אולם נחמני בתל אביב נסגר לחודש בגלל ליקויי בטיחות; כ-20 הצגות בוטלו

באולם נמצאו ליקויים במערכת כיבוי האש והותקן בו מעלון לשימוש בעלי מוגבלויות, שלא אושר על ידי רשויות הכיבוי

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

עיריית תל אביב סגרה בשבוע שעבר את אולם נחמני 4 בתל אביב ל–30 יום בהוראת שירותי הכבאות, לאחר שלא עמד בתקני הבטיחות. הסגירה גרמה לביטול 21 הצגות שתוכננו לעלות באולם החודש וכן לביטול הצגות רבות בחודש הבא. באנסמבל עתים, הפועל במקום, טוענים שרשויות הכיבוי לא אישרו את בטיחות האולם מפני שבאחרונה, לאחר שנים רבות, הוא הונגש והותקן בו מעלון לבעלי מוגבלויות. לצד זאת, ל"הארץ" נודע כי במקום נמצאו ליקויים במערכת כיבוי האש שלא תוקנו.

באולם, שנבנה בתחילת שנות ה–40, הוצג ב–1944 "מאז ועד היום", ערב מערכונים שהיה ההפקה הראשונה של התיאטרון הקאמרי, בבימויו של מייסדו, יוסף מילוא. הקאמרי אמנם המשיך להציג במרתף אולם מוגרבי אך עבר ב–1955 לנחמני באופן קבוע. את פעילותו באולם, שכלל אז כ–700 מושבים, חנך התיאטרון בהצגה "כטוב בעיניכם" בבימוי מילוא ובהשתתפות חנה מרון, אריק לביא, זהרירה חריפאי ואחרים. אולם נחמני היה אולם הבית של הקאמרי עד המעבר לפסאז' בפינת הרחובות דיזנגוף ופרישמן ב–1961. מאז 2002 הוא משמש אולם הבית של אנסמבל עתים של הבמאית רנה ירושלמי, שהתאים את המקום לצרכיו כך שכיום יש בו 90 מושבים בלבד.

אולם נחמני בתל אביב

במשך השנים נמתחה ביקורת על כך שאולם נחמני הוא אחד היחידים בתל אביב שאינו מונגש עדיין לבעלי מוגבלויות. באוגוסט האחרון פנה מבקר התיאטרון של "הארץ", מיכאל הנדלזלץ, לעיריית תל אביב בעניין ובעירייה מסרו כי עמותת עתים מקיימת עבודות להנגשת המבנה, שצפויות להסתיים עד סוף 2015. מנהל אנסמבל עתים, ארז חסון, אמר היום (שני) ל"הארץ" כי תהליך ההנגשה, שעלותו הכוללת כ–600 אלף שקלים, כמעט הסתיים באחרונה עד לביקור נציגי כיבוי האש במקום. "נערך לי שימוע בעניין והתחלתי לזרז את המהלך, אבל למחרת הגיעו לאולם עם מכתב מהעירייה ומנעול", סיפר, "הם לא הסכימו שנפתח את המקום ולו להצגה אחת או שתיים כאשר בחוץ תוצב כבאית". חסון הוסיף כי המעלון כבר מותקן באולם וכי עליו לקבל גם את אישור מכון התקנים.

בעקבות צו הסגירה הוזמן חסון לישיבה בעירייה, שאמורה להתקיים בעשרת הימים הקרובים, ובה ידונו בעניין כל הגורמים המעורבים. בינתיים בוטלו 21 הצגות שתוכננו לעלות החודש באולם נחמני, כשלחלקן נמצא פתרון והן יועלו באולם קאמרי 4 של התיאטרון הקאמרי ולאחרות מנסים בעתים לאתר אולם חלופי. עם ההצגות שאמורות היו לעלות החודש נמנות הצגות אנסמבל עתים "פר גינט" בבימוי ירושלמי ו"בחזרה לאישראל" בבימוי אורלי רביניאן, וכן "גאולה" בבימוי טל ברנר, "הנסיכה האמריקאית (חוזרת)" בבימוי מרט פרחומובסקי ו"מדיאה" ו"מסע של יום ארוך לתוך הלילה", שתיהן בבימוי מאיר בר־סימון. עוד היתה אמורה לעלות בכורת ההצגה "האזרח ק'" בבימוי יעל קרמסקי.

אף שצו הסגירה ניתן ל-30 יום, גם הצגות ומופעי מחול נוספים שתוכננו לעלות בדצמבר באולם בוטלו מחשש שהמקום לא יקבל עד אז את אישור כיבוי האש. "אני לא יכול להאשים את מכבי האש כי הם, מצדם, גם צודקים", הוסיף חסון. "כולם צודקים פה, אפילו שהיו מספיק מקומות שעבדו מספיק שנים ללא הנגשה. הם עושים את עבודתם ואנחנו, הגופים הקטנים, נופלים לצערי בין הכיסאות".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "אולם נחמני 4 הוקצה לשימוש אנסמבל עתים, שביקש להתיר במקום הופעות של עד כ–100 איש, אולם המקום נבדק על ידי כיבוי אש ונמצא לא כשיר. העירייה פנתה ללהקה וביקשה שתועבר אליה תוכנית בטיחות שתכשיר את המקום. לאחר קבלת התוכנית העירייה תבחן את האפשרות לפתיחת המקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ