הבימה יפצה את השחקנית עידית טפרסון ב-370 אלף שקל בשל הלנת שכר

טפרסון תבעה את הבימה בגין הלנת שכר ופיטורים לא חוקיים. בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הגדיר את התנהלות התיאטרון כלפיה כעושק

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

תיאטרון הבימה יפצה את השחקנית עידית טפרסון בכ-370 אלף שקלים בשל הלנת שכרה ופיטוריה שלא כדין בסוף 2013. כך פסק בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בראשית השבוע, בתביעה שהגישה טפרסון נגד התיאטרון. בפסק הדין קבעה השופטת אורנית אגסי כי אף שטפרסון הועסקה בהבימה כשחקנית עצמאית (פרילנס) התקיימו בינה לבין המוסד יחסי עובד־מעביד, והיא הדגישה כי התנהלות התיאטרון כלפי השחקנית היתה כוחנית והגדירה אותה כעושק.

טפרסון עבדה בהבימה בשתי תקופות שונות בשנות ה-80 וה-90 והועסקה בהסכם קיבוצי. במאי 1999 הוצע לה תפקיד בהצגה "קן הקוקייה" שביים אילן רונן והיא חתמה על הסכם "שחקן עצמאי" שבו נקבע כי לא יתקיימו בינה להבימה יחסי עובד־מעביד אלא יחסי מזמין־עצמאי. עם זאת, בהסכם הופיע סעיף שלפיו אם בית הדין לעבודה יקבע כי התקיימו יחסי עובד־מעביד בינה לתיאטרון ישולמו לה כל ההטבות כחוק. בשנים שלאחר מכן המשיכה טפרסון להופיע בהצגות הבימה וההסכם הוארך כך שיהיה בתוקף כל עוד ההצגות בהשתתפותה מוצגות.

עידית טפרסון בסרט "זינוק בעלייה"
עידית טפרסון בסרט "זינוק בעלייה"צילום: יוני המנחם / יונייטד קינג

בפסק הדין מציינת אגסי כי מ-2010 עיכב הבימה את תשלום השכר לשחקנים העצמאיים בשל הקשיים הכלכליים שנקלע אליהם. בראשית אותה שנה גילתה טפרסון כי תשלומי הביטוח הלאומי קוזזו בקביעות משכרה. בבדיקה שהזמינה מרואה חשבון התברר כי הניכויים הסתכמו ב-81,633 שקלים. לפי פסק הדין, טפרסון דרשה ממנכ"לית הבימה אודליה פרידמן ומהסמנכ"ל בני צרפתי להשיב לה את הסכום אבל אלה ביקשו שתתחשב במצבו הכלכלי הקשה של התיאטרון. הסכום לא שולם לה עד עתה והשופטת אגסי הורתה לתיאטרון לשלם לה אותו כעת עם ריבית והצמדה.

בין מארס 2013 למאי 2013 הלין התיאטרון את שכרה של טפרסון וזאת, כפי שכתבה אגסי, כאמצעי לחץ עליה כדי שתסכים לשינוי תנאי העסקתה. "אנו רואים התנהלות זו של הנתבעת, בין אם התובעת היתה בעיניהם קבלן עצמאי ובין היותה כשכירה, משום עושק והפרת הסכם", הדגישה. טפרסון טענה בתביעתה כי בשל פיצוץ המגעים עם התיאטרון בוטל ליהוקה להצגה "זרעים של שתיקה" ושתי הצגות שבהן שיחקה, "מונולוגים מהוואגינה" ו"קוויאר ועדשים", הורדו מהבמה, וכך הסתיימה בפועל ההתקשרות שלה עם הבימה. השופטת הורתה להבימה לפצות את טפרסון על הפיטורים שלא כדין ב-120 אלף שקלים. התיאטרון טען כי כל פעולותיו נעשו בתום לב ולטובת האינטרס שלו, אבל השופטת חייבה אותו לפצות את טפרסון גם ב-15 אלף שקלים על עוגמת הנפש.

השופטת קבעה כי בין טפרסון להבימה התקיימו יחסי עובד־מעביד למרות הגדרתה כשחקנית עצמאית. היא הדגישה כי בכל הנוגע להשתלבות בהצגה לא היה הבדל בינה לבין השחקנים החתומים על הסכם קיבוצי. אגסי פסקה לזכותה תשלום פיצויים בסך 77,826 שקלים על הפרשי השכר וכן 40 אלף שקלים על הלנת שכרה של השחקנית.

"רוב השחקנים שיש להם צרות עם התיאטרון חוששים", אמר ל"הארץ" פרקליטה של טפרסון, עו"ד ברק בר שלום. "יש שם התנהלות כזו ש'מי שלוקח עורך דין, נַראה לו שהוא עשה טעות'". 

בתגובה לדברי בר שלום נמסר מהבימה כי "אין כל בסיס לקביעה זו. בית הדין דחה את חלק הארי של התביעה, שהיתה על סך מיליון שקלים, וקבע כי הבימה נהגה כראוי בכך שהתייחסה לטפרסון כשחקנית עצמאית, הגם שבסופו של יום קבע שהיתה עובדת הבימה, ולראיה לא פסק לה פיצוי כלשהו בגין היותה עובדת, לכאורה. טפרסון היא זו שלא הסכימה להגיע להבנות עם הבימה בנושא תנאי ההתקשרות עמה ולפיכך, ובין היתר מאחר שההצגות שבהן השתתפה בהתאם להסכם עמה הסתיימו, הסתיים גם הסכם ההתקשרות עמה. הבימה עומדת על כך שנהגה בטפרסון בהגינות ובתום לב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ