צוות חוקרים קובע: גולגולתו של שייקספיר נגנבה מקברו

הצוות ערך בשנתיים האחרונות סריקות מכ"ם בסביבת הקבר וממצאי בדיקתו שודרו היום בערוץ 4 הבריטי. ייתכן כי רופא מקומי בשם פרנק צ'יימברס שדד את הקבר ב-1794

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וייאם שייפסיר
ויליאם שייקספיר. תגלית ספרותית גדולהצילום: אי־פי

גולגולתו של ויליאם שייקספיר אינה מצויה בקברו שבכנסיית השילוש הקדוש בסטרטפורד באנגליה וייתכן שנגנבה משם לפני כ-220 שנה. כך קובע בסבירות גבוהה צוות חוקרים שערך בשנתיים האחרונות סריקות מכ"ם בסביבת הקבר ושממצאי בדיקתו שודרו היום (שבת) בערוץ 4 הבריטי.

שייקספיר מת ב-23 באפריל 1616 ובמשך השנים נפוצו שמועות ודיווחים שונים בנוגע לנסיבות היעלמות הגולגולת שלו ולמקום הימצאה. אחד מהם גרס כי הגולגולת נגנבה מהקבר ב-1794 על ידי רופא מקומי. ב-2010 החל צוות מחקר בראשות קווין קולס לבחון את החומרים הארכיוניים בעניין, שבהם נכתב בין היתר כי שייקספיר נקבר באתר קבורה משפחתי המצוי בעומק כחמישה מטרים מתחת לכנסייה. ממצאים אלה לא היו חד־משמעיים ולכן החליטו קולס ועמיתיו מאוניברסיטת סטרטפורד לערוך סריקות מכ"ם בכנסייה. אף שהכנסייה התנגדה תחילה לרעיון היא העניקה לבסוף אישור למהלך.

הסריקות החלו ב-2014 באמצעות ציוד ששידר גלי רדיו שעברו דרך הקרקע. קולס הסביר ל"ניו יורק טיימס" כי חומרים שונים ועצמים הקבורים במעבה האדמה מחזירים את הגלים אל פני השטח בעוצמות שונות, כך שצוות המחקר יכול היה לשרטט מעין מפה של אזור הקבורה התת־קרקעי. הצוות שסרק את קברו של שייקספיר גילה כי חציו התחתון תואם ממצאים שעלו בקברים אחרים באתר, כך שהיו בו סימנים האופייניים לקברים שלא חוללו, כמו כיסי אוויר שנוצרים עם שקיעתם. אולם באזור ראשו של המחזאי שרר מצב שונה לחלוטין ולדברי קולס ניכר כי הקבר חולל.

בבדיקות שערכו קולס ואנשיו בארכיונים הם נתקלו בדיווח ממגזין שהופץ בסוף המאה ה-19 ולפיו רופא מקומי בשם פרנק צ'יימברס שדד את הקבר ב-1794. צוות המחקר ביקש לבחון באופן מדוקדק את הפרטים שהובאו בדיווח ובהם שמות הקברנים שסייעו לצ'יימברס לבצע את השוד והעומק שאליו הם חפרו בקבר. לדברי קולס, ייתכן שהמניע של צ'יימברס לשוד הוא התערבות כלשהי עם הסופר והמדינאי הורס וולפול, שאמר כי ישלם 300 ליש"ט למי שיביא לו את הגולגולת של שייקספיר. זאת, לדבריו, משום שבסוף המאה ה-18 החל העיסוק בפרנולוגיה, תיאוריה העוסקת בקביעת תכונות אופי לפי צורת הגולגולת. "היו המון גניבות מקברי מפורסמים בניסיון לבחון מדוע אותם אנשים היו גאונים, ואני משער ששייקספיר נתפש כמטרה רבת ערך בעניין", הוסיף קולס.

אף שסריקות המכ"ם באתר הקבר הסתיימו, מוסיף צוותו של קולס לנסות ולאתר את הגולגולת האבודה ואינו שוקל אפשרות שהיא אינה נמצאת בעיירה סטרטפורד או בסביבותיה. "כעת אנו יודעים יותר על אופן הקבורה של שייקספיר ועל הסידור שמתחת למצבה שלו", הוא הוסיף בראיון ל"גרדיאן", "עם זאת עדיין איננו משוכנעים בכך שניתן להסיק כי גולגולתו נלקחה. נמשיך לכבד את קדושת הקבר לפי רצונו של שייקספיר אך נמשיך לחיות עם המסתורין שבחוסר הידיעה החד־משמעית בנוגע לממצאים שמתחת לאבן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ