תיאטרון חיפה: השימוע לאיבגי הסתיים לשביעות רצונה של המתלוננת

ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר כי למשה איבגי נערך שימוע לפני שנתיים בגין תלונה על הטרדה מיני. בארגון "אחת מתוך אחת" קוראים למי שהיה מעורב באחת מהפקות הקולנוע והטלוויזיה שבהן השתתף משה איבגי לאורך השנים לפנות למשטרה אם היו עדים להתנהגות חריגה

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

ארגון "אחת מתוך אחת" הנאבק בהטרדות מיניות קרא הבוקר (שלישי) לנשים וגברים שהיו מעורבים באחת מהפקות הקולנוע והטלוויזיה שבהן השתתף משה איבגי לאורך השנים לפנות למשטרה. "מאחורי הקלעים של התעשייה אנו שומעות ש'זה ידוע' ו'כולם יודעים את זה'", כתב הארגון בעמוד הפייסבוק שלו וצירף רשימה של כ–50 הצגות תיאטרון, סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה שבהן השתתף איבגי, "שמעתם? ראיתם? אתם יודעים על מה מדובר? סיפרו לכם בזמן אמת? הצטרפו אלינו במאבק למען חברה ראויה יותר. ספרו למשטרה מה שאתם יודעים. תמכו בנשים שנפגעו וראיתם אותן, הייתם שותפים, חברים ועמיתים לסט".

אתמול דיווח ערוץ 10 כי עובדת תיאטרון חיפה לשעבר הגישה תלונה במשטרה נגד איבגי בגין מעשה מגונה שביצע בה לפני כשנתיים. גורמים במשטרה הסתייגו מהדיווח וטענו שהעניין עדיין בבדיקה וטרם נפתחה חקירה. באחרונה הגישה העובדת התרעה לפני תביעה נגד תיאטרון חיפה, בטענה שתלונתה על הטרדה נגד איבגי לא טופלה כראוי על ידי הנהלת התיאטרון. הבוקר דיווח "ידיעות אחרונות" כי בשימוע שנערך בשעתו לאיבגי בתיאטרון התנצל השחקן על "אי ההבנה". בתיאטרון אמרו היום ל"הארץ" כי הבירור שנערך אז בידי הממונה על הטרדות מיניות במוסד הסתיים "לשביעות רצונה של העובדת". "למחרת הבירור התקשרה הממונה לעובדת כדי לדרוש בשלומה והיא הודתה לה במלים חמות על הטיפול המסור, המהיר והרגיש", אמרו, "העובדת נשאלה כיצד היא רוצה לראות את המשך העבודה וביקשה לבדוק את האפשרות לעבור להצגה אחרת. התיאטרון נענה לבקשתה והציע לה הצגה אחרת. מאז, ובמשך שנתיים תמימות, לא הועלתה על ידי העובדת טרוניה כלשהי, או טענה מכל סוג שהוא כלפי התיאטרון".

משה איבגי. העניין עדיין בבדיקהצילום: אי־פי

למרות דברים אלה נטען אמש בערוץ 10 כי בשל אותה ההעברה נפגעה פרנסתה של העובדת. פרקליטתה, עורכת הדין ליאת בהר כהן, אמרה כי כי מרשתה הבינה שאם לא תוגש תלונה רשמית למשטרה בגין עבירה שטרם התיישנה, "למשטרה לא יהיו כלום לחקור את הפרשה".

לפני שהגיע לתיאטרון חיפה שיחק איבגי במשך כחמש שנים בתיאטרון גשר, בין היתר בהצגות "שש דמויות מחפשות מחבר", "הנסיכה איבון" ו"הבן הבכור". בגשר אמרו היום ל"הארץ" כי בתקופת עבודתו של השחקן במוסד לא הוגשו נגדו תלונות על הטרדה מינית לממונה על הטרדות מיניות בתיאטרון, ובשל כך גם לא נערך עמו כל שימוע בעניין. איבגי סיים את עבודתו בגשר בראשית 2012. עם זאת, בארגון השחקנים בישראל (שח"ם) התקבלו בשבוע האחרון שלוש פניות של שחקניות שלטענתן הוטרדו בידי איבגי בתקופות שונות. הן הופנו למרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

שלשום הופיע איבגי בהצגת תיאטרון חיפה "שלא תתעורר הילדה" בבית ציוני אמריקה, על רקע קריאות של ארגונים שונים שלא לקנות כרטיסים להצגה ולהשעותו מהתיאטרון. הוא זכה למחיאות כפיים הן בראשית ההצגה והן בסופה, כשמסר הצהרה בעניין העדויות נגדו. "הפרסומים בימים האחרונים הפכו לי את החיים, שיבשו אותם מהקצה אל הקצה", אמר, "ימים לא קלים עוברים על משפחתי ועלי. יש לי כבוד לכל אדם באשר הוא אדם, לכל איש ואשה שעבדתי אתם בעבר או בהווה. מעולם לא ניסיתי במכוון לפגוע באיש. לא רוצה להתייחס לדברים האלה בתקשורת, נראה לי נכון לעשות את זה מול הגורמים המוסמכים כדי שיהיה הליך נקי, אם נצטרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ