משתמשים בסלולרי בזמן הופעה? בסין יאירו עליכם בלייזר

שיימינג נוסח סין: מצביע־לייזר נמסר לסדרני האולמות, והם מאירים בו מאחור על הצופים הסוררים. השיטה החדשה הוכחה עד עתה כיעילה למדי

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

כמה מאולמות התיאטרון והקונצרטים בסין אימצו אמצעי טכנולוגי חדש שנועד להרתיע צופים מלהשתמש בטלפון הסלולרי שלהם בזמן המופעים: מצביע־לייזר שקרנו אדומה או ירוקה נמסר לסדרני האולמות, והם מאירים בו מאחור על הצופים הסוררים עד שאלה מכניסים את המכשיר בחזרה לתיק או לכיס. אם השיטות המסורתיות של הארה באמצעות פנס או נזיפה שקטה בצופים שדעתם מוסחת על ידי הסלולרי כבר הגיעו לידי מיצוי, הרי שהשיטה החדשה הוכחה שם עד עתה כיעילה למדי.

וואנג צ'אן, העובד בגרנד תיאטר בשנגחאי, סיפר ל"ניו יורק טיימס" כי כמות הצופים שסופגים מעין "שיימינג" על ידי הסדרנים בשיטה החדשה היא מצומצמת למדי. "הם לא יכולים להשתלט על עצמם ולכן עלינו לתת להם תזכורת עדינה כדי שיבינו מה הם עושים", הוא אומר.

סדרנים מאירים על צופה המשתמשת בסלולרי בזמן מופע בבייג'יןצילום: Gilles Sabrie / The New York Tim

השימוש במצביעי הלייזר, שרווח בין היתר במרכז הלאומי לאמנויות הבמה בבייג'ין וכן במרכז לאמנות המזרח שבשנגחאי, הפתיע לא מעט צופים ואמנים שביקרו באולמות אלה. שו צ'אן בן ה-27 צפה בחודש שעבר באופרה "כרמן" בבייג'ין וסיפר כי אף שההצבעה הפתאומית בלייזר מפריעה, תאורת הסלולרי הבוהקת על פניהם של הצופים באולם החשוך מפריעה הרבה יותר. זמרת המצו־סופרן שגילמה את כרמן באותה הפקה היתה ג'וזפינה פיונטי, שבירכה על האמצעי החדש ואמרה כי אינו מפריע לאמנים על הבמה. "הלייזר הוא מתוחכם, מהיר ואפקטיבי מאוד, ויש להשתמש בו בכל העולם", היא אמרה, "אני אמנם ראיתי את קרני הלייזר מהבמה, אבל הן עדיין היו פחות מפריעות מהבזקי המצלמות והסדרנים המתרוצצים במעלה ובמורד האולם כדי להעיר לצופים".

יאנג הוטצי מהמרכז לאמנויות הבמה בבייג'ין מדגיש כי בהינתן הסכנה הטמונה בשימוש בלייזר, הסדרנים המשתמשים בו הונחו להאיר בו על צופים בעייתיים רק מאחור ולעולם לא לכוון לעיניים שלהם. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הוא התייחס לשימוש המונע במצביעי הלייזר מוקדם ככל הניתן במופע, כך שצופים שמתכננים לצלם בהמשך הערב יהיו מודעים לאפשרות שיהפכו מטרה ללייזר ויימנעו מכך. "הדברים הולכים ומשתפרים עם הזמן וכעת יש לנו אינטראקציה מצומצמת בהרבה עם הצופים בהשוואה לעבר", הדגיש.

לצד כל זאת נמתחה גם ביקורת על האמצעי החדש. כך בקונצרט של הפסנתרן הסיני המצליח לאנג לאנג בינואר האחרון נטען כי חלל האולם הפך כשלעצמו ל"מופע לייזרים", כאשר צופים רבים ניסו לצלם את הפסנתרן ו"סוכלו" בידי הסדרנים. בחודש שעבר הופיעה במרכז הלאומי בבייג'ין להקת שייקספיר המלכותית מאנגליה (RSC) ואנשיה ביקשו מהנהלת האולם להימנע משימוש בלייזר בזמן ההצגות.

הטכניקה החדשה עשויה לסמן צעד נוסף במאבקם של מרכזי תרבות ל"חינוך" קהל בגילים שונים, ובייחוד צעיר יותר, לצפייה ולקשב למופע ולמנוע ממנו הסחות דעת. כבר כיום מופעלים באולמות ברחבי העולם, אם כי לא בישראל, אמצעי מיסוך מפני הרשתות הסלולריות, שאינם מאפשרים ליושבים באולם לקבל מסרונים או שיחות טלפון בזמן המופעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ