77 בדיחות על מתים: שחקנים נפרדו מיענקל'ה בן סירא באשכבה בקאמרי

בטקס בקאמרי ובבית העלמין קרית שאול, ספדו לו חני נחמיאס, יוסי אלפי, מייק בורשטיין, רעייתו עדינה, ראש העיר חולדאי ועוד. בן סירא מת בן 88, כמו חברו ל"מועדון התיאטרון", גדעון זינגר, שלו ספד בשנה שעברה

יאיר אשכנזי
יאיר אשכנזי

מאות אורחים הגיעו הבוקר (שישי) לחלוק כבוד אחרון לשחקן יענקל'ה בן סירא שמת אתמול בגיל 88. ארונו של בן סירא הוצב על במת אולם קאמרי 3 בתל אביב ורבים ביקשו להספידו בטקס אשכבה מהול בהומור, שהנחה יו"ר איגוד אמני ישראל יענקל'ה מנדל. בתום הטקס הובא בן סירא למנוחות בבית העלמין בקרית שאול.

בן סירא מת אתמול לפנות בוקר בבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שעבר דום לב בביתו והתמוטט. הוא הותיר אחריו את רעייתו עדינה.

חני נחמיאס (משמאל) ונירה רבינוביץ' בטקס האשכבה לבן סירא בתיאטרון הקאמריצילום: דודו בכר

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, ציין כי בן סירא הוא השריד "האחרון־אחרון חביב" כלשונו לרביעיית "מועדון התיאטרון". "הוא תרם לא רק לבמה הישראלית אלא לחברה הישראלית כולה, וכל חייו נלחם בָּרצינות שלדבריו מזיקה לבריאות", אמר חולדאי, "הגלריה התל אביבית שישבה בכסית ובתמר מאבדת עוד חבר כבוד. עכשיו הוא קונסול כבוד של העיר הזאת בשמיים".

השחקנית חני נחמיאס סיפרה על הנסיעה מפרדס חנה לתל אביב בסוף הופעה משותפת שלה עם בן סירא באירוע לרגל יום הולדתו ה–80 של ישראל גוריון, בדצמבר האחרון, שבה התקשר לאשתו עדינה בחצות. "זו זוגיות של עשרות שנים ועדיין מלאה באהבה, כבוד וגעגוע. לקנא", אמרה נחמיאס, "לא אאחל לך לנוח בשלום על משכבך כי ברור לי שתמשיך להתרוצץ גם שם למעלה, בין העננים".

השחקן והזמר מייק בורשטיין, שבן סירא שיחק עמו בסרט "שני קוני למל", נזכר במפגש שהיה להם בשבוע שעבר בהקרנה חגיגית לרגל 50 שנה ליציאת הסרט. "עדינה אמרה לי שהוא בא לחלוק לי כבוד ואחרי שבוע וחצי באים לחלוק לך כבוד", סיפר בורשטיין, "היידישקייט שלו זה מה שאיפיין אותו בעיני — הנשמה היהודית". בורשטיין הקדיש לבן סירא שיר ערש ביידיש בתום דבריו.

יוסי אלפי הזכיר כי בבן סירא היה גם כאב גדול לצד הצחוק שמילא את חייו. "מתוך הכאב הוא ידע להיות נר בוער מתחת לסיר שמבשל לנשמות התועות והרוצות תמיכה תבשיל של צחוק ושמחה", אמר אלפי, "הוא יחסר בכל הלוויה כי הוא היה התומך, המבדח והמרענן את עצם ההלוויה לאירוע חברתי מצחיק ביותר. אין דבר מצחיק אצלו יותר מהלוויות כי יש לו 77 בדיחות בדקה על מתים. הוא נהג לומר שלשחקן גדול צריך לעמוד ולמחוא כפיים במיוחד כשהוא מת". בתום דבריו נעמד על רגליו ומחא כפיים.

שניים משכניו הצעירים של בן סירא עלו לנגן קטע ג'אז לזכרו והשחקן אילי גורליצקי, יו"ר ארגון "אשכולות", אמר: "סלח לי שאני לא עצוב היום כי לא הלכת לשום מקום. אתה כאן אתנו עם אלפי סיפורי הבדיחה ומוסר השכל". בתום דבריו שב הקהל ומחא כפיים לבן סירא.

רעייתו של בן סירא, השחקנית עדינה בן סירא, הקריאה לזכרו שיר מאת המשורר והשחקן אברהם חלפי וסיפרה כיצד חלפי הוא שסייע לבן סירא לעברת את שמו משירצקי, כאשר שיחק בהצגה "תעלולי סקפן" בתיאטרון אהל. "היתה לי הזכות להיות רעייתו, חברתו של יענקל'ה במשך 58 שנים, והוא תמיד היה אומר 'זה כמו ביום הראשון, נכון?'", סיפרה בן סירא. "כל אחד מכם היה החבר הכי טוב שלו. ביום רביעי הוא הרגיש לא טוב ברגע אחד ואמר לי 'הפעם זה לא צחוק, אני באמת מרגיש לא טוב'. הזמנתי אמבולנס ולקחתי אותו לבית חולים. הוא לא רצה ללכת כי רצה להמשיך להיות יענקל'ה שמופיע על הבמה. היינו מופיעים יחד. הייתי גם האחת בין כל החברים וגם קצת יותר כי על ידי הוא היה יענקל'ה האמיתי — היה מהרהר, רציני, גם צוחק, גם אוהב. ומסביבו כל החברים שכל אחד מהם היה הכי טוב".

באותו אולם הוצב במאי האחרון ארונו של גדעון זינגר, חברו ושותפו של בן סירא ל"רביעיית מועדון התיאטרון" ומופעים נוספים, שמת אף הוא בגיל 88. "פעם הייתי עם גדעון בבית קברות ומישהו שאל 'איפה זה גוש ג' חלקה ד'?'. עניתי 'אני לא יודע, אני לא מקומי'", ספד אז בן סירא לחברו בעודו רוכן על ארונו. "לא חשבתי שהוא יעשה לי קוּנץ כזה! גדעון, אותך לא ישכחו. זה כאילו לקחו משהו ממני, הוא היה בשבילי הכל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ