זוכי פרסי התיאטרון הישראלי טרם קיבלו את כספם

ארבעה חודשים חלפו מאז הטקס, ו–14 השחקנים והיוצרים שזכו בקטגוריות השונות לא קיבלו עדיין את המענק בסך 5,000 שקלים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יאיר אשכנזי

יותר מארבעה חודשים אחרי טקס פרס התיאטרון הישראלי טרם קיבלו 14 שחקנים ויוצרים שזכו בקטגוריות השונות שלו את המענק בסך 5,000 שקלים שנותן משרד התרבות והספורט. במשרד טוענים כי העבירו חלק ניכר מכספי התמיכה לעמותת הפרס, אולם בעמותה טוענים מנגד כי החלק שהועבר קטן יותר ושימש לכיסוי הוצאות הטקס ואירועי חג התיאטרון, שנערכו ביוני האחרון.

המענק מטעם המשרד ניתן זו השנה השנייה ליוצרות וליוצרים הזוכים בפרס התיאטרון באופן יחידני ולא להצגות הזוכות. אף שגם אשתקד וגם השנה ביקשו בעמותת הפרס להעניק לזוכים את ההמחאה במעמד מתן הפסלון בטקס, הם טוענים כי במשרד דחו את ההצעה בנימוקים ביורוקרטיים. את הסכום הכולל של המענקים, העומד על 70 אלף שקלים, מעביר המשרד לזוכי הפרס דרך התמיכה שלו בעמותת פרס התיאטרון. התמיכה כולה ניתנת לשלוש מטרות: אירועי חג התיאטרון, טקס חלוקת הפרסים וכן הפרסים הכספיים ליוצרים. בשנה שעברה חל עיכוב של כשלושה חודשים בהעברת הפרסים וגם השנה, בהתחשב בעובדה שתקציב המדינה טרם אושר, מלוא כספי התמיכה בעמותה טרם הועברו אליה וכך הזוכים עדיין לא קיבלו את המעניקים מהמשרד.

תיקי דיין ב"וניה, סוניה, מאשה ושפיץ"
תיקי דיין בב"וניה, סוניה, מאשה ושפיץ"צילום: ז'ראר אלון

עם הזוכים בפרס השנה נמנים תיקי דיין על תפקיד משנה ב"וניה, סוניה, מאשה ושפיץ" של הקאמרי ותיאטרון חיפה, נדב נייטס על תפקיד ראשי ב"המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" של בית ליסין, מירי לזר על הכוראוגרפיה ב"הכתה שלנו" של הבימה והקאמרי וגרשון וייסרפירר על המוזיקה ב"הצוענים של יפו" של החאן. מנכ"ל עמותת הפרס, איתמר גורביץ', שלח אתמול מכתב התנצלות על העיכוב לתיאטראות הלוקחים חלק בפרס. "אנו רואים בהתנהלות המשרד זלזול וחוסר רגישות כלפי היוצרים והאמנים", כתב, "נעשה כל מאמץ כדי לגרום למשרד להעביר את כספי הפרסים בהקדם".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד תומך בעמותת פרס התיאטרון בסכום של 250,000 שקלים לשנה על מנת לקיים את חג התיאטרון, הפקת הטקס ותמיכה ביוצרים. עד כה המשרד העביר לעמותה כ-70% ובחודשיים הבאים ישלים את העברת מלא הסכום. המשרד אינו מתערב בעבודת העמותה ובאופן חלוקת תקציבה". למרות זאת, גורביץ' טוען כי עד כה קיבלה העמותה רק 117,000 שקלים, פחות ממחצית מסכום התמיכה השנתי. לדבריו, סכום זה מורכב ממקדמות בסכומים שונים שהועברו לעמותה מהמשרד אחת לכמה זמן כמקדמות, כך שלא היתה מסוגלת לשלם בבת אחת את מלוא סכום הפרסים ליוצרים. "נתנו לנו פה 6,000 שקל, שם 15,000 שקל וכל פעם חלפו חודשים בין ההעברות", הסביר, "הטקס התקיים ביוני ועלינו לשלם כעת את החשבונות. אם היו נותנים לי במכה את 70 אלף השקלים הייתי יכול לעכב את החשבונות לטובת מימון הפרסים, אבל כשנותנים פה ושם סכומים שונים לא ניתן לעשות זאת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ