פורום מוסדות התרבות נגד תוכנית סל התרבות העירוני שיזמה מירי רגב

לפי התוכנית של שרת התרבות, 60 מיליון שקלים מתקציב משרדה יועברו שירות לרשויות מקומיות — ולא למוסדות תרבות או ליוצרים כפי שקורה כיום — לטובת קיום אירועי תרבות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

פורום מוסדות התרבות והאמנות שיגר היום (חמישי) מכתב חריף לשרת התרבות והספורט מירי רגב, שבו הוא מביע תמיהה על תוכנית סל התרבות העירוני (סל"ע) שיזמה, ובמרכזה הקצאת 60 מיליון שקלים מתקציב משרדה ישירות לרשויות מקומיות — ולא למוסדות תרבות או ליוצרים כפי שקורה כיום — לטובת קיום אירועי תרבות. "בהנחה שהמשרד אכן מתכוון לחלק את הכסף על פי נוהל תקין, מעוניין הפורום לקבל את פירוט חלוקת הכספים ועל פי אילו תבחינים הם יחולקו", כתב הפורום, שהביע מחאה על הבחירה לתקצב רשויות מקומיות בסכום גבוה מאוד יחסית למשרד בשעה שהתוספת לכלל תקציב התרבות השנה היא 50 מיליון שקלים בלבד וכ-600 מוסדות תרבות מקבלים תקציב קטן וחלקם מצויים במאבק קיומי.

לפי תוכניתה של רגב, כ-40 מיליון שקלים מכלל הסכום יחולקו לרשויות מקומיות לפי סעיף תקציב של פסטיבלים במטרה שכל עיר או יישוב שיבחר המשרד, לפי פרמטרים מסוימים שבהם מספר התושבים, יוכלו לקיים פסטיבל גדול כלשהו. בהודעת רגב בעניין נומק המהלך בכך שמרבית מוסדות התרבות נמצאים כיום במרכז הארץ כך שרוב התמיכה מועברת אליהם, וכן בכך ש"רשויות קטנות ומוחלשות לא הצליחו למלא את הקולות הקוראים של המשרד, כיוון שלא היה להם את הידע המקצועי על מנת להצליח להעביר קול קורא, גם ברמה הטכנית וגם ברמה המהותית". נימוק נוסף הוא תנאי הסף של שתי שנות פעילות למוסדות המבקשים להיתמך על ידי המשרד, שלפי הודעת רגב "מהווה חסם לקבלת תמיכה ממשרד התרבות ופגעה בערים קטנות שלא הצליחו להקים מוסדות תרבות חדשים על מנת ליהנות מתמיכת המשרד".

מירי רגבצילום: תומר אפלבאום

יתרת הסכום — כ-20 מיליון שקלים — תועבר באופן ישיר לשכונות חלשות בערים שונות, בהן הערים החזקות יותר מבחינה כלכלית ותרבותית. השכונות שייהנו ממנו ייבחרו מתוך רשימת השכונות בפרויקט שיקום שכונות של משרד הבינוי והשיכון ויתוקצבו לפי סעיף תקציב של יוזמות מקומיות.

בהודעתה מתחה רגב ביקורת קשה על התנהלות משרדה בעבר, אשר "במו ידיו, בשיטת חלוקת משאבים שפוגעת בעיקרון השיוויון, הרחיב את הפערים החברתיים והנציח אותם". לדבריה, "התסכול התהומי של הרשויות המוחלשות בגלל החסמים המובנים במבחני התמיכה מוצדק. במשך שנים רק מי שהצליח למלא קול קורא יכול היה לקיים אירועי תרבות בעיר ולצערי, דווקא הערים החלשות בפריפריה לא הצליחו למלא את הטפסים, המורכבים והמסועפים הללו שהכשילו אותם. מציאות זו לא תחזור על עצמה". עוד הוסיפה כי "ראש עיר שרוצה לקדם יוזמות תרבותיות בעיר, נתקל בקשיים תקציביים ומקצועיים. כעת יש לראשי ערים כתובת".

פרטי התוכנית של רגב טרם סוכמו סופית וטרם הועברו לעיון משרד המשפטים, אבל היא כבר מעוררת ביקורת ואף חששות מרומזים מפני שימוש בסכומים הגבוהים שלא לצורכי תרבות לא רק בפורום מוסדות התרבות. השבוע דווח בערוץ 2 כי בניגוד לנאמר בהודעת רגב, המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות כלל לא אישרה את התוכנית. במועצה מספרים כי לפני כשבועיים כונס דיון דחוף שבו נכחו רק שמונה מתוך 23 החברים, ושבו נמסר תיאור התוכנית מפי ראשת מינהל התרבות גלית והבה־שאשו. בסוף הדיון, לדבריהם, הוקראה הודעה לגבי התוכנית אך לא נערכה כל הצבעה לגביה. "לא ברור מי יפקח על הכסף ולאן הוא יועבר, ורגב לא יכולה לגרום למועצה להלבין את הכספים האלה", אומר אחד החברים ל"הארץ", "להעביר כסף לראשי רשויות ולא למוסדות תרבות, כך שכל חגיגה קטנה תהפוך פה לאיזה פסטיבל? כל אירוע של כמה שעות שאיזה ראש עיר מארגן ייהפך פתאום לפסטיבל כי ראש העיר קורא לזה פסטיבל?".

ממשרד התרבות נמסר בתגובה כי חלוקת הכספים בתוכנית טרם בוצעה וכי היא תפוקח על ידי מינהל התרבות במשרד. "תקנת סל״ע היא בעלת תבחינים מקצועיים ואושרה כך על ידי היועצת המשפטית של המשרד. העמידה בתבחינים תיבחן בסטנדרטיים המקצועיים בידי אנשי המקצוע במשרד כמקובל", נמסר עוד, "התקנה אינה מחויבת באישור המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. התקנה תפורסם בימים הקרובים ומיישמת הלכה למעשה את מדיניות השרה בדבר צדק תרבותי לכל המגזרים בכללם הציבור הערבי, החרדי, הפריפריה הגאוגרפית והחברתית בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ