התיאטרון הפלסטיני אל־חכוואתי בסכנת סגירה עקב חוב כספי

למרות שאינו ממומן בידי הרשות הפלסטינית, הודיע נציג הרשות כי עבאס הורה להעביר את הסכום החסר

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

התיאטרון הלאומי הפלסטיני אל־חכוואתי שבמזרח ירושלים נקלע בסוף השבוע לסכנת סגירה בשל חובות גדולים שצבר. התיאטרון, שהוקם ב–1984 ונחשב למוסד תרבות ואמנות מרכזי במזרח העיר, מצוי בשנים האחרונות בקשיים כלכליים וחייב כ–600 אלף שקלים, רובם לחברת הביטוח שלו.

אל־חכוואתי, גוף עצמאי שאינו נתמך על ידי הרשות הפלסטינית אלא ממומן בידי גופים לא ממשלתיים שונים, קיבל צו עיקול מההוצאה לפועל שתוקפו יפוג ביום שני. מחר ידון בית המשפט המחוזי בבקשת הנהלת התיאטרון לדחות את תוקף הצו כדי שתוכל להגיע להסדר עם חברת הביטוח ולשלם לפחות חלק מהסכום. "כעת אנו מנסים לגייס 150-100 אלף שקל כתשלום ראשון, בין היתר דרך ארגונים מקומיים ודרך התורמים האירופיים שלנו", אמר מנהל התיאטרון עאמר חליל ל"הארץ", "אנו מנסים לארגן גם מופע התרמה בהשתתפות פרפורמרים שיגיעו אלינו".

אירוע מחאה ב-2013 באל-חכוואתי, עקב החלטת השר לביטחון פנים יצחק אהרנוביץ' לסגור את התיאטרון לשמונה ימים, ולמנוע בכך קיומו של פסטיבל של תיאטרוני בובות ילדים במקוםצילום: גילי גץ

אף שחליל מדגיש כי אל־חכוואתי אינו ממומן בידי הרשות הפלסטינית או נעזר בגופים מטעמה, עדנאן אל־חוסייני, מושל מחוז ירושלים מטעם הרשות, אמר לסוכנות "רויטרס" כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס התערב בעניין כדי למנוע את סגירת התיאטרון. "הנשיא נתן הוראות והסכום הדרוש יועבר", הדגיש אל־חוסייני, "ביום שני העניין ייפתר וייגמר".

בשנים האחרונות נסגר אל־חכוואתי על רקע פוליטי ולא על רקע כלכלי. במאי 2009 סגרה משטרת ירושלים, לפי צו של השר לביטחון הפנים דאז יצחק אהרונוביץ', את אירוע הפתיחה של פסטיבל הספרות הפלסטיני שנערך בתיאטרון. במשטרה הסבירו אז כי הפסטיבל הוא בגדר אירוע נוסף בשורת אירועים המכריזים על ירושלים כ"בירת התרבות הפלסטינית", וכי בהתאם לחוקי היישום של הסכם אוסלו אסורה כל פעילות של הרשות בתחומי ירושלים. ביוני 2013 שב אהרונוביץ' והטיל צו סגירה לשמונה ימים על התיאטרון, שבו תוכנן להתקיים פסטיבל לתיאטרון בובות, בטענה שהאירוע ממומן על ידי הרשות ובניגוד להסכם אוסלו. הנהלת התיאטרון הכחישה את הטענה אולם הפסטיבל לא התקיים וביטולו גרר מחאה נרחבת של יוצרי ושחקני תיאטרון יהודים וערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ