פרופ' זהבה כספי מונתה ליו"ר ועדת הרפרטואר של סל תרבות בתיאטרון

כספי תחליף את ד"ר בלהה בלום, שסיימה את תפקידה בקיץ בהוראת בנט. היא סבורה כי התערבות שר החינוך בהחלטת הוועדה הנוגעת להצגה "הזמן המקביל" היתה חד פעמית ו"מקווה שנעמוד בפרץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

פרופ' זהבה כספי נבחרה אתמול (ראשון) ליושבת הראש החדשה של ועדת הרפרטואר של סל תרבות בתחום התיאטרון. כספי, חוקרת תיאטרון המתמחה בדרמה ובתיאטרון ישראליים והרבתה לחקור את יצירתו של חנוך לוין, מילאה בארבעת החודשים האחרונים את מקומה של ד"ר בלהה בלום, מאז שהאחרונה עזבה את ראשות הוועדה באוגוסט האחרון בהוראת שר החינוך, נפתלי בנט. זאת, על רקע האישור המחודש שנתנו חברי הוועדה להצגת תיאטרון אל־מידאן "הזמן המקביל", בניגוד לדרישת בנט להוציאה מהסל.

בנט החליט בשעתו בצעד חריג שלא להאריך את כהונתה של בלום, ששימשה יושבת ראש במשך ארבע שנים; למרות פניות של יוצרים לשנות את החלטתו בטענה שהיא נגועה בשיקולים זרים ועשויה להשפיע על פעילות יושבי הראש הבאים של הוועדה, ההחלטה נותרה בעינה. כספי, שהיתה חברה בוועדה, מילאה מדי פעם את מקומה של בלום והיתה שותפה להחלטה הנוגעת ל"זמן המקביל".

כספי נמנתה עם שלושת המועמדים הסופיים לראשות הוועדה. מאז עזיבתה של בלום פרשו מהוועדה כמה חברים, ובמקומם צורפו חדשים, בהם אנשי חינוך ולא אנשי אקדמיה ויוצרים, כפי שהיה בהרכבה בעבר.

כספי אמרה הערב ל"הארץ": "הוועדה עבדה כרגיל מאז עזיבתה של בלום ואנחנו מתכוננים לראות מה יהיו התוכניות בהמשך. אני מקווה שנעמוד בפרץ. ההתערבות הזאת היתה לדעתי חד־פעמית ואני לא חושבת שאפילו שר ייכנס למעורבות פעילה. אני לא חושבת שמעבר לה תהיינה פעילויות נוספות מסוג זה".

ל"הארץ" נודע כי הנהלת הסל פנתה בחודשים האחרונים לכמה חוקרי תיאטרון ותיקים בהצעה שיעמדו בראש הוועדה אך נתקלה בסירובם. במקביל, היא פירסמה מודעת דרושים לתפקיד ובה דרישת הסף לתואר שני ובעדיפות לתואר שלישי בתיאטרון. "ברגע שפיטרו את בלהה, כולנו היינו צריכים לקום וללכת, או לפחות לומר שאם היא פוטרה, נשהה את הפעילות", אמר חבר הוועדה. "לא אהבתי את ההתנהגות של זהבה שאמרה כי יש להמשיך בפעילות לטובת התלמידים. המנדט של הוועדה התמוטט. פנו לכל מיני אנשים ואף אחד לא רצה. זהבה עושה פה טעות גדולה מאוד".

מנהל סל תרבות, רן שפירא, מסר בתגובה: "בתום תהליך מקצועי, לאחר בחינת המועמדים הרבים שניגשו לתפקיד, נבחרה כספי על ידי הוועדה המייעצת של סל תרבות ארצי לתפקיד יו״ר ועדת התיאטרון. כספי היא בעלת ידע, הכשרה, ניסיון והבנה מעמיקים בתחום התיאטרון. היא עסקה שנים רבות בתחום החינוך לתיאטרון, פירסמה ספרי מחקר חשובים, ומכירה את עבודת הוועדה שנים רבות. אנו שמחים בבחירה זו ומברכים אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ