שחקני הבימה והקאמרי יחלו בהשבתת חזרות והצגות אם המו"מ עם ההנהלות לא יתקדם

השחקנים אימצו את מתווה שח"ם לפיו במידה והמשא ומתן עם הנהלות התיאטראות לא יישא פרי יפתחו בעיצומים, ביניהם השבתת חזרות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיאטרון הבימה
יאיר אשכנזי

שחקני הקאמרי והבימה המועסקים בחוזה קיבוצי אישרו אתמול (שישי) ברוב קולות את מתווה הפעולה שהציע להם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) לקראת אפשרות שהמשא ומתן עם הנהלות התיאטראות על שכרם ותנאי העסקתם לא יישא פרי.

באסיפה שנערכה בתיאטרון הקאמרי יומיים לאחר הכרזת סכסוך העבודה, השתתפו כ–120 מתוך 130 שחקני שני התיאטראות המאוגדים בחוזה קיבוצי. לפי המתווה שאושר, אם לא תחול התקדמות במגעים, החל מ–20 בדצמבר לא ייקחו השחקנים חלק בחזרות ובפעילויות אחרות שאינן הצגות, החל מ–10 בינואר ישובשו ההצגות באולמות שני התיאטראות בתל אביב והחל מ–1 בפברואר לא ייסעו השחקנים להצגות חוץ, מלבד להצגות שנקבעו באולמות מרוחקים יותר בפריפריה.

תיאטרון הקאמריצילום: דניאל צ'צ'יק

ביום שלישי הקרוב תיערך פגישת משא ומתן ראשונה בין הצדדים מאז הוכרז סכסוך העבודה. מקור באחד התיאטראות הביע תקווה שהמצב לא יסלים לשביתה. "אנחנו לא רוצים באמת לשבות ולפגוע במקום העבודה שלנו, כי כל נזק כזה פוגע גם בנו בדרך עקיפה או ישירה", הסביר, "כולם בתיאטרון מדברים על זה כעת — גם הפרילנסרים וגם יתר העובדים. מדובר פה בחיים שלנו, בקריירה שלנו ובפרנסה שלנו, ולכולנו יש ילדים. אנו מקווים שנשב ונדבר ושנקבל הצעות קונקרטיות וטובות יותר. זה משחק שכולם משחקים בו ובסוף יהיה בסדר. אנחנו לא רוצים לפגוע בתיאטרון בארץ. יש הרבה אנשים אחרים שרוצים לפגוע בו ואנחנו לא רוצים לעזור להם".

גורם בכיר באחד התיאטראות המצוי בפרטי המגעים העריך כי הסיכוי שהשחקנים ישביתו חזרות או הצגות אינו גבוה. "שחקנים אמנם אינם כמו אחיות ורופאים אבל הם לא ישבתו", אמר, "הם רוצים לקבל הטבה מסוימת אבל זה לא יגיע לשביתה ויימצא הסדר כלשהו, גם אם לא יהיה הסדר מיידי. הכסף הזה אינו בשמיים אלא מסוג ההעלאות שנותנים למשרתי קבע או לאחיות בבתי החולים. להערכתי תימצא פשרה, אבל צריך שתישמע צעקתם של השחקנים, שיידעו שהם קיימים".

מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק צילום: אייל טואג

ביום חמישי האחרון שיגרו הנהלות הבימה והקאמרי מכתב משותף לשחקנים שבחוזה הקיבוצי ובו הביעו תמיהה על הכרזת הסכסוך, שבמרכזו דרישת שח"ם לפצות את השחקנים על שחיקת שכרם בשיעור של עשרות אחוזים. "הצעות הנהלות התיאטרונים לא זכו לתגובה קונקרטית, ונציגי שח"ם העדיפו לטרוף את הקלפים ולהכריז על סכסוך עבודה", כתבו, "זה צעד לגיטימי, ועם זאת הכרזה על סכסוך צריכה להיות אמצעי שהשימוש בו מגיע לאחר שמוצו הליכי המשא ומתן, ואלה טרם מוצו". ההנהלות הביעו את נכונותן להמשיך במגעים עם השחקנים וביקשו מהם "לקחת פסק זמן למחשבה ולבחון האם יש הצדקה להכרזה על סכסוך העבודה, או שמא מדובר בהחרפה מלאכותית ובלתי מוצדקת אשר בסופו של דבר פוגעת ישירות במקום העבודה, הפרנסה והבית האמנותי של כולנו". מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק הדגיש בתגובה על המכתב כי השחקנים אינם מעוניינים לשבות אך לא חוששים להגיע למצב שכזה. "זה כלי לגיטימי ונשתמש בו אם נרגיש שאין לנו ברירה", אמר, "המכתב ששלחו ההנהלות מיתמם ואתה רואה בטון שלו שהם בחשש כבד". אף שהן המשא ומתן והן סכסוך העבודה התנהלו כמהלך משותף לשני התיאטראות, הוסיף רשטיק כי אם אחד מהם יסכים להגיע לפשרה ולחתום על הסכם יתמקד המאבק בהשגת הסכם גם במשנהו.

בימים האחרונים עלתה גם השאלה האם בכוונת שרת התרבות והספורט מירי רגב להתערב בסכסוך כדי למנוע את השבתת התיאטראות. ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "מדובר בסכסוך פנימי והמשרד מעולם לא התערב בסכסוכים מסוג זה. אם המשרד יקבל פנייה ממי מהגורמים נבחן את הדרכים לסייע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ