נדחה הדיון בעתירת תיאטרון אל־מידאן

התיאטרון דרש לחדש את העברת כספי התמיכה של המשרד התרבות לאחר הקפאתם. הדיון ייערך כאילו הוציא בית המשפט צו על תנאי

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הדיון שתוכנן להתקיים מחר (רביעי) בבית המשפט העליון בעתירת תיאטרון אל־מידאן נגד משרד התרבות והספורט יתקיים באפריל, בין היתר כדי לאפשר למשרד התרבות להגיש תגובה מפורטת לעתירה. הדיון, שבמרכזו דרישת אל־מידאן לחדש את העברת כספי התמיכה של המשרד בו לאחר הקפאתם ביוני 2014 וכן להעביר לו לאלתר את מלוא התמיכה ל-2015, העומדת על כמיליון שקלים, ייערך כאילו הוציא בית המשפט צו על תנאי.

לאחר ההודעה על קיום הדיון באפריל חשפה שרת התרבות מירי רגב כי היא התנגדה לפשרה שהושגה במשא ומתן בין משרדה לאל־מידאן, שהתנהל לאחר הגשת העתירה, ולפיה התיאטרון ייקנס ב–400 אלף שקלים ויתנער מפעילויותיו שלא עסקו בתיאטרון. "אני מסרבת להגיע לפשרה עם מוסד שמתיימר להיות מוסד תרבות ושהצטברו עדויות רבות על היותו מפר חוק", אמרה, "מדובר בכסף ציבורי, יש לנו אחריות לחלק אותו על פי מינהל תקין ואני מאמינה שבית המשפט ימצה עמם את ההליך המשפטי עד תום ויבהיר שמוסד תרבות נדרש לעסוק רק בתרבות".

תיאטרון אל־מידאן. בארבעת החודשים האחרונים אין כלל פעילותצילום: רמי שלוש

מאל-מידאן נמסר בתגובה על הודעת רגב כי "נראה שהשרה רגב חיה בזמן מקביל ומנותקת מהמטרה שלשמה נועד משרד התרבות. אכן בשבועות האחרונים ניהלנו משא ומתן מול המשרד בתום לב, תהליך אשר נועד לחסוך את הליך משפטי ארוך, אולם המשא ומתן כשל לאחר שמשרד התרבות התעקש על התערבות בתכנים האמנותיים והגבלות על חופש היצירה. הודעת השרה והתנהלות המשרד במשא ומתן מחזקים את מה שטענו מהתחלה: החלטה שאמורה להתבסס על שיקולים אמנותיים מונעת דווקא משיקולים פוליטיים פסולים, שהשרה מעדיפה אותם על פני הזכות של הציבור הערבי לתרבות ועל פני הגנה על הזכות החוקתית לחופש הביטוי".

בעתירה של אל־מידאן, שהגישו עורכות הדין סאוסן זהר ומונא חדאד ממרכז "עדאלה", נטען בין היתר כי השרה רגב חרגה מסמכותה כשהחליטה להקפיא את התמיכה בתיאטרון, מבלי לתת אפשרות שימוע לאנשיו, בשל מניעים פוליטיים ושיקולים זרים הנוגעים להצגת "הזמן המקביל".

בפתח התשובה המקדמית שהגיש משרד התרבות לעתירה לבג"ץ בראשית השבוע מציינת עו"ד שרון רוטשנקר, הממונה על ענייני בג"צים בפרקליטות המדינה, כי המשרד אינו שוקל כלל את תוכן הצגת "הזמן המקביל" כחלק מהבדיקות לעמידת אל־מידאן במבחני התמיכה. רוטשנקר הדגישה כי אל־מידאן קיבל מהמשרד כחצי מיליון שקלים עד יוני האחרון, שהם כמחצית מסכום התמיכה בו ל-2014, וכי בעת הגשת העתירה טרם אושר תקציב המדינה ל-2015 כך שיתר המוסדות הנתמכים קיבלו רק מקדמות חודשיות ולא את מלוא הסכום.

בארבעת החודשים האחרונים נפסקה כליל הפעילות התיאטרונית באל־מידאן, בעקבות הקפאת כספי התמיכה והקושי לשלם משכורות ליוצרים ולשחקנים. מלבד חילופי הגברא בוועד המנהל, השחקנית סלווה נקארה, שכיהנה כיועצת האמנותית של התיאטרון, עזבה את תפקידה.

"המרחקים בינינו לא גדולים וכל המחלוקות כבר מאחורינו", העריך המנכ"ל ע'סאן אבו־ורדה בשיחה עם "הארץ", "לשני הצדדים יש עניין שהתיאטרון ימשיך לפעול ושיפעל בדרך המקובלת. אין לאף אחד עניין להרוס את התיאטרון או לסגור אותו. מכאן שכל המשא ומתן הוא טכני ולא מהותי. כבר הכרזנו גם בעתירה נגד העירייה שנשכיר למטרות לא פוליטיות. זה יצא בזמנו בתום לב ולא היתה כוונה להפוך את התיאטרון לשופר של פוליטיקאים. התיאטרון לא נועד לעסוק בפוליטיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ