פשרה בין משרד התרבות לאל־מידאן תאפשר את חידוש התמיכה בתיאטרון

לפי ההסכם, התיאטרון יקבל את מלוא סכום התמיכה גם ל–2015 אך יוטל עליו קנס מצטבר של 300 אלף שקלים. במסגרת הפשרה הסכימו הצדדים למחוק את עתירת התיאטרון לבג"ץ

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

משרד התרבות והספורט ותיאטרון אל־מידאן בחיפה חתמו היום (שלישי) בצהריים על הסכם פשרה לחידוש תמיכת המשרד בתיאטרון בסך כמיליון שקלים, שהופסקה ביוני אשתקד. באוקטובר האחרון עתר התיאטרון לבג"ץ נגד המשרד ושרת התרבות, מירי רגב, ובמקביל ניהלו הצדדים משא ומתן על הפשרה. לפי ההסכם שהוגש לבית המשפט העליון, התיאטרון יקבל את מלוא סכום התמיכה גם ל–2015 אך יוטל עליו קנס מצטבר של 300 אלף שקלים, שיתפרש החל ב–2016 על פני ארבע שנים. בעקבות ההסכם הסכימו הצדדים על מחיקת העתירה.

במבוא להסכם הודגש כי הנהלת התיאטרון הציבה לעצמה כמטרה את החזרתו לפעילות מלאה כמרכז תרבות ואמנות פלורליסטי, וכן כי ההסכמות התקבלו מבלי שמי מהצדדים הודה בטענות משנהו. כך, צוין, נגד אל-מידאן הועלו טענות על "פעילות מפלגתית ופוליטית, שאינה עולה בקנה אחד עם תכלית מבחני ונוהלי התמיכה, כולל טענות על בעיות מינהליות". בהסכם עצמו הודגש, לצד הקנס, כי "אין בכל האמור כדי לגרוע מחובת התיאטרון לתקן ליקויים בהתנהלותו ככל שהיו עד כה". אף שלפי הודעת רגב הקנס ניתן על "פעילות שחורגת מכללי המינהל התקין", במבוא להסכם לא הודו הצדדים האחד בטענות משנהו. 

תיאטרון אל-מידאן בחיפהצילום: רמי שלוש

הפסקת התמיכה באל־מידאן ביוני אשתקד נעשתה בין היתר לאחר שהועלתה בו ההצגה "הזמן המקביל" מאת בשאר מורקוס ובבימויו, שנכתבה בהשראת כתביו של וליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפה וברצח של החייל משה תמם; התמיכה הופסקה גם על רקע טענות על התנהלות כלכלית לא תקינה מצד התיאטרון והשכרת אולמותיו לגופים פוליטיים. למשרד התרבות הועבר בקיץ דו"ח של ארגון המשפחות השכולות "אלמגור", ולפיו ב–2009 נערך באל־מידאן כינוס תמיכה בארגון החזית העממית וב–2012 התקיים בו כינוס תמיכה בנשיא סוריה, בשאר אסד. כחודש לפני משרד התרבות עצרה גם את עיריית חיפה את תמיכתה בתיאטרון בסכום דומה, אולם אל־מידאן עתר נגדה לבית משפט השלום בעיר ובנובמבר האחרון זכה בעתירה והתמיכה העירונית בו חודשה.

מאז עצירת התמיכה הופסקה כמעט כליל הפעילות האמנותית באל־מידאן ורבים מעובדיו פוטרו או עזבו. באוגוסט האחרון קבעו המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, עורכות הדין אורית קורן ודינה זילבר, כי לא ניתן להתנות תמיכה במוסדות תרבות בתוכן היצירות. ההנהלה החדשה של התיאטרון, בראשות המנכ"ל עו"ד ע'סאן אבו־ורדה ויו"ר הוועד המנהל ג'וזף אטרש, עסקה בחודשים האחרונים בעיקר בחילופי מסמכים עם משרד התרבות ובמגעים לקראת הפשרה.

רגב. מירי רגב. "אני סבור שכפי שעשו קודמיה, היא תמנה לבסוף אדם ראוי ומקצועי", טוען גורם בספורט הישראליצילום: אמיל סלמן

בעתירה של אל־מידאן לבג"ץ, שהגישו עורכות הדין סאוסן זהר ומונא חדאד ממרכז עדאלה, נטען בין היתר כי השרה רגב חרגה מסמכותה כשהחליטה להקפיא את התמיכה בתיאטרון מבלי לתת אפשרות שימוע לאנשיו, בשל מניעים פוליטיים ושיקולים זרים הנוגעים ל"הזמן המקביל". בפתח התשובה המקדמית שהגיש משרד התרבות לעתירה לבג"ץ בראשית ינואר ציינה עו"ד שרון רוטשנקר, הממונה על ענייני בג"צים בפרקליטות המדינה, כי המשרד אינו שוקל כלל את תוכן הצגת "הזמן המקביל" כחלק מהבדיקות לעמידת אל־מידאן במבחני התמיכה. רוטשנקר הדגישה כי אל־מידאן קיבל מהמשרד כחצי מיליון שקלים עד יוני האחרון, שהם כמחצית מסכום התמיכה בו ל–2014, וכי בעת הגשת העתירה טרם אושר תקציב המדינה ל–2015, כך שיתר המוסדות הנתמכים קיבלו רק מקדמות חודשיות ולא את מלוא הסכום.

הדיון בעתירה תוכנן לינואר האחרון ונדחה ל–11 באפריל. בחודשים האחרונים קיים היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דיונים רבים בסוגיה והמליץ לרגב להגיע לפשרה עם התיאטרון משום שבמרכז העניין עומדים חופש הביטוי והאמנות. ערוץ 2 דיווח ביום חמישי האחרון כי מנדלבליט אף הבהיר לרגב כי לא יוכל להגן בבג"ץ על מהלך שלילת התמיכה.

אף שמתווה פשרה דומה הוצג כבר בינואר האחרון אך לא נחתם, רגב טענה כי הפשרה נכפתה על משרדה על ידי מנדלבליט. "לאורך החודשים האחרונים ניהלתי מאבק על העקרונות הבסיסיים שלפיהם מוסד תרבותי שלא ימלא אחר העיקרון הבסיסי שלפיו עצם היותו ממומן מכספי המדינה יש בצדו חובות ועמידה בתבחינים שנקבעו", מסרה השרה. "לא אקבל את העובדה שמוסד תרבות יהפוך את התיאטרון לחצר אחורית של פוליטיקאים ובטח לא ארגוני טרור אנטי־ציונים. המשרד ביצע עבודה מקיפה ויסודית שהוצגה לבית המשפט וגם ליועץ המשפטי לממשלה".

הסכם הפשרה, שהגיע לידי "הארץ", אינו נוגע להצגת "הזמן המקביל". עם זאת, ל"הארץ" נודע כי ההצגה צפויה לבמת התיאטרון בחודש הבא. "חבל שמשרד התרבות התנכל לתיאטרון ושהיועץ המשפטי לממשלה היה צריך להתערב כדי לאפשר חופש ביטוי וחופש יצירה במדינת ישראל", מסר מנכ"ל התיאטרון אבו־ורדה ל"הארץ". "לא צריך לפחד מתיאטרון שמציג הצגות תרבותיות. מתרבות לא חוששים. תרבות היא במה לחופש ביטוי. התיאטרון יצא מחוזק יותר מהמשבר שהיה ונצעיד אותו קדימה, עם הצגות חדשות וראייה חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ