ניצחון לתיאטרון אל־מידאן: המחוזי חייב את עיריית חיפה להחזיר לו את התמיכה

שופטת המחוזי בחיפה, ברכה בר־זיו, קיבלה את עתירת התיאטרון והורתה לעירייה לשלם לו את יתרת התמיכה שאושרה ל–2015. ארגון אלמגור ואורטל תמם, אחיינתו של החייל הנרצח משה תמם, ידרשו לעכב את ביצוע ההחלטה כדי שיוכלו לערער לעליון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיון במחוזי בחיפה. משמאל: אורטל תמם מחזיקה תמונה של החייל משה תמם ז"ל

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, ברכה בר־זיו, קבעה היום (רביעי) כי על עיריית חיפה להחזיר לתיאטרון אל־מידאן את התמיכה העירונית בו שהוקפאה על ידיה. הפסיקה התקבלה בעתירה המינהלית שהגיש התיאטרון לפני כשבועיים, באמצעות ארגון עדאלה, נגד העירייה. במקביל, הגיש התיאטרון עתירה לבג"ץ נגד משרד התרבות והספורט והשרה העומדת בראשו, מירי רגב, לאחר שהחליטו להקפיא את התמיכה בו ביוני האחרון. אי־העברת התמיכות, הנאמדות בשנה זו ב–2.3 מיליון שקל משני הגופים, גרם נזק כבד לתיאטרון, כך שחובותיו נאמדים כיום במיליון שקל והוא נתון בסכנת סגירה. חלק מעובדיו פוטרו ואחרים הוצאו לחופשה ללא תשלום. הדיון בבג"ץ טרם התקיים. התמיכה העירונית בתיאטרון היא כ–35% מתקציבו.

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי נכחו נציגי התיאטרון והעירייה, נציג ארגון נפגעי הטרור אלמגור וכן נציגי משפחת תמם, משפחתו של החייל משה תמם ז"ל — שהצגת אל־מידאן "הזמן המקביל" נכתבה על ידי בשאר מורקוס בהשראת הסיפור של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפתו של תמם וברציחתו; הצגה זו היא שהובילה להקפאת התמיכה. השופטת נתנה רשות דיבור לנציג הארגון וכן לאחייניתו של תמם, אורטל תמם, אף שלא היו צד בעתירה.

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: רמי שלוש

היועץ המשפטי של עיריית חיפה, עו"ד רשף חן, שייצג את העירייה בדיון, אמר כי לא היתה החלטה להפסיק את התמיכה, אלא רק להקפיא את התקציב בחודש. לדבריו, "יש הבדל בין השהייה של חודש ימים לאי־קבלת החלטה במשך הזמן שאנו נמצאים בו עכשיו, וזו היתה הסיבה שהוועדה המקצועית שאני חבר בה הביעה דעה מקצועית וחשבה שצריך לקבל החלטה". עו"ד סאוסן זאהר מארגון עדאלה, שייצגה את התיאטרון, הזכירה כי הפסקת התמיכה נעשתה ללא שניתנה לתיאטרון אפשרות להביע את עמדתו, ומבלי שהמחליטים צפו בהצגה "הזמן המקביל".

בדיון הזכירה השופטת בר־זיו את כללי המינהל התקין ואמה כי "אי אפשר לעצור תקציב בלי החלטה". בהחלטתה היא כתבה: "כפי שהסברתי לנציגי המשפחות השכולות, הדיון בעתירה נועד לבחון אך ורק את תקינות פעולות הרשות המנהלית בלבד, ולא מעבר לכך. שלילת תמיכה שאושרה כהחלטה כדין חייבת גם היא להיעשות בדרך של קבלת החלטה כדין, ומשהדבר לא נעשה בדרך זו — יש בכך כדי להעיד על חוסר תקינות בפעולת הרשות, ודין פעולה שכזאת להתבטל". השופטת חייבה את העירייה להעביר לידי הבעלים של אולם התיאטרון את יתרת התמיכה שאושרה ל–2015, על חשבון דמי השכירות המגיעים מהתיאטרון למשכיר.

אמש היו אמורות להעלות להצבעה בישיבת מועצת העיר חיפה שתי המלצות הנוגעות לאל־מידאן: האחת, המלצה של ועדת התמיכות המקצועית שהמליצה להחזיר את התמיכה לתיאטרון; והשנייה, המלצה של ועדת משנה לדחות את ההחלטה בחודש. בסופו של דבר שונה לוח הזמנים, לדברי גורמים בעירייה בשל החלטת ראש העיר יונה יהב, והוחלט כי ההמלצות יובאו להחלטת מועצת העיר רק בישיבתה הבאה, בדצמבר.

ראש העיר חיפה, יונה יהבצילום: רמי שלוש

מנכ"ל התיאטרון, עו"ד גסאן אבו ורדה, אמר לאחר קבלת החלטת בית המשפט: "אני שמח ועצוב באותה המידה. שמח על שהתיאטרון תוקצב בסופו של יום, אבל עצוב שהיה צורך בהחלטה של בית משפט כדי לממש זכות מהותית ובסיסית של חופש יצירה וחופש אמנות במדינה דמוקרטית".

ממרכז עדאלה, שהגיש את העתירה, נמסר כי מצער שעיריית חיפה תעביר את התקציבים רק בעקבות התערבות בית המשפט. "מזה חודשים ארוכים ניתנה לעירייה האפשרות לחזור בה מצעדיה המפלים שפגעו בתיאטרון ובציבור הערבי", אמרו בעדאלה. "כעת אנו מצפים להחלטה במסגרת העתירה השנייה שהגשנו לבג"ץ נגד משרד התרבות והשרה רגב בדרישה להחזיר את תקציב התיאטרון שהוקפא. לאור ההחלטה היום, אנו חוזרים וקוראים למשרד התרבות לחזור בו מיד מהחלטתו המפלה, שפוגעת בזכות לחופש ביטוי ויצירה, להחזיר את מלוא המימון לתיאטרון אל־מידאן, למנוע המשך הפגיעה בתיאטרון ולחסוך צעדים משפטיים מיותרים".

ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת), חבר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, בירך על החלטת השופטת, שמוכיחה, לדבריו, כי הרדיפה נגד התיאטרון היא רדיפה פוליטית פסולה. "אני מחזק את ידיהם של כל האמנים והיוצרים הערבים והיהודים שנפלו קורבן למדיניות מקארתיסטית של שרת התרבות", אמר. "אנחנו נמשיך להיאבק לצד התיאטרון ומקווים לתוצאות דומות גם בעתירה נגד משרד התרבות״.

מעיריית חיפה נמסר כי היא תכבד את החלטת בית המשפט. אורטל תמם מסרה כי היא וארגון אלמגור ידרשו לעכב את ביצוע ההחלטה לצורך הגשת ערעור לעליון. לדבריה, "יותר משישה חודשים אנחנו נלחמים על מהות, צדק, מוסר נגד תיאטרון שמקדם הצגות פוגעניות, עורך אירועי הלל למחבלים ומרגלים, מעלה סרטי נכבה ותערוכות מבזות של חיילי צה"ל. והנה בבית המשפט, שאליו נשאנו עינינו, מתגלה המערכת במערומיה. ראש עיר שאין לו רוב בעירייה שלו ובקואליציה להחזיר את התקציב לתיאטרון שולח את היועץ המשפטי שלו למופע אימים של חוסר אונים, כדי שיאמר בבית משפט לשופטת 'עשי מה שאת רוצה'. טריקים ושטיקים פוליטיים הוכיחו היום כי ראש העיר פועל נגד תושבי עירו. ראש העיר הוכיח שאינו ראוי לאמון הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ