כ–130 שחקני הבימה והקאמרי הכריזו על סכסוך עבודה

בארגון שח"ם טוענים כי שכרם של השחקנים נשחק בעשרות אחוזים בשנים האחרונות. אם לא תחול התקדמות במגעים, הם יוכלו לנקוט עיצומים החל בעוד שבועיים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התיאטרון הקאמרי
יאיר אשכנזי

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) הכריז היום (שלישי) על סכסוך עבודה בתיאטראות הבימה והקאמרי, בשל חוסר ההתקדמות לטענתו במשא ומתן המשותף שמתקיים על שכרם ותנאיהם של 131 שחקני שני התיאטראות המאוגדים בחוזה קיבוצי. בהבימה מדובר ב–56 שחקנים ובקאמרי ב–75, כ–40% מכלל השחקנים בשני המוסדות, ול"הארץ" נודע כי ביום שישי הקרוב ייפגשו שחקני הבימה והקאמרי בתיאטרון הקאמרי כדי לדון בעניין. זו הפעם הראשונה שבה שחקנים משני התיאטראות משתפים פעולה במאבק על זכויותיהם. אם לא תחול התקדמות במגעים בין הצדדים, יוכלו השחקנים לנקוט עיצומים בפעילותם בתיאטראות החל מעוד שבועיים.  

עיקר המחלוקת נוגע לדרישת שח"ם לתת לשחקנים תוספות שכר כפיצוי על השחיקה בשכרם, שהסתכמה לפי בדיקת הארגון בשיעור של 42% בקרב שחקני הבימה ובשיעור של 37.5% בקרב שחקני הקאמרי. בהסכם הקיבוצי נקבע כי שכר הבסיס של השחקנים ישולם לפי טבלת שכר העיתונאים במגזר הציבורי ובארגון טוענים כי בעוד שבסקטור הציבורי נחתמו במשך השנים שלושה הסכמים הנוגעים לתוספות השכר בשל השחיקה, בקאמרי הוחל הסכם אחד בלבד מתוכם ובמרכזו תוספת של 3.6% ואילו בהבימה לא הוחל כל הסכם מהם. בשח"ם טענו כי ההצעה האחרונה שהניחו הבימה והקאמרי על שולחן המשא ומתן, שהתפרש עד כה על פני 14 מפגשים, נוגעת להעלאת טבלת השכר בדרגות הנמוכות בשיעור כולל של עשרה אחוזים בלבד בפריסה לשלוש שנים, ובדרגות הגבוהות בשיעור כולל של שישה אחוזים בלבד בפריסה לשלוש שנים. הצעה זו, לדעת הארגון, אינה נותנת מענה לשחיקת השכר. 

סכסוך העבודה נסוב גם סביב דרישת שח"ם להעלות את שכרם של השחקנים בדרגות הוותק הנמוכות, המועסקים במשרה מלאה, לשכר המינימום במשק העומד על 4,650 שקל. בהודעת הארגון לתיאטראות נמתחת ביקורת גם על דרישת הבימה והקאמרי להחיל על השחקנים החתמת שעון נוכחות כדי לחשב את אחוז משרתם, באופן שעשוי לפגוע בשכרם אם יתגלה שינוי בהיקף המשרה. הארגון מזכיר כי אף שמשרתם של השחקנים מוגדרת מלאה הם אינם מגיעים ל-186 שעות חודשיות. עוד הוא טוען כי הבימה והקאמרי ביקשו לבטל את הפרמיות הכפולות שנהוגות אצלם על השתתפות ביותר משמונה הצגות בשבוע ולהפחית את הפרמיות על השתתפות בהצגות בסופי שבוע. 

בתגובה משותפת להבימה ולקאמרי נמסר כי "זה שלושה חודשים מתנהל משא ומתן רציף וענייני מול שח"ם, שמייצג פחות מחצי מהאמנים בשני התיאטרונים יחדיו, ודאגתנו נתונה גם לשאר האומנים שאינם מיוצגים על ידו. ההצגות ממשיכות להתקיים כסדרן והנהלות שני התיאטרונים קיבלו בהפתעה גמורה את הודעת שח"ם. אנו נמשיך ונפעל על מנת להגיע להסדר המקובל על שני הצדדים, ודאגתנו נתונה לרווחתם של השחקנים וכלל העובדים המהווים ליבת העשייה בתיאטרון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ