יאיר אשכנזי

משרד האוצר מתנגד להצעת חוק "נאמנות בתרבות" שהציגה בחודש שעבר שרת התרבות והספורט מירי רגב בוועדת החינוך של הכנסת, ובמרכזה העברת הסמכות לשלול תמיכות ממוסדות שפגעו בסמלי המדינה ממשרד האוצר אל משרדה. במקביל, ל"הארץ" נודע כי משרד התרבות משך ממשרד המשפטים בחזרה את הצעת החוק, שהועברה יום לפני הצגתה בכנסת לעיון עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ככל הנראה בשל התנגדות האוצר להתערבות משרד התרבות בחוק יסודות התקציב. משרד התרבות ככל הנראה יתקן את ההצעה בטרם תועבר לבדיקה משפטית מחודשת.

"משרד התרבות והספורט לא העביר למשרד הצעה קונקרטית בנושא, על כן בשלב זה יהיה מוקדם להתייחס אליו", נמסר ממשרד האוצר, "נוסף על כך, משרד האוצר מתנגד לכל פגיעה בסמכויותיו מכוח חוק יסודות התקציב". ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "המשרד נמצא בדיונים מול משרד המשפטים לגיבוש נוסח החוק למניעת תמיכה בשל פגיעה בעקרונות המדינה. המשרד ימשיך לקדם את הצעת החוק שנועדה להגן על הערכים הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

מירי רגב. משרד התרבות ככל הנראה יתקן את ההצעה צילום: תומר אפלבאום

בתזכיר ההצגה לתיקון חוק יסודות התקציב, שהגיע בשעתו לידי "הארץ", נוסף סעיף המגדיר מהי "פעולה שאינה נתמכת" ובו מוזכרות שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל וכן מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה. בסעיף נוסף שנזכר בהצעת החוק ואינו קיים כיום בחוק יסודות התקציב צוין כי אם "הממונה על סעיף התקציב" (הכוונה לוועדת התמיכות של מינהל התרבות ולא לשר האוצר, כפי שקורה כיום, י"א) ראה שגוף כלשהו כלל בבקשת התמיכה שלו פעולה שאינה נתמכת הוא רשאי לקבוע, לאחר ששמע את הגוף, כי הפעולה הלא נתמכת לא תקנה זכאות לתמיכה ולא יועברו בגינה סכומים לאותו גוף, או לא יועברו סכומים שיש להעבירם מתקציב המדינה לאותו גוף.

מאז הוצג התיקון לחוק בוועדת החינוך בסוף החודש שעבר הוא לא הובא לדיון בוועדת השרים לחקיקה ואף לא לעיון משרד האוצר.

בתוך כך נודע כי גם מבחני התמיכה החדשים בתחומים שונים, הכוללים את "תיקוני רגב" ואמורים להיכנס לתוקף החל משנה זו, עומדים במוקד מחלוקת בין משרדי התרבות והמשפטים. המבחנים בתחום התיאטרון, לדוגמה, נדונו בחודש האחרון במדור התיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, כאשר אנשי המדור הסתייגו בעיקר מהפרמטר החדש הנקרא "ייחוד תרבותי", שפורט השבוע ב"הארץ" ואמור להעניק ניקוד לתיאטראות מגזריים. המבחנים היו אמורים להתפרסם להערות הציבור אולם פרסומם מתעכב, ככל הנראה גם בשל המחלוקת המשפטית סביבם. באחרונה נדונו כמה מהמבחנים אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, שמתחה ביקורת קשה על אנשי משרד התרבות.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי "עיקרי התיקונים במבחן התמיכה הנוגע לתיאטרון רפרטוארי אושרו על ידי משרד המשפטים. הדיונים לגבי תיקוני רוחב במכלול המבחנים עדיין נמשכים מול משרד המשפטים. לפיכך, התיקונים במבחני התמיכה של התיאטרון טרם יצאו להערות ציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ