עיריית חיפה אסרה על תיאטרון אל־מידאן להשכיר אולם לכנס לזכר ההיסטוריון אמיל תומא

לדברי מנכ"ל התיאטרון, הכנס אינו פוליטי והאיסור תמוה מאחר שהעירייה קראה רחוב על שם תומא. העירייה: "פועלים לפי נוהל משרד הפנים לקיים במקום אירועי תרבות בלבד"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

עיריית חיפה אסרה על תיאטרון אל־מידאן להשכיר את האולם שלו לכנס לזכרו של ההיסטוריון אמיל תומא. מנכ"ל התיאטרון, עו"ד גסאן אבו ורדה, פנה במכתב לעירייה על מנת לאשר איתם מראש את השכרת האולם למכון הקרוי על שמו של ההיסטוריון לטובת כנס שהיה אמור להתקיים במשך יומיים בסוף החודש, אולם נענה בשלילה. בשיחה עם "הארץ" אמר אבו ורדה כי פנה לעירייה מראש בשל המצב הרגיש שבו נמצא התיאטרון, אולם הוא אינו מצליח להבין מדוע דחתה העירייה את הבקשה, בייחוד לאור העובדה כי עיריית חיפה הכירה באיש, קראה על שמו רחוב ואף שיתפה פעולה בעבר עם מכון אמיל תומא.

בעקבות ביקורת שמתחה הוועדה המקצועית שמינתה עיריית חיפה על ההצגה "הזמן המקביל", בדבר השכרת האולמות של התיאטרון לגופים שהוגדרו כשנויים במחלוקת, התחייבה הנהלת התיאטרון ביולי האחרון כי כל השכרה של האולמות שלו בשכונת ואדי ניסנאס לגוף או לאדם חיצוני ולצורך פעילות שאינה אמנותית תותנה בקבלת אישור מאגף התרבות בעירייה.

תיאטרון אל מידאן בחיפה
תיאטרון אל מידאן בחיפהצילום: רמי שלוש

בכנס, שהועבר בשל החלטת העירייה לבית ספר בעיר, אמורים להשתתף ח"כ דב חנין, גורמים פוליטיים כמוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, ועדאל עאמר, נציג מטעם המפלגה הקומוניסטית הישראלית, וגם אנשי רוח כמו הסופר מוחמד נפאע, העיתונאי הפלסטיני האני אלמסרי ועיתונאית "הארץ" עמירה הס. בין המושבים המתוכננים בכנס: "מקומו של אמיל תומא בהיסטוריה של המאבק המהפכני־הפטריוטי והאיטרנציונלסטי המתקדם בארץ", "עדויות על אמיל תומא מפיהם של חבריו למאבק", מושב בנושא הקומוניסטים ותוכנית החלוקה, וכן מושב בשם "השאלה הפלסטינית: המשבר הנוכחי, עתיד הפתרון והמאבק לסיום הכיבוש".

לדברי אבו ורדה, "לא כל אירוע שיש בו פוליטיקאים הוא אירוע פוליטי". לדבריו, עיריית חיפה לא היתה צריכה להתנגד לקיום הכנס. עם זאת הוא אומר כי בתיאטרון לא יתנגדו להחלטת העירייה.

ההיסטוריון אמיל תומא
ההיסטוריון אמיל תומא

"פוליטיקאי הוא לא גוף זר במדינה הזאת, הוא נציג של העם, הוא מבטא רגשות ומחשבות של הציבור הישראלי. אסור למנוע מפוליטיקאי להשתתף בכנס בגלל שהוא פוליטיקאי", אמר אבו ורדה, והוסיף כי מקרה דומה יכול להתקיים גם בתיאטרון העירוני חיפה, או כל גוף עירוני אחר. "ההחלטה הזאת לא דמוקרטית, היה צריך לשקול אותה. מבחינתי זה מקרה מבחן להשכרות האולם בעתיד", אמר אבו ורדה והוסיף כי הוא מבקש מעיריית חיפה להפעיל שיקול דעת מעמיק יותר במקרים הבאים.

עיסאם מח'ול, חבר כנסת לשעבר ויושב ראש מכון אמיל תומא הביע פליאה על ההחלטה ואמר ל"הארץ" כי "ראש העיר יונה יהב דיבר בעצמו בעבר בכנסים שלנו בנושאים שונים שהתקיימו באל־מידאן. אז לבוא עכשיו ולהגיד שהם פוסלים את הפעילות שלנו כי צריך הסכמה מראש של המועצה?". לדבריו, ניסיון העירייה לייחס לאירוע אופי פוליטי מקומם, "הם חושבים שאם אנחנו דנים בשאלה הפלסטינית אז חייב להיות לזה צביון מפלגתי מובהק". מח'ול הוסיף כי לדעתו "זה הכל חלק מנסיגה מדאיגה של קברניטי העיר מול גל ההסתה והצרה של המרחב הדמוקרטי בישראל. יש בהלה של מועצת העיר מההסתה הגזענית ומי שלא מסכים עם הקו הדומיננטי מנודה  — זו הדאגה האמיתית. חיפה שהתגאתה בעבר שהיא אי שפיות בים של טירוף מאבדת את השפיות שלה ונכנעת ללחץ של הימין הקיצוני".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "העירייה פועלת על פי הנוהל של משרד הפנים ובהתאם להתחייבויות התיאטרון לקיים במקום אירועי תרבות בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ