משרד המשפטים הורה למשרד התרבות שלא להעביר תמיכות לגופים שאין בהם תבחיני תמיכה

המהלך עשוי לפגוע בין היתר באיגודים כמו פורום מוסדות התרבות והאמנות וארגון השחקנים, וכן בבתי ספר למוזיקה ולמחול

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד המשפטים הודיע באחרונה למינהל התרבות, הגוף האמון על חלוקת כספי התמיכות במשרד התרבות והספורט, כי המינהל לא יוכל להעביר תמיכות למוסדות שאין לגביהם תבחינים סדורים בתקנות התמיכה. המהלך עשוי לפגוע בין היתר באיגודים כמו פורום מוסדות התרבות והאמנות וארגון השחקנים (שח"ם), וכן בבתי ספר למוזיקה ולמחול, שנתמכו בעבר לפי הסדרים שונים אך שלא נקבעו בתחומם תבחינים בתקנות, כפי שקיימות בתחום התיאטרון והמחול. פורום מוסדות התרבות שיגר ביום חמישי האחרון פנייה בעניין למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, וכן למנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, ובה דרש ששני המשרדים ייתנו עדיפות לגיבוש התבחינים בתקנות החסרות.

בחודשים האחרונים מתמקדים במשרדי התרבות והמשפטים בעבודה על "תיקוני רגב" למבחני התמיכה הקיימים בתחומים השונים, בין היתר בתיאטרון, בפרינג' ובמחול, לפי דרישת השרה מירי רגב להציג מבחני תמיכה חדשים החל משנה זו. אף שמשרד המשפטים מתריע זה כמה שנים על כך שבתחומי האיגודים ובתי הספר למוזיקה ולמחול אין כלל תבחינים, כך שמדי שנה נתמכים גופים אלה על ידי משרד התרבות לפי תקנות תמיכה שונות, במשרד התרבות טרם החלו לגבש את התבחינים החסרים. בחודשים הראשונים של השנה נוהג המשרד להעביר לגופים הנתמכים את כספי המקדמות לתמיכות — בשיעור של 40%-20% מסכום התמיכה הכולל, ובהתאם להחלטת ועדת התמיכות — כך שהפגיעה בגופים שאין בתחומם תבחינים היא מיידית כי המקדמות לא ישולמו להם. פגיעה זו עשויה להיות גם ארוכת טווח שכן בחודשי הקיץ, עת יקבלו יתר המוסדות הודעות על סכומי התמיכה הסופיים בהם לשנה זו, גופים אלה לא יזכו להיתמך כלל.

שרת המשפטים איילת שקד ושרת התרבות מירי רגב בדיון בכנסתצילום: אמיל סלמן

"משמעות הוראה זו שחלק מגופי התרבות לא יקבלו תמיכות ב-2016 או לפחות בחלק מהשנה", כתב הפורום לזילבר ולשרעבי, "לגבי חלק גדול מהגופים מדובר במכה שעלולה להביא לפגיעה אנושה עד הפסקת פעילותו של הגוף. התנהלות המדינה שמודיעה ללא התרעה על הפסקת תמיכה שוטפת אינה סבירה ואינה עולה בקנה אחד עם כללי הצדק. מעבר לכך, ההתנהלות או המחלוקות בין שני משרדי הממשלה אינן יכולות להיעשות על גבם של הגופים הנתמכים. לא ייתכן שנהיה עדים לעבודה אינטנסיבית ולטעמנו מהירה מדי בחודשים האחרונים של שני המשרדים על שורה של תיקונים בתבחינים קיימים בתקנות המקצועיות מחד, ומאידך נתבשר שאותו משרד משפטים מודיע למשרד התרבות שאינו מאפשר לו לתת תמיכות כי לא נכתבו תבחינים לתקנות אחרות".

סוגיה בעייתית אחרת, הקשורה בשינויים במבחני התמיכה, נוגעת לעובדה שאת בקשות התמיכה ל-2016 התבקשו כלל גופי התרבות להגיש עד 1 בדצמבר האחרון ועל בסיס הקריטריונים הקיימים, כך שאת תקציבם לשנה הנוכחית ואת בקשות התמיכה לקראתה הם גיבשו לפי המצב הקיים. לקראת מועד הגשת הבקשות פירסם המשרד מודעה בעיתונות ובה עידכן את המוסדות כי המבחנים עומדים להשתנות, אולם תשלום התמיכות על ידיו לשנה זו ייעשה השנה לפי הבקשות שהמוסדות הגישו על בסיס הקריטריונים של 2015 ומבלי שידעו על מהות השינויים של 2016 ונערכו לקראתם מבחינה תקציבית.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "בסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב נקבע כי תמיכת הממשלה במוסדות ציבור צריכה להיעשות על פי מבחני תמיכה שוויוניים. משרד המשפטים מתריע זה שנים רבות על קיומם של מבחני תמיכה שאינם כוללים תנאי סף ואמות מידה. כפי שהובהר בפסיקת בית המשפט העליון ובהנחיית היועמ"ש, העדרם של תנאי סף ואמות מידה במבחני התמיכה מפר את מצוות המחוקק. בשנים האחרונות נעשה ניסיון לקדם את תיקונים של מבחני התמיכה הלקויים, תוך הכרה משפטית בקשיים הטכניים ובעומסי העבודה בהם נתון המשרד. למרבה הצער, תיקונם או החלפתם של המבחנים הלקויים מתמשכים באופן בלתי סביר. במצב דברים זה, המשך תמיכה לפי חלק מהמבחנים, חרגה מגבולות האפשר, במובן זה שלא ניתן עוד להצדיק מבחינה משפטית תמיכה לאורך שנים, לפי מבחנים לקויים או בדרכים אחרות שאינן מקיימות את דרישות המחוקק והפסיקה. יודגש כי החלטה זו מהווה מוצא אחרון, לגבי הליקויים כבדי המשקל ביותר בלבד, ולאחר שננקטו כל הצעדים האפשריים האחרים". מהמשרד נמסר עוד כי "לצערנו, פגיעה כלכלית של ממש אכן עלולה להיגרם בשנת 2016 למוסדות שנתמכו עד כה, אם משרד התרבות לא יתקין מבחני תמיכה חדשים במהלך השנה. משרד המשפטים נכון לסייע ככל הניתן בהתקנת מבחני תמיכה חדשים וראויים ההולמים את דרישות החוק והפסיקה".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "משרד המשפטים הודיע למשרד התרבות לתקן את מבחני התמיכה עבור עמותות הגג מתוך טענה משפטית שעמותות אילו מהוות צינור. משרד התרבות פועל בשיתוף פעולה צמוד עם משרד המשפטים כדי להתקין מבחני תמיכה בהקדם האפשרי. במקביל, המשרד פועל לצורך שחרור המקדמות בעבור הגופים והמוסדות השונים. התמיכה במוסדות ובגופים מצויה בראש סולם העדיפויות במשרד ואנו מעריכים שהנושא יוסדר בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ