שרת התרבות רגב מתכננת מיזוג תיאטראות והגבלת כהונת המנהלים

השרה התייחסה לכוונותיה בראיון ל"ידיעות אחרונות". במוסדות התרבות שומרים בינתיים על שתיקה ולא ברור אם וכיצד המהלכים ייצאו לפועל

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט מירי רגב מתכננת לאחד מוסדות תרבות המצויים במצוקה כלכלית עם מוסדות איתנים יותר וכן לקצוב את כהונות מנהלי המוסדות לחמש שנים בלבד. השרה פירטה את כוונותיה בראיון שפורסם היום (שני) ב"ידיעות אחרונות", אבל ככל הידוע המהלכים טרם עברו לפסים מעשיים ולא ברור האם וכיצד ייצאו לפועל.

כמה חודשים לאחר מינויה של רגב נודע ל"הארץ" כי בכוונתה להקים ועדה שתבחן את כלל שדה התיאטרון הישראלי, אבל המהלך טרם ננקט. בדיווח היום ב"ידיעות אחרונות" צוין כי ועדה כלשהי תעסוק במיזוג תיאטראות, ללא פירוט מדויק של הרכב הוועדה והמוסדות שיאוחדו. כבר בתקופת השרה לימור לבנת נדונה אפשרות האיחוד בין תיאטראות הבימה וגשר, המצויים בגירעונות גדולים, אך המהלך ספג התנגדויות רבות ולא קוּדם. הבימה מקבל תמיכה כפולה מהמדינה מתוקף היותו תיאטרון לאומי ואיחוד עם גשר עשוי להציב אתגרים כלכליים, אדמיניסטרטיביים ואמנותיים בפני שני המוסדות שאופי פעילותם שונה.

מירי רגב בוועידת ישראל לתרבות של "הארץ"צילום: מוטי מילרוד

בראיון הוסיפה רגב שבכוונתה לקצוב את כהונת מנהלי מוסדות התרבות לחמש שנים לכל היותר. "ניהול מוסדות ללא מגבלת זמן זה רע לארגון וגם לתעשייה וזה לא הגיוני", היא אמרה, "באים אלי אנשים מוכשרים מהתיאטרון ואומרים לי 'מירי, אין לנו לאן להתקדם, אין אופק'. הם צודקים". לא ברור עדיין האם רגב תקדם את המהלך באמצעות תקנה במשרדה או באמצעות תיקון חקיקה. באחרונה נודע כי היא מקיימת דיונים עם ח"כ יואב קיש (הליכוד), שהניח בקיץ האחרון על שולחן הכנסת הצעת חוק להגבלת הכהונות לשש שנים לכל היותר, עם אפשרות להארכה בשנתיים באישור שר התרבות.

בהנהלות התיאטראות העדיפו היום שלא להתייחס להצהרות רגב בעניין מיזוג המוסדות והגבלת הכהונות. סוגיית הכהונות מצויה זה זמן רב על סדר יומו של משרד התרבות ושל כמה מארגוני היוצרים, ואף עלתה אתמול על הפרק בדיוני ועידת ישראל לתרבות. איגוד במאי התיאטרון (בת"י) אף התייחס אליה בהערות שהעביר אתמול למשרד התרבות בנוגע למבחני התמיכה החדשים בתיאטראות, כאשר הציע לשלב את הגבלת הכהונות כתנאי סף לתמיכה במוסדות. האיגוד הציע לקצוב את אורך הכהונה של מנהל אמנותי בתיאטרון לחמש שנים בלבד, עם הגבלה לשתי כהונות לכל היותר, וכן לקבוע תקופת צינון למנהלים המסיימים כהונה במוסד כלשהו. עוד הציע האיגוד שלא לאפשר הארכה לאחר שתי כהונות, וכן שחברי ועד מנהל בתיאטראות יכהנו במצטבר עד שש שנים, כאשר כל שלוש שנים יתחלפו מחצית מחברי הוועד. "הסדרת נושא הקדנציות באמצעות מבחני התמיכה היא הדרך האפקטיבית והמהירה ביותר לחולל את השינוי המתבקש בענף", כתב האיגוד, "אין ביקורת פרסונלית על המכהנים כיום במשרות האמורות. אין ספק כי הללו אוחזים במשרות זמן ממושך לא בחסד חלילה, אלא בזכות ניסיונם, מקצועיותם והצלחתם המוכחת. אולם עדיין אין בכך כדי להצדיק את המשך המצב הקיים בתחום הקדנציות גם בעתיד".

מהלך נוסף שאליו התייחסה רגב בראיון הוא צמצום התמיכה באופרה הישראלית, שהסתכם ב–2014 בכ–20.5 מיליון שקלים. "תקציב האופרה הישראלית הוא בין הדברים שהכי הפתיעו אותי. הימים האלה נגמרו", אמרה. מלבד זאת היא הוסיפה שבכוונתה לפעול להקמת תזמורת אנדלוסית לאומית שתגיע למעמד ולתקציב זהה לאלה של התזמורת הפילהרמונית, שנתמכה ב–2014 בכ–9.4 מיליון שקלים. לדבריה, היא פועלת לאחד בין התזמורת האנדלוסית באשדוד לזו בירושלים. האחרונה התפצלה ב–2009 מהתזמורת האנדלוסית אשקלון ועברה לירושלים, והיא נתמכת על ידי משרד התרבות בכ–3.5 מיליון שקלים.

אתמול הכריזה רגב בוועידת ישראל לתרבות שקיים "הארץ" על כוונתה לבטל את חוק הספרים ולאחר מכן הפיצה את תזכיר החוק. החוק חייב שמירה על מחיר קבוע של ספר ישראלי בשנה וחצי שלאחר צאתו לאור וקבע רף מינימלי של תמלוגים לסופרים ישראלים. כוונתה של רגב עוררה התנגדות בקרב מו"לים ועורכים ספרותיים שאמרו כי בכוונתם לפעול לסיכול המהלך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ