משרד התרבות יחדש התמיכה בפעילות התיאטרון של קרן רבינוביץ'

אנשי המשרד הודיעו להנהלת הקרן על ההחלטה לחדש את התמיכה בה. עם זאת, במשרד מתכננים לפתוח קרן תמיכה חדשה באמנים עצמאיים מכל התחומים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

בעקבות חשיפת "הארץ" על הפסקת תמיכת משרד התרבות בפעילות התיאטרון של קרן רבינוביץ' בשנה הנוכחית הודיעו אתמול (ראשון) אנשי המשרד להנהלת הקרן על ההחלטה לחדש את התמיכה בה, בסך רבע מיליון שקלים. עם זאת, במשרד מתכננים לפתוח עד סוף 2016 קרן תמיכה חדשה באמנים עצמאיים מכל התחומים, שתקציבה יהיה 7.5 מיליון שקלים.

הפרסום על הקפאת התמיכה עורר תגובות חריפות בקרב יוצרי תיאטרון עצמאיים רבים, שנתמכו במשך השנים כחלק מפרויקט מרכז תיאטרון ניסויי (מת"ן) של קרן רבינוביץ'. עשרות מהם הפגינו אתמול נגד שרת התרבות מירי רגב סמוך לכניסה למוזיאון תל אביב לאמנות, שבו נאמה השרה בוועידת ישראל לתרבות שערך "הארץ".

אורנת למפרט ויונתן סולאג', אנשי "תיאטרון הגברת"צילום: בני גם זו לטובה מ�

פרויקט מת"ן החל כיוזמת הקרן ובהמשך הצטרף אליו משרד התרבות והספורט. כחלק מההסכם בין הצדדים הוא תוקצב בחצי מיליון שקלים, כאשר רבע מיליון ניתנו על ידי המשרד ורבע מיליון הועברו מהכנסות הון היסוד של הקרן. לכל יוצר או קבוצת תיאטרון שנתמכו על ידי הקרן ניתנו בין 5,000 ל–30 אלף שקלים, בכפוף לפרזנטציה בת כעשר דקות בפני חברי ועדת התיאטרון של הקרן.

אחת היוצרות שנתמכו על ידי הקרן היא אורנת למפרט, תושבת מצפה חרשים שבגליל, המפעילה יחד עם בן זוגה יונתן סולאג' את "תיאטרון הגברת" לילדים ולנוער. למפרט ביקשה באחרונה להגיש לקרן בקשה לתמיכה בהפקה החדשה של התיאטרון, "הוא לא נמר", אולם נענתה כי השרה רגב הפסיקה לתקצב אותה. בשיחה עם "הארץ" היום היא בירכה על חידוש התמיכה. "אפשר לעשות טעויות ואם מתקנים אותן אז זו אפילו גדוּלה", היא אמרה, "במשרד הבינו שעשו טעות וגרמו עוול לאמנים העצמאיים וחזרו בהם. מה שחשוב בקרן הוא לא רק הכסף, כי התמיכה היא בסכומים נמוכים, אלא הגושפנקא שהיא נותנת ליצירה שלהם וליצירה בינתחומית שמחוץ לקופסה".

בקרן רבינוביץ' אומרים כי ההליכים לקבלת תמיכת המשרד לשנה זו כבר החלו, ומדגישים כי גם אם משרד התרבות יקים השנה קרן נפרדת משלו היא תמשיך לתמוך ב-2017, מכספיה בלבד, ביוצרי התיאטרון כפי שהיה עד עתה.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי "המשרד ימשיך לתמוך באמנים עצמאיים מתחום התאטרון באופן שוטף. תמיכה זו תוענק במסגרת קרן מורחבת ומוגדלת שמוקמת לטובת תמיכה באמנים עצמאיים מתחומי תרבות שונים ובכללם התיאטרון. כדי להבטיח רציפות בתמיכה, עד להקמת הקרן החדשה, תמשיך קרן רבינוביץ׳ להעניק תמיכות לאמנים העצמאיים מתחום התיאטרון גם בשנת 2016".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ