משה איבגי פורש זמנית מהתיאטרון והטלוויזיה בעקבות הטענות על הטרדות מיניות

משה איבגי פירסם הודעה שלפיה "נוכח גל הפרסומים המטלטלים את חיי וגורמים למשפחתי כאב רב החלטתי לקחת פסק זמן". הוא חזר וטען כי לא פגע באיש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה איבגי
משה איבגיצילום: תומר אפלבאום

השחקן משה איבגי הודיע היום בצהריים (חמישי) כי החליט לקחת פסק זמן מכל עיסוקיו בתיאטרון ובטלוויזיה בשל שורת עדויות נשים על הטרדה מינית מצדו, שפורסמה מאז השבוע שעבר. "נוכח גל הפרסומים המטלטלים את חיי וגורמים למשפחתי כאב רב החלטתי לקחת פסק זמן", נכתב בהודעה מטעם השחקן. "אני שב ואומר כי לא פגעתי באף אדם, גבר או אשה. ככל שאדרש להתייחס לדברים, אעשה זאת במקומות המוסמכים לכך ובאופן מלא".

הפרשה החלה ביום שלישי שעבר, כשערוץ 10 דיווח על התרעה לפני תביעה שהגישה עובדת תיאטרון חיפה לשעבר ובה טענה כי תלונתה נגד השחקן על הטרדה מינית לפני כשנתיים לא טופלה בשעתה כראוי בהנהלת התיאטרון. השבוע דווח כי בשימוע שנערך אז לתיאטרון התנצל השחקן על ה"אי-הבנה" ובתיאטרון אמרו כי הבירור "הסתיים לשביעות רצון העובדת" וכי היא הועברה לעבוד בהצגה אחרת של המוסד. העובדת הגישה השבוע תלונה למשטרה נגד איבגי על מעשה מגונה, אבל עדיין לא נפתחה חקירה בעניין. למרות ריבוי העדויות, עדיין לא הוגשו תלונות נוספות נגד השחקן.

משה איבגי מוסר הודעה בתום ההצגה בבית ציוני אמריקה בתל אביב, ביום ראשוןצילום: מוטי מילרוד

איבגי משחק כיום בהצגות "דפוקים" ו"שלא תתעורר הילדה" בבימוי רוני ניניו בתיאטרון חיפה ומעביר סדנת משחק מול מצלמה בסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב. החודש מתוכננות לאיבגי 11 הצגות נוספות של "שלא תתעורר הילדה" באולם התיאטרון בחיפה ובהיכל התרבות בנהריה, והתיאטרון יידרש למצוא לו מחליף.

אחר הצהריים קיים דירקטוריון התיאטרון ישיבה שלא מן המניין בנוגע לפרשה, על אף הודעתו של השחקן. חברי הדירקטוריון דנו הן בתביעה בבית הדין לעבודה שתלויה נגד המוסד והן בהתנהלותו בשנתיים האחרונות מאז התלוננה העובדת על הטרדה מינית. בתום הישיבה פירסם התיאטרון הודעה בעניין, שלפיה "הדירקטוריון שמע סקירה של היועץ המשפטי, עו"ד שלמה כרוב, על הסטטוס המשפטי ומצא שהנהלת התיאטרון פעלה כחוק. הדירקטוריון מכבד את החלטת איבגי והתיאטרון נערך להמשך ההצגות".

ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) מסר בתגובה להצהרת השחקן כי הוא מכבד את החלטתו לקחת פסק זמן. "שח"ם סמוך ובטוח כי מערך החוק במדינה יעשה את תפקידו נאמנה, יבחן את הנושא ויפעל בהתאם לשיקול דעתו ומסקנות חקירתו", נאמר בהודעת הארגון. 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, אמרה בעקבות הודעתו של איבגי: "החלטה זו - טוב שנתקבלה וחבל שהדבר לא נעשה מוקדם יותר, מיד בעקבות פרסום רצף העדויות הקשות על תקיפות והטרדות מיניות מצדו ולפני המחזה המביש של מחיאת הכפיים לאחר הצגת הפרמיירה של איבגי. החלטה זו ממשיכה לסמן את המהפכה שמתרחשת עכשיו בחברה הישראלית שעיקרה חוסר סובלנות וחוסר הסכמה של נשים להמשיך ולספוג הטרדות מיניות, שעד כה נתפשו בקרב גברים מסוימים, כגון חלק מחבריו של איבגי, כדבר לגיטימי או נורמטיבי. עם זאת, החלטה זו לא פותרת את תיאטרון חיפה מקיום בדק בית מעמיק לגבי התנהלותו של השחקן כלפי עובדות התיאטרון ומבדיקה מקיפה אם היו עוד נשים בתיאטרון שנפגעו על ידי השחקן".

מנהלת מערך הסיוע המשפטי בארגון הנשים ויצו, עו"ד עירית גזית, אמרה: "אנו מברכות על החלטתו של איבגי, אשר כמו נציגי ציבור ומובילי דעה קודמים הבין כי אין מקום לחכות להכרעה משפטית כדי להסיק מסקנות ולקבל אחריות ציבורית על המיוחס להם. הציבור למד לדרוש רף התנהלות ערכית גבוה מנבחריו, דמויות ציבוריות ומובילי דעה – ואין ספק שהלחץ הציבורי והתקשורתי הזה נותן את אותותיו. אנו מקוות שזו תהיה נורמה שתוטמע גם במקרים שרחוקים מהעין הציבורית".

מנהל הסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב, מיקי ורשביאק, הביע צער על הודעתו של איבגי. "אני מקווה שהוא יצליח לשרוד את התקופה הזאת ולצאת נקי מההאשמות האלה", אמר.

בענף הטלוויזיה שומרים לעת עתה על עמימות בכל הנוגע להמשך פעילותו של איבגי בעתיד הקרוב. זכיינית ערוץ 2 רשת הודיעה כי הסדרה התיעודית ״האזרח איבגי״, שהשחקן היה אמור להוביל, הוקפאה עוד לפני פרסום פרשת ההטרדות. עד כה צולמו שני פרקים בלבד לסדרה, שהיתה אמורה לדון בסוגיות על סדר היום האזרחי. הסדרה אינה מיועדת לעלות לשידור בשנה הקרובה וספק אם תגיע למרקע גם לאחר מכן.

ב״הוט״ שמרו גם כן על עמימות בנוגע להמשך השתתפותו של איבגי בסדרה ״זגורי אימפריה״, שבה גילם את דמותו של אב המשפחה, בבר. בימים אלה כותב יוצר הסדרה, מאור זגורי, את העונה השלישית שלה. ל"הארץ" נודע כי זגורי ממשיך בכתיבה ללא שינויים אך עם סיום העבודה על התסרטיט ייאלצו אנשי ההפקה להכריע אם איבגי ימשיך בתפקידו או שמא יימצא לו מחליף. ב״הוט״ סירבו להגיב לפנייה בעניין. 

בראשית השבוע מסר איבגי הודעה לתקשורת, בתום הצגת "שלא תתעורר הילדה" בבית ציוני אמריקה בתל אביב. "ימים לא קלים עוברים על משפחתי ועלי", אמר, "יש לי כבוד לכל אדם באשר הוא אדם, לכל איש ואשה שעבדתי אתם בעבר או בהווה. מעולם לא ניסיתי במכוון לפגוע באיש. אני לא רוצה להתייחס לדברים האלה בתקשורת, נראה לי נכון לעשות את זה מול הגורמים המוסמכים כדי שיהיה הליך נקי אם נצטרך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ