"הטווס מסילואן" של תיאטרון יפו נבחרה להצגת השנה בפרינג'

בטקס בבת ים זכתה ההצגה שכתבה עלמה גניהר, העוסקת בבית מריבה בסילואן, בשלושה פרסי קיפוד הזהב. מנכ"ל משרד התרבות אמר באירוע כי אין מקום להתערבות בחופש הביטוי והבטיח הגדלה בתקציב הפרינג'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השחקן ג'ורג' איסקנדר, זוכה פרס שחקן המשנה, בהצגה הזוכה "הטווס מסילואן"

"הטווס מסילואן", הצגת תיאטרון יפו מאת עלמה גניהר ובבימוי סיני פתר וחן אלון, היא הצגת השנה בפרינג' לשנת 2015. ההצגה גרפה אתמול (שישי) שלושה פרסי קיפוד הזהב בטקס שנערך בתיאטרון נוצר בבת ים.

ההצגה עוסקת בבית בכפר סילואן שסביבו נאבקים יהודים ופלסטינים. "ברגע זה אנחנו עומדים יחד עם תיאטרון אל־מידאן שסובל מהגבלה של חופש הביטוי", אמר במאי ההצגה אלון בנאום הזכייה, "כולנו מאמינים שהתפקיד שלנו הוא לומר את האמת על מה שחשוב למי שיכול לשנות ולא להתייאש".

ההצגה "טו לייף" של תיאטרון מראה בקרית שמונה. שלושה פרסיםצילום: ז'ראר אלון

"הטווס מסילואן" זיכתה גם את השחקנים ג'ורג' איסקנדר וסמירה סרייה בפרס על תפקידי משנה. "קשה לי להתעלם מהמציאות שאנו שקועים בה בתקופה הזאת", אמרה השחקנית ראודה שהגישה לשניים את הפרס, "מרקם היחסים בין הערבים והיהודים נפגם וצר לי שהיום אני לא רואה אף תיאטרון ערבי שמשתתף כאן, למרות שיש לנו תיאטרוני פרינג' כמו אנסמבל הפרינג' בנצרת. אני מקווה שיהיו עוד תיאטראות ערביים בטקס. די לדברי ההבל. יש לשכוח מהאמרה 'למות בעד ארצנו' ולהתחיל לחיות בעד ארצנו".

הצגה נוספת שגרפה שלושה פרסים היא "To Life" של תיאטרון מראה בקרית שמונה בבימויו של גילי עברי. ההצגה, שנוצרה כעבודת אנסמבל המשלבת אימפרוביזציה וליצנות, עוסקת במשפחת "אופוריה" שנכנסת לחייו של סניור סולו, גבר בודד ששוקל להתאבד, ומשנה את חייו לחלוטין. היא זכתה בפרס על שפת הבמה וכן זיכתה את השחקנית לי אלוני בפרס על תפקיד משנה (לצדה של סרייה) ואת בלה חבצקין על עיצוב התלבושות. חבצקין זכתה בפרס לצדה של שירה וייז, שזכתה אף בפרס העיצוב על "ארץ פוק" בבימוי מרינה בלטוב בצוותא

ההצגה "ביפולארי" של תיאטרון הפרינג' בבאר שבע. פרס במאי השנה ליואב מיכאליצילום: סלי פטל

בפרס במאי השנה זכה יואב מיכאלי על "Bפולארי" בתיאטרון הפרינג' בבאר שבע , ובפרס מעבד השנה זכו אבי גיבסון בר־אל ואמיר אוריין על "המשרתים" בתיאטרון אורתו־דה. "אכן די לכיבוש", אמר גיבסון, שנכנס בימים אלה לתפקידו כמנהל האמנותי של פסטיבל עכו לתיאטרון אחר, בנאום הזכייה, "בשנה הבאה בפסטיבל עכו יהיו הצגות בערבית ויהיה חבר ועדה ערבי, גם יצא כבר קול קורא בערבית ובעברית (זאת בניגוד לפסטיבל שנערך בחודש שעבר, ובו לא היו הצגות בערבית, י"א). מספיק לדבר על תקציבים, צריך להתנגד לכל צורת דיכוי באשר היא".

בפרס שחקן השנה בתפקיד ראשי זכה יאיר רובין (קויה) על תפקידו ב"תולעים" של איגוד יוצרי התיאטרון העצמאיים ובפרס שחקנית השנה בתפקיד ראשי זכתה ליז רביאן על "בוץ" בבימויו של יגאל זקס בתיאטרון תמונע. הצגה זו זיכתה גם את שוש רייזמן בפרס מלחינת השנה. בפרס המבצעת בהצגת יחיד זכתה רחל קשת על "ותהר ותלד" בתיאטרון תמונע, שאותה כתבה וביימה עם חנה ואזנה גרינולד. בפרס העבודה הקבוצתית זכתה "קופסה שחורה" של המרכז לתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי בבימויו של פבלו זלצמן. הצגה זו זיכתה גם את פביאן פיטוסי בפרס על עבודת הווידיאו.

"קופסה שחורה" של המרכז לתיאטרון אלטרנטיבי בשלומי. פרס העבודה הקבוצתיתצילום: גרסיאלה חייצ'נקו

בפרס מחזאי השנה זכתה אלישבע גרינבאום, מחזאית שמתה ב–2004, על "התינוק של בן שטרית" בבימוי מור לידור בתיאטרון תמונע. יפתח אופיר, המשחק במונודרמה, מסר את הפרס לאביה של המחזאית, צ'ארלס גרינבאום. פרס מחזאי השנה הוענק גם לשי שבתאי על "אחים" בבימויה של נועה שכטר בצוותא. "פריפריה זה לא רק מקום אלא זו גם תרבות", אמר שבתאי בנאום הזכייה, "הפרינג' זה הפריפריה של התיאטרון בישראל, וכשמדברים על הגדלת התקציבים והעברת המבט לפריפריה הגיע הזמן להפנות את המבט אלינו לתיאטרון הפרינג'".

ההצגה "אחים" בצוותא. פרס מחזאי השנה לשי שבתאי

הפרס על מפעל חיים ניתן לשחקנית יעל יעקב, אשר לפי נימוקי השופטים "מהווה דוגמה לנאבקים על המשכיותו של הפרינג' בישראל וליוצרים המבקשים דרכי ביטוי עצמאיות ואינם מרימים ידיים". את הפרס העניק ליעקב השחקן דביר בנדק, שנבחר באחרונה ליו"ר מדור פרינג' במועצה הישראלית לתרבות ואמנות. "בואו נפסיק להשתמש בטרמינולוגיה של תמיכה. אנחנו לא תומכים בפרינג'. אנחנו מתוקצבים ומתקצבים, והחברה הישראלית מקבלת חזרה הרבה יותר ממה שהיא נותנת לפרינג'", אמר בנדק. יעקב ביקשה להודות בדבריה לשחקן והבמאי ניקו ניתאי, על כך שהעניק לה את האפשרות לשחק זה 25 שנים בתיאטרון קרוב מייסודו.

בפרס על עיצוב התאורה זכתה איריס מועלם על "פרויקט 2S" של "אנסמבל כאן" ואילו הפרס על עיצוב התפאורה הוענק לז'קלין פערל וזהר שואף על "פנינה לב נייר" בתיאטרון יפו.

את הטקס הנחתה בחן רב השחקנית והבמאית שפרה מילשטיין, ששילבה בדברי הקישור שלה ממיטב הציטטות של יוצרי תיאטרון ואישי רוח לאורך ההיסטוריה. שרת התרבות והספורט מירי רגב נעדרה מהטקס ואת מקומה מילא מנכ"ל משרדה יוסי שרעבי, שהגיש את פרס מחזאי השנה. הוא הדגיש כי אין מקום להתערבות בחופש הביטוי. "העובדה היא שמשרד התרבות תומך בפרינג' ומגמת התקציב הבא תגדיל את תקציב תיאטראות הפרינג'", אמר שרעבי והזכיר כי גלית והבה־שאשו, ראש מינהל התרבות שמינויה יובא לאישור הממשלה מחר, היא ילידת בת ים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ