שרת התרבות רגב מקימה ועדה לבדיקת מעמדו של הבימה כתיאטרון לאומי

בראש הוועדה יעמוד יו"ר המועצה לתרבות ואמנות יגאל עמדי וצפויים להשתתף בה חברים ממדור תיאטרון במועצה לצד אנשי אקדמיה, גורמים משפטיים וגורמים במשרד התרבות

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

שרת התרבות והספורט מירי רגב מקימה ועדה לבדיקת מעמדו של תיאטרון הבימה כתיאטרון לאומי, על בסיס ממצאי דו"ח מבקר המדינה בעניין שיתפרסם בחודש הבא.

הבימה מוגדר כתיאטרון לאומי מתוקף החלטת ממשלה שהתקבלה באוקטובר 1958, ובה נקבע שעל התיאטרון להפיק יצירות איכותיות ולא להתנהל לפי שיקולים קופתיים. החלטה זו הקנתה להבימה מעמד ייחודי ובעיקר תוספת משמעותית בתמיכת משרד החינוך ובהמשך משרד התרבות בו לעומת תיאטראות אחרים. כך, לדוגמה, ב–2014 נתמך הבימה בכ–17 מיליון שקלים על ידי משרד התרבות בעוד שהתיאטרון הקאמרי נתמך ב–12.8 מיליון שקלים בלבד.

הבימהצילום: אביעד בר נס

"העבר הוכיח שזה יכול להיות תיאטרון מרכזי בעתיד ולמלא תפקידים לאומיים", אמר השר משה כרמל בישיבת הממשלה שבה הוכרז הבימה כתיאטרון לאומי, "החשוב בשבילנו שלא כל התיאטראות יהיו במצב שיתאימו את עצמם לקופה בלבד ולשעשוע הציבור, כדי לקבל רק מחמאות, להציג רק מחזות שהציבור מוכן לראות ולשלם, אלא יהיו גם מחזות מקוריים, תנ"כיים, קלאסיים. לדעתי, כפי שאנו רואים התפתחות התיאטראות בשנים האחרונות, אם לא יהיה מאמץ מיוחד יכולה גם הבימה להידרדר".

בהודעת רגב שפורסמה הערב (שני) צוין כי דו"ח המבקר "מתייחס לקשיים הן הכלכליים המתמשכים של התיאטרון והן לגבי מעמדו כתאטרון לאומי". בראש הוועדה יעמוד יו"ר המועצה לתרבות ואמנות יגאל עמדי וצפויים להשתתף בה חברים ממדור תיאטרון במועצה לצד אנשי אקדמיה, גורמים משפטיים וגורמים במשרד התרבות. היא תבחן את הגדרותיו של תיאטרון לאומי ותגיש לרגב את המלצותיה.

מדור התיאטרון דן בחודשים האחרונים בסוגיית מעמד הבימה כתיאטרון לאומי וזימן את הבמאים יוסי יזרעאלי ואילן רונן, מנהליו האמנותיים של המוסד בעבר ובהווה (האחרון הודיע אתמול על פרישתו בסוף אוגוסט הקרוב, י"א), כדי להביע עמדותיהם. במדור מספרים כי רונן הציג את חזונו בנוגע לתפקיד התיאטרון הלאומי וכי הוקם בו צוות מצומצם לבדיקת הסוגיה, שגיבש מסמך בעניין והעביר אותו לידי משרד התרבות. לבקשת יו"ר המועצה עמדי התבקש המדור באחרונה להפסיק את טיפולו בעניין, ככל הנראה לקראת הקמת הוועדה החדשה. "השאלה היא איך מיישמים את הדברים, שהרי כל חזון קשור גם במשאבים", אומר אחד מחברי המדור, "כדי שהבימה יוכל למלא את החזון הוא צריך אמצעים וזו הדילמה. כל מה שיגידו מבחינת חזון וערכים לא יתקיים אם לא יהיה לו כיסוי כספי, ומישהו צריך להבטיח את קיום התיאטרון כך שלא יהיה תלוי בשוק ובקניינים. צריך לבנות תשתית כלכלית ועליה תוכנית אמנותית".

רגב מסרה כי "הבימה הוא חשוב ויש לשמור עליו. עם זאת נשאלת השאלה במה בא לידי ביטוי היותו תיאטרון לאומי, ועל כן לאור דו"ח המבקר שעוסק בכך מצאתי לנכון להקים ועדה שתבחן את הנושא, מתוך כוונה לחזק ולהעצים תיאטרון לאומי על כל הנגזרות הנובעות מכך". במדור התיאטרון נשמעו קולות הטוענים כי ביטול מעמדו של הבימה כתיאטרון לאומי כלל אינו בסמכותה של השרה. "היא לא העניקה את המעמד והיא לא יכולה לשלול אותו, גם לא מבחינה ציבורית", אמרו, "אפשר להעמיד לתיאטרון דרישות שיציג רפרטואר מסוים, אבל לא לבוא להבימה עם כל ההיסטוריה והזכויות שלו בצורה כזאת".

בראיון ל"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר אמרה רגב כי בכוונתה להקים ועדה שתבחן את כלל התיאטרון הישראלי ותבדוק בין היתר אפשרות שתיאטראות מסוימים יאוחדו. הוועדה שתבחן את מעמד הבימה אינה קשורה ככל הידוע לוועדה זו. לשאלת "הארץ" האם נשקלת אפשרות שתיאטרון אחר יוגדר כתיאטרון לאומי השיבו במשרד התרבות כי דיוני הוועדה טרם החלו ולכן לא ניתן עדיין להשיב לעניין. מלבד זאת, טרם נקבעו סופית שמות החברים בוועדה.

מהבימה נמסר בתגובה: "התיאטרון הלאומי הבימה יציין בעוד שנה 100 שנים להקמתו. את תוארו קיבל בזכות הצלחותיו ורמתו הגבוהה לאורך השנים, בארץ ובמדינות רבות מעבר לים. אנחנו מברכים את משרד התרבות על הקמת הוועדה, ושמחים על הודעת שרת התרבות לפיה הכוונה העומדת מאחורי הקמת הוועדה הינה לחזק ולהעצים את התיאטרון הלאומי. הבימה היה, הינו ויהיה התיאטרון הלאומי של מדינת ישראל מאז ולתמיד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ