תערוכת מכירה של יצירות אמנות בניסיון להציל את "במת מיצג"

משרד האוצר דורש 10% הכנסות עצמיות מעמותות נתמכות, ומאז מאי לא הועברה תמיכה למוסד שאמור לארח בקרוב את הפסטיבל הבינ"ל "זז" לאמנות המיצג

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

במת מיצג, מיסודו של מקלט 209, נמצאת בסכנת סגירה לאחר שמשרד התרבות הפסיק מאז חודש מאי להעביר את כספי התמיכה שהיוו את עיקר המימון של הפעילות של המקום. המרכז, השוכן בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, משמש כמקום יצירה, לימוד והופעות של יצירות פרפורמנס. הוא מופעל על ידי עמותת מקלט 209, שבראשה עומדת תמר רבן. מקלט 209 הוקם ב–1988 על ידי אמני המיצג דן זקהיים ז"ל, ענת שן ורבן עצמה, ובמשך השנים הצליח להתקיים בזכות תמיכה של עיריית תל אביב ושל משרד התרבות.

הסיבה להפסקת התמיכה, מסבירה רבן, היא שינוי בתנאי הסף לעמותות הנתמכות על ידי המדינה. במרץ 2013 הוציא משרד האוצר הוראה חדשה, לפיה "מוסד ציבור נתמך יידרש לממן את הפעילות הנתמכת ממקורותיו העצמיים בשיעור של 10% מעלותה לפחות". מוסד שלא יעמוד בכך, תישלל ממנו התמיכה לחלוטין. רבן טוענת כי לא קיבלה כל הודעה על השינוי, ובאותה שנה העבודה העיקרית שהוצגה במרכז היתה פרויקט במרחב הציבורי של התחנה המרכזית, שאליו לא נמכרו כרטיסים והוא הוצג חינם בפני כל מי שרצה לצפות בו.

במת מיצג תחנה מרכזיתצילום: דודו בכר

חלק הארי של תקציב העמותה מגיע ממשרד התרבות ומהווה כ–75% ממנו. שאר הכסף מגיע מתמיכת עיריית תל אביב ועיריית חיפה, תמיכות שאינן נחשבות כהכנסות עצמיות. בכל מקרה, טוענת רבן, תתקשה העמותה לעמוד בסף של 10% הכנסות עצמיות, מכיוון שאין לה פעילות מסחרית ואחד מעקרונותיה החשובים הוא הגעה לקהלים רחבים ככל האפשר. "זה מאוד חשוב לפעילות ולהתפתחות שלנו, מפגשים עם תרבויות וקהילות. גם כשאנחנו מוכרים כרטיסים זה במחיר נמוך מאוד, כדי שכולם יוכלו להרשות לעצמם לבוא. בעצם מבקשים מאיתנו להיות משהו שאנחנו לא".

בגלל הפסקת התמיכה, אומרת רבן, לא קיבלו עובדי המרכז משכורות כבר כמה חודשים, והפעילות למעשה הופסקה. כרגע חסרים 450 אלף שקלים בקופת העמותה, אלא אם יועברו הכספים ממשרד התרבות. ב-3 בדצמבר ייפתח במרכז הפסטיבל הבינלאומי "זז" לאמנות המיצג, שמתקיים כבר עשר שנים, ואמורים להגיע אליו אמנים ממדינות שונות. רבן חוששת שאם לא יועברו הכספים שנעצרו, לא תוכל לממן את ההוצאות הכרוכות בפסטיבל, ותיכנס לחובות שעוד יחמירו את מצבו הגרוע ממילא של המרכז. "כל רגע שעובר רק מעמיק את הבור, ומצד שני כשאין פעילות אין הכנסות, ושוב לא נעמוד בתנאי הסף לתמיכה בשנה הבאה", היא אומרת. רבן פנתה אל משרד האוצר כבר בחודש מאי בבקשה להתחשב באופן הפעילות הייחודי של העמותה, אולם החשב הכללי עדיין לא השיב בעניין. גם פניות העמותה למשרד התרבות לא הועילו עד כה.

"אפילו אחרי השריפה במרכז הקודם שלנו, בבית מרכזים, לא היינו במצב כזה. הראשון שהתקשר אלי לשאול איך אפשר לעזור היה מתן וילנאי שהיה אז שר התרבות", מספרת רבן. "ביקשנו פגישה עם השרה רגב, אמרו לנו להיפגש עם היועצת שלה. מינהל התרבות עובד בלי אנשים בינתיים, יש מנכ"ל שרק נכנס ועד עכשיו לא היה ראש למינהל. אין מול מי לעבוד. בסוף אני מאמינה שנקבל את הכסף, אבל הזמן הזה הוא קריטי".

בעקבות המצוקה התארגנו אמנים לתערוכת מכירה מיוחדת שהכנסותיה יסייעו במימון הפסטיבל, ותיפתח גם היא ב-3 בדצמבר. את התערוכה אוצרת כילי קורן, וישתתפו בה האמנים שחר מרקוס, מוטי מזרחי, הדס עפרת, יאיר ברק, הדס קידר, חן שיש, גדי דגון, עינת עריף גלנטי, דבורה מורג, דוד טרטקובר, עמוס בידרמן, נועה צדקה, רן סלבין ואחרים. אירוע תרומה נוסף שיתקיים בשבת הקרובה ב–11 בבוקר, ינסה לחשוף לקהל הרחב את פעילותה של במת מיצג, ויכלול הקרנת עבודות שנוצרו במקום, מפגשים עם אמנים ומיצג של ענת שן.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "על אף העובדה שעמותת מקלט 209 אינה עומדת בדרישות הסף של החשב הכללי לתמיכת משרד התרבות, נפגשו בימים האחרונים גורמי המשרד עם נציגי החשב כדי לבחון דרכים להקל על העמותה במטרה לדאוג להמשך פעילותה". לשאלת "הארץ" מה הולידה הפגישה, נמסר כי "מנסים עדיין למצוא פתרונות יצירתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ