הבימה והקאמרי חתמו על הסכם המסדיר את תנאי העסקת שחקנים בחוזה קיבוצי

ההסכם כולל עדכון של דרגות הוותק וטבלאות שכר השחקנים, הגדלה משמעותית של פיצויי הפיטורים ותשלומי הפנסיה ותשלום שכר מינימום לשחקנים הצעירים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

הנהלות הבימה והקאמרי חתמו אתמול (רביעי) על הסכם המסדיר את תנאי העסקתם של כ-130 שחקני שני התיאטראות המועסקים בחוזה קיבוצי. ההסכם נחתם בתום כשלושה חודשי משא ומתן אינטנסיבי בין הנהלות הבימה והקאמרי לארגון השחקנים בישראל (שח"ם) בתיווכו של משרד הכלכלה, וכולל עדכון של דרגות הוותק וטבלאות שכר השחקנים, הגדלה משמעותית של פיצויי הפיטורים ותשלומי הפנסיה ותשלום שכר מינימום לשחקנים הצעירים. עלות ההסכם לכל תיאטרון נאמדת בשני מיליון שקלים.

בסוף נובמבר האחרון הכריז שח"ם על סכסוך עבודה בשני התיאטראות ועל שורת עיצומים הדרגתיים שינקוט אם המגעים בין הצדדים שהתנהלו בעניין בשנה האחרונה לא יתקדמו. בסוף דצמבר הוחלט להשהות את העיצומים, שבהם תוכננו לקחת חלק 56 שחקני הבימה ו–74 שחקני הקאמרי המאוגדים בהסכם קיבוצי, כ–40% מכלל השחקנים בשני המוסדות. ההסכם שנחתם אתמול מוגדר כנספח לחוזה הקיבוצי שנחתם בהבימה באוקטובר 1991 ולזה שנחתם בקאמרי בינואר 1994. הוא קובע מכסת מינימום לשחקנים בחוזה זה: לא פחות מ-50 בקאמרי ומכסה זהה בהבימה עד 2018, כאשר מ–2019 תרד המכסה בהבימה ל–45 שחקנים. בהסכם הצהירו התיאטראות כי לא יפעלו במכוון להעברת שחקנים מהחוזה הקיבוצי, כאשר בהסכם עם הבימה גם הודגש כי "ייעשה שימוש בסעיף זה בתום לב".

הקאמריצילום: דניאל צ'צ'יק

ההסכם קובע כי התיאטראות יהיו רשאים להעביר שחקנים מהחוזה הקיבוצי לחוזה אישי ייעודי להצגה בתנאי שאינם מופיעים בהצגותיהם יותר מארבע פעמים בחודש ואינם מצויים בתהליך ליהוק להצגות אחרות. נקבע בו כי גם באופן ההעסקה בחוזה אישי יהיו השחקנים זכאים למלוא הזכויות הסוציאליות, כולל תגמולי פנסיה, פיצויי פיטורים וקרן השתלמות. עוד נקבע כי התיאטראות ישלימו רטרואקטיבית את שכר השחקנים למינימום, החל ב-1 בפברואר השנה, וכן יפרישו מדי חודש ולכל שחקן את הסכומים לתגמולי הפנסיה ולפיצויי הפיטורים. ההסכם גם מעגן פיצויי פיטורים מוגדלים לשחקנים בהתאם לוותק שלהם עם סיום עבודתם בתיאטראות.

היקף המשרה של כל השחקנים המאוגדים בחוזה הקיבוצי יהיה 100% וההסכם מגדיר במפורט את אופן חישוב דרגת הוותק של כל שחקן, שיכלול את חיבור שנות שירותו הצבאי או הלאומי, משך הזמן שחלף מאז הופעתו הראשונה בסדרת טלוויזיה, בסרט קולנוע שהופץ מסחרית או בתיאטרון רפרטוארי, פרינג' או קבוצת תיאטרון הנתמכים על ידי משרד התרבות וכן משך הזמן שחלף מאז סיים לימודיו בבית ספר למשחק ועד קבלתו לתיאטרון או הופעתו בסדרה, סרט או הצגה של תיאטרון נתמך. לצד זאת ההסכם מבטל את דרגות הוותק הנמוכות 4 עד 9, שאליהן השתייכו עד כה שחקנים צעירים בתיאטראות, ומסדירה את העלאת הדרגות בהמשך. בהתאם לדרגות נקבעו בהסכם גם תוספות שכר בשיעורים משתנים.

לצד פירוט ההסדרה בנוגע לחופשות ולתיאום לוחות החזרות והצגות בין הבימה והקאמרי לשחקניהם קובע ההסכם כי שני התיאטראות ישלמו החזר על דמי מעונות לכל שחקן ושחקנית שהם הורים בזוגיות להט"בית בגין שני ילדיהם, מהלידה ועד גיל 5. החזר זה יינתן רטרואקטיבית החל מפברואר 2016, לצד תשלום בסך 80 שקלים ברוטו שיקבלו כל השחקנים שהם הורים לילדים עד גיל 13 על כל הצגת חוץ שבה ישחקו, דרומית לגדרה או צפונית לחדרה.

אורי רשטיק, מנכ"ל ארגון השחקנים.צילום: אייל טואג

בהסכם מתחייבים שח"ם והשחקנים לשמור על שקט תעשייתי בנושאים שהוזכרו בו עד סוף דצמבר 2018, כל עוד איש מהצדדים אינו חורג ממה שנקבע. "כל אחד מהצדדים נתן משהו והיתה מחשבה לקראת העשור הבא: להקים גרעין של 50 שחקנים קיבוציים שעליו פועל התיאטרון ומסביב שחקנים עצמאיים ושחקנים שבאים להצגה. ה–50 האלה צריכים לשאת על גבם את הקאמרי והבימה בשנים הבאות", אמר מנכ"ל הקאמרי נעם סמל ל"הארץ", "כעת יש מנגנון להורדת הצגות, בעוד שפעם היינו צריכים להוריד הצגה והיה נזק לכל השחקנים, ומעכשיו אפשר יהיה להריץ במשורה הצגות בסוף דרכן בהסכם מיוחד עם השחקנים הקיבוציים. זה הסכם טוב לקבוצת השחקנים, אבל אי אפשר יהיה לדעת מה יהיה מצב התיאטרון אם יקטין את היקף הפעילות לאור תבחיני התמיכה החדשים של משרד התרבות. הרי משכורתם של שחקנים אינה רק שכר יסוד אלא בעיקר הפרמיות – כמה הצגות וכמה חזרות עושים. הפרמיות מכפילות ומשלשות את המשכורות".

מנכ"ל שח"ם אורי רשטיק הדגיש בשיחה עם "הארץ" את החשיבות ההיסטורית של תשלום שכר המינימום לשחקנים הצעירים. "זוהי תוספת של 2,000-1,000 שקל בחודש יותר לשחקן צעיר", אמר רשטיק והוסיף כי ארגונו מנהל עתה משא ומתן דומה על תנאי העסקה גם עם היידישפיל ועם תיאטרון החאן בירושלים. "עם תיאטרון חיפה לא מתקיים משא ומתן ואנו בוחנים את הצעדים שלנו שם, לרבות צעדים ארגוניים", הוסיף, "פתחנו בשיחות גם עם מנכ"לית תיאטרון בית ליסין ציפי פינס בעניין, כאשר אנחנו מאגדים את שחקני בית ליסין ועושים זאת באופן מדורג".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ