מחזות פרינג' יצאו לאור במהדורה אלקטרונית

הוצאת "בית אוצר", שכבר הוציאה בעבר מחזות קלאסיים מתקופות שונות, תוציא לאור בשלב ראשון מחזות שכותביהם היו מועמדים בקטגוריית מחזאי השנה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שורת מחזות שעלו בשנים האחרונות במרכזי הפרינג' בישראל תצא בקרוב לאור במהדורה אלקטרונית. בין המחזות שייצאו בהוצאת "בית אוצר" נמצאים "הטווס מסילוואן" מאת עלמה גניהר, מחזה שעולה בתיאטרון יפו בבימוי סיני פתר וחן אלון וזכה בפרס הצגת השנה בפרינג' ו"קולות" מאת מיכל בלומנפלד שעלה בתיאטרון הסמטה בבימוי מלכה מרין.

המחזה הראשון שיצא בסדרה, הנקראת "מאגיה", הוא "צמחים מטפסים" שכתב ארז מירנץ ומוצג כעת בתיאטרון צוותא בתל אביב בבימוי אלעד שרעבי. בהוצאת "בית אוצר" כבר יצאו בעבר מחזות קלאסיים מתקופות שונות, בהם "חשיבותה של רצינות" ו"מניפתה של ליידי וינדמיר" מאת אוסקר ויילד, "הדיבוק" מאת ש. אנ־סקי בתרגומו של ביאליק ו"חורבן בית צדיק" מאת י"ל פרץ, גרסה מוקדמת למחזהו "שרשרת הזהב". ההוצאה נתנה חסות לטקס פרסי הפרינג' "קיפוד הזהב" והחליטה להוציא לאור ללא תשלום את המחזות שכותביהם היו מועמדים בקטגוריית מחזאי השנה. "השאיפה שלנו היא להתמקד בתחום התיאטרון ולהוציא לאור גם מחזות וגם ספרי תיאוריה", אומרת מו"ל ההוצאה, רקפת א. ידידיה, בשיחה עם "הארץ", "בינתיים אנו עושים זאת במהדורה אלקטרונית ואולי בהמשך יהיו לנו גם ספרים מודפסים".

"הטווס מסילוואן". זכה בפרס הצגת השנה בפרינג' ויצא לאור במסגרת "מאגיה"צילום: רוני אלפנדרי

להערכת ידידיה, מהלך הוצאת המחזות לאור בגרסה אלקטרונית יחסוך מתלמידים ומשחקנים את הפניות לארכיונים השונים כדי לקבל עותקים מצולמים של הטקסטים, לעתים בעלות של עשרות שקלים. "על גבי תוכנות הקריאה אפשר גם לציין הערות בגוף הטקסט, וכך זה מאפשר לשחקנים לעבוד אתו בחזרות", היא מוסיפה, "אני יודעת שהיום כבר מקיימים הקראות של מחזות מאייפדים. מלבד זאת, אם אנו מגלים שגיאה במהדורה אלקטרונית ניתן להציע גרסה מתוקנת למי שרכש אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ