארת גם מחאת פעילי הימין נגד ההצגה ונגד תמיכת המשרד בתיאטרון שהחלה רק באפריל האחרון, אחרי כשנה שבה רצה ההצגה ללא הפרעה. "המתנגדים הקיצוניים לא צפו בהצגה, הציגו אותה ללא קשר לתוכנה ובאופן דמגוגי, מטעה ואף מרמה", נכתב בעתירה. כך קרה, כפי שנכתב בעתירה, שהתמיכה הוקפאה ללא שימוע ומבלי שההחלטה התקבלה על ידי הגוף המוסמך לקבלה — ועדת התמיכות במינהל התרבות.

בעתירה מתייחס התיאטרון גם להשתלשלות העניינים שקדמה לשימוע שנערך לאנשיו ב–9 באוגוסט במדור תיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ואמנות. הוא קובל על כך שהמשרד הציג בתכתובות עמו נתונים שאסף ארגון "אלמגור" בנוגע להשכרת אולמותיו לגופים חיצוניים. "מתברר כי ארגון ימין קיצוני, אלמגור, הוא המכתיב את הטון והוא הקובע את סדר העבודה בין הצדדים ולא תוכני מבחני התמיכה או החוק", נכתב בעתירה ואילו ביחס לשימוע צוין כי "הדיון ושאלותיהם של נציגי המדור לתיאטרון התמקדו בנושא השכרת אולמות התיאטרון לקיום אירועים ציבוריים, נושא אשר אינו בסמכות משרד התרבות, ולא בעניין פעילותו והשימוש בכספי התמיכה של התיאטרון. בדיון זה לא צוין דבר וחצי דבר שלפיו העותר הפר בפעילותו הוראת חוק כלשהי". מלבד זאת, אף שלנציגי התיאטרון הובטח בשימוע שההחלטה הכספית בעניין המוסד תינתן תוך ימים ספורים, החלטה זו טרם התקבלה ומצבו הכלכלי של המוסד רק הלך והידרדר מאז השימוע בראשית אוגוסט.

עורכות הדין זהר וחדאד הדגישו כי לצד הפגיעה המינהלית בתיאטרון בכל הנוגע לאופן ההחלטה על הקפאת הכספים, התהליך מבטא גם פגיעה בזכות לשוויון ובחופש הביטוי. מצב זה מתחדד לטענתן בייחוד על רקע עמדת המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, עורכות הדין אורית קורן ודינה זילבר, ולפיה רגב לא תוכל לערב שיקולי תוכן בקביעת התמיכה ביצירות ובמוסדות תרבות בשל פגיעה בחופש הביטוי.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד טרם קיבל את העתירה. כשהחומר יגיע אנו נלמד אותו ונגיב בהתאם. יש לציין כי התיאטרון הוא שמעכב את התהליך, מפני שטרם התקבלו ההתייחסות לשאלות של ועדת השימוע והבודק מטעמה". בעניין זה מסר מנכ"ל התיאטרון, עו"ד ע'סאן אבו־ורדה, כי התיאטרון ענה על כל מכתב שקיבל מהמשרד.

בעתירה המינהלית שהגישו זהר וחדאד לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד עיריית חיפה נטען כי כספי התמיכה העירונית הוקפאו בפועל בעת שהוקמה ועדת הבדיקה שמינתה העירייה במאי בעניין "הזמן המקביל". הקפאה זו, לטענתן, נעשתה על ידי גוף לא מוסמך, ומבלי שהתיאטרון קיבל מכתב רשמי בדבר ההקפאה. הן פירטו בעתירה את השתלשלות העניינים, אולם טענו שלמרות ההחלטות לחדש את התמיכה, שאושרו ובוטלו לאחר מכן, בפועל מיום הקמת הוועדה לא הועברו כספים לתיאטרון.

בעתירה הוסבר כי עיקר צופי אל־מידאן לאורך השנים היו אזרחים ערבים מחיפה ומסביבותיה וכי הוא משרת את קהילת האמנים הערבים בעיר. עוד נטען כי התיאטרון עמד ועדיין עומד בכל מבחני הסף שנקבעו על ידי העירייה, כמו גם בעל אישור ניהול תקין לשנת 2015.

שופט העליון עוזי פוגלמן הורה למשרד התרבות להשיב לעתירה עד יום חמישי הבא, 29 באוקטובר.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי "העירייה אינה מכירה עתירה כזו והיא תמשיך לפעול על פי הכלים העומדים לרשותה".

מנכ"ל אל־מידאן אבו־ורדה מסר ל"הארץ" כי "לא סוגרים מוסד תרבותי שפועל 20 שנה בשל הצגה שלא מצאה חן בעיני מספר מצומצם של בני אדם במדינת ישראל, שלא אוהבים לתת חופש ביטוי". לדבריו, "כל שאלה ששאלו אותנו בעניין חשבונאי נענתה. רק היום שאלה אותי רואת החשבון על שטחי האולם הגדול והקטן. זה רלוונטי למתן תקציבים? אם הגענו למצב שנשאלתי על שטחי האולם אז כנראה שהשאלות נגמרו ושיש להחזיר את התקציבים".

למרות הגשת שתי העתירות, בתוך אל־מידאן לא שוררת תמימות דעים ביחס למהלך. לפני כעשרה ימים התכנסה האספה הכללית של התיאטרון, ובה הודיעו חברי הוועד המנהל על התפטרותם בעקבות המשבר הכלכלי, אך אמרו שימשיכו לשמש בתפקידיהם עד לבחירות לוועד, שנקבעו ל–30 בנובמבר. במכתב ששלחו היום 12 חברי האספה הכללית למנכ"ל התיאטרון ולוועד המנהל הם ביקשו מחברי הוועד היוצא להימנע מפעולות כגון הגשת העתירות בתקופת הוואקום הניהולי שנוצר ועד לבחירות בסוף נובמבר, מחשש שמהלכים אלה ישפיעו על הוועד החדש שייבחר. אבו־ורדה מסר בעניין זה כי "ברגע שהיתה בשבוע שעבר אסיפה לקיום בחירות והבחירות נדחו — הסמכויות נשארו באותו גוף, בדומה לממשלת מעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ