מחווה לפליטים בהפקה החדשה של "כנר על הגג" בברודוויי

בפתיחת ההפקה החדשה של המחזמר, שעלתה בשבוע שעבר בברודוויי, עולה השחקן שמגלם את טוביה החולב לבוש במעיל אדום כמחווה למעילי ההצלה לפליטים המגיעים לאירופה בסירות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני בורשטיין, המגלם את טוביה החולב לבוש במעיל האדום
יאיר אשכנזי

בהפקה החדשה של המחזמר "כנר על הגג", שעלתה בשבוע שעבר בברודוויי, נכללה מחווה אקטואלית למשבר הפליטים העולמי. בראשית ההצגה, שהיא ההפקה השישית של המחזמר בברודוויי מאז בכורתו ב–1964, עולה השחקן דני בורשטיין, המגלם עתה את טוביה החולב, לקדמת הבמה במעיל אדום, כמחווה למעילי ההצלה של הפליטים בסירות. כשעל הבמה רק כסא ושלט ובו נכתב "אנטבקה" הוא נושא את פרולוג ההצגה המוכר. בסופו הוא חובש את הקפוטה המוכרת של טוביה, מסיר את מעילו, עוטה את הטלית של הדמות ומוביל לשיר הראשון, "מסורת".

בסיום ההצגה, כשתושבי העיירה אנטבקה עוזבים את בתיהם לפי צו השלטון הרוסי, מתהפך השלט ובו שמה של העיירה, וכאשר הם צועדים עם עגלותיהם נכנס שוב בורשטיין במעיל האדום, ללא קפוטה ועם ספר בידו, מושך את עגלתו וממשיך במסע. "אתה רואה את טוביה נכנס לטור הפליטים, מוודא שמיקמנו את עצמנו בו באופן שמשקף את העבר שלנו ואת האופן שבו הוא משפיע על ההווה", הסביר במאי ההצגה ברטלט שר ל"ניו יורק טיימס", "אינני מנסה להביע הצהרה כלשהי, אבל אמנות יכולה לסייע לנו לדמיין זאת ואני אשמח אם משפחות ייצאו מהתיאטרון וידונו בסוגיית הפליטים".

המחווה, שאורכה הכולל כדקה, עמדה במשך שבועות ארוכים במוקד מחלוקת בין הבמאי שר לבין הפזמונאי שלדון הרניק, שכתב את פזמוני המחזמר. בעוד שר ביקש לחבר את ההפקה באופן קצר, מפורש ושקט לאירועים העכשוויים הרניק התנגד בעקביות למהלך, מחשש שיגרום לשינויים ביצירה התיאטרונית שסחפה דורות של צופים. לאחר מספר חזרות מקדימות שבהן הוצגו אופני מסגור שונים למחווה, אישר אותה הרניק, לדבריו בשל תגובות הצופים לה. "להפתעתי היא זכתה לתגובה יוצאת מן הכלל מצד חלק ניכר מהקהל שסבר שהיא נוגעת ללב", הוא אמר ל"ניו יורק טיימס", "הם כתבו למפיק ואמרו גם לשחקנים שהיא הביעה רגש עז". את התנועה בהפקה הנוכחית עיצב הכוריאוגרף הישראלי חופש שכטר, שחי בשנים האחרונות בלונדון, ואת העיבוד המוזיקלי עשה הישראלי אורן אלדור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ