פרס ישראל בתחום אמנות הבמה להדס עפרת

עפרת, בן 66, נמנה עם מקימי תיאטרון הקרון בירושלים ב-1980 וייסד את בית הספר לתיאטרון חזותי בעיר ב-1992

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

האמן והמרצה הדס עפרת הוא חתן פרס ישראל בתחום אמנות הבמה לשנת תשע"ו. עפרת, בן 66, נמנה עם מקימי תיאטרון הקרון בירושלים ב-1980 וייסד את בית הספר לתיאטרון חזותי בעיר ב-1992. הוא העלה מיצגים ותערוכות רבות בין היתר בברלין ובברצלונה וכן במוזיאון ישראל, בגלריה אבני בתל אביב ובמרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, והעלה הפקות בפסטיבל עכו ובפסטיבל ישראל.

ועדת הפרס, בראשות ד"ר דיתי רונן ובהשתתפות מנכ"לית עונת התרבות בירושלים נעמי פורטיס ומנכ"ל תיאטרון הזירה הבין תחומית גיא בירן, נימקה את הבחירה בעפרת בכך שהוא אמן יוצא דופן במקוריותו ובסגנונו. "פעילותו האמנותית מגדירה מחדש, פעם אחר פעם, את תחום התיאטרון בפרט ואת תחום אמנויות הבמה בכלל", כתבו, "יצירתו הבינתחומית, שליבתה אמנות המופע, פועלת בדיאלוג עם תחומי אמנות שונים ומגוונים, עם קהילות וסביבתן החברתית, עם מרחבים שונים ובכללם מרחבים ציבוריים, עם תחומי ידע ומחקר ועם סוגות שעל פי רוב אינן נכללות בתוך גבולות האמנות".

הדס עפרת ."אמן יוצא דופן במקוריותו ובסגנונו"צילום: אמיל סלמן

עפרת הוא בוגר החוגים לספרות ולפילוסופיה כללית באוניברסיטת תל אביב והשתלם באוניברסיטת אוסקה לאמנויות שביפן בלימודי תיאטרון נו ובּונראקו. בין השנים 1993-1975 עיצב וביים 25 הצגות תיאטרון חזותי ותיאטרון בובות למבוגרים, שתיים מהן זכו בפרסים בפסטיבל עכו. הוא לימד בין היתר בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים וכן בחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב ובמחלקה לתיאטרון באוניברסיטה העברית. בעבר גם ניהל את הזירה הבין תחומית בירושלים ושימש יו"ר התיאטרון. ב-2008 זכה בפרס שר התרבות לאמנות.

עפרת הקים וניהל את "ארטים", צוות אמנות בין תחומית שהקים ומתפעל את ספריית גן לוינסקי לקהילות זרות בתל אביב ומרכזי תרבות ולמידה בדרום העיר, וכן את הסניף הישראלי של האיגוד הבינלאומי לתיאטרון בובות (אונימ"ה), הפועל בחסות אונסק"ו.

לצד התערוכות והמיצגים הרבים שיצר פירסם עפרת חמישה ספרים, בהם ספרי השירה "סף" ו"בוש", וכן את "מציאות רבה מדי – על אמנות המופע" ב-2012 ו"היית מת – ביוגרפיה אמנותית" ב-2004."אני מתעסק בפרפורמנס, בממד של המופע, בהופעה, התופעה, ההתגלות. איך שדברים נגלים, לא רק הביצוע אלא גם ההתהוות שלהם", אמר עפרת בראיון ל"הארץ" ביולי 2012, "מיצג - אני לא אוהב את השורש שלו, שמגיע מהצגה. זה פספוס יסודי מאוד. אנחנו לא עושים הצגות. הרבה פעולות שלי הן ללא קהל. 'הצגה' מצביעה על חזרתיות: אתה מציג את זה גם מחר ומחרתיים, ויש לשאול מה מתהווה שם, מה היא האמת של הדבר".

"לפרס היו מועמדים ראויים ביותר, בחנו את כולם וחשבנו שראוי לתת אותו לעפרת גם על עבודתו כאמן שמחויב ליצירה שלו בגופו ובנפש וגם על כך שבשונה מאמנים אחרים הוא רואה את הסביבה שבה הוא חי", אמרה יו"ר ועדת הפרס רונן ל"הארץ", "איזו ראייה רחבה יש לאדם שחושב על כל הקשת הזאת – מילדים דרך יוצרים, דרך קהל בזירה הבין תחומית – זה רוחב יריעה. הוא אדם שלא רק מרוכז ביצירה שלו אלא יש לו גם מחויבות חברתית-קהילתית, והכל מתוך עמדה אמנותית מאוד שונה מהמיינסטרים. הוא הכניס לארץ את העשייה הבינתחומית של התיאטרון החזותי, המיצג. אתה משתאה נוכח היכולת שלו להתחדש ולמצוא עוד מרחבים, והכל בצניעות מטורפת". לדברי רונן, חשוב שהציבור שטרם הכיר את תחום הפרפורמנס הבינתחומי יכיר אותו בעקבות הזכייה. "הפרס ניתן להדס על פועלו אך הוא בנה את התחום הזה בארץ", אמרה.

עפרת מסר ל"הארץ" בתגובה על הזכייה כי "אני תופש את כל הגישה של תיאטרון אחר, תיאטרון חזותי ושילוב בין אמנויות ופרפורמנס כמקשה אחת. אני לא חושב שהפרס הוא לגמרי אישי, אלא ניסיון וזכות גדולה לקדם את התחום הזה שב-30 שנה האחרונות התפתח מתיאטרון מחול, אמנות פלסטית, מיצג ותיאטרון על כל הסוגים והז'אנרים. זו זכות גדולה שזה מקודם ועולה לאג'נדה, מספיק להיות קרוי 'אחר', 'אוונגרד', ניסיוני או כל דבר אחר והופך להיות מקובל ומקבל הכרה מהממסד. מקווה שאמנים רבים מחייכים כרגע בעקבות הזכייה הקטנה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ