"אופרה בגרוש" מובילה במספר המועמדויות לפרס התיאטרון 2015

ההצגה של ברטולט ברכט וקורט וייל, שהעלה התיאטרון הקאמרי, גרפה עשר מועמדויות, ואחריה מובילות בדירוג "רומיאו ויוליה" בתיאטרון באר שבע ו"על האש" בקאמרי. טקס חלוקת הפרס יתקיים ב–20 במאי

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אשכנזי

"אופרה בגרוש", הצגת התיאטרון הקאמרי מאת ברטולט ברכט וקורט וייל בבימוי גלעד קמחי, מובילה במספר המועמדויות לפרס התיאטרון הישראלי ל–2015, שיוענק ב–20 במאי במרכז ענב בתל אביב. ההצגה זכתה לעשר מועמדויות, ואחריה מובילות בדירוג הצגת תיאטרון באר שבע "רומיאו ויוליה" מאת ויליאם שייקספיר בבימוי עירד רובינשטיין, שגרפה שמונה מועמדויות, והצגת הקאמרי "על האש" מאת דרור קרן ובבימויו עם שבע מועמדויות. גם השנה, בדומה לשנים קודמות, התיאטראות גשר ויידישפיל אינם לוקחים חלק בפרס, שהמועמדים הסופיים לו פורסמו היום (ראשון).

"אופרה בגרוש" עוסקת במעלליו של הפושע הלונדוני מקי סכינאי ובמאבקי הכוח שהוא מעורב בהם בעולם התחתון. היא מועמדת לפרס הצגת השנה בקטגוריית המחזה המתורגם לצד "אדם הוא אדם", אף הוא של ברכט, שהועלה בתיאטרון החאן בבימוי סיני פתר (וגרף חמש מועמדויות בפרס), "האבא" מאת פלוריאן זלר ובבימוי רוני פינקוביץ' של תיאטרון בית ליסין (שזכתה לארבע מועמדויות), ו"יהודים רעים" מאת ג'ושוע הרמון ובבימוי עמרי ניצן של הקאמרי (שלוש מועמדויות).

"אופרה בגרוש". עשר מועמדויותצילום: דניאל קמינסקי

על פרס הצגת השנה בקטגוריית המחזה הישראלי מתמודדות "על האש" של הקאמרי, הצגת הבימה "יהוא" מאת גלעד עברון ובבימוי אילן רונן (שזכתה לחמש מועמדויות), הצגת החאן "כנרת כנרת" מאת נתן אלתרמן ובבימוי שיר גולדברג (שלוש מועמדויות) וכן הצגת תיאטרון באר שבע "סליחות" מאת חנה אזולאי־הספרי ובבימוי כפיר אזולאי (שלוש מועמדויות).

על פרס במאי השנה מתמודדים גלעד קמחי על "אופרה בגרוש", אילן רונן על "יהוא", אודי בן משה על "אילוף הסוררת" בתיאטרון בית ליסין (שזכתה לחמש מועמדויות), דרור קרן על "על האש" ועירד רובינשטיין על "רומיאו ויוליה". בקטגוריית מחזאי השנה מתמודדים קרן על "על האש", עינת יקיר על "המחיצה" של החאן, דפנה אנגל־מחרז על "אלה גרוסמן" בבימוי ציפי פינס בבית ליסין (שגרפה שלוש מועמדויות) וכן אוהד חיטמן ושירילי דשא על "בילי שוורץ" בבימוי דניאל אפרת בתיאטרון חיפה (שש מועמדויות). בקטגוריית מתרגם השנה מועמד דורי פרנס על שלושה מחזות שתירגם – "אופרה בגרוש", "אילוף הסוררת" ו"ארוחת פרידה" בתיאטרון בית ליסין, לצד אלי ביז'אווי על "רומיאו ויוליה", יצחק לאור על "אדם הוא אדם" ושמעון בוזגלו על "אדיפוס: תיאור מקרה", שביים חנן שניר בהבימה.

"רומיאו ויוליה". שמונה מועמדויותצילום: מעיין קאופמן

המועמדות לפרס השחקנית הראשית הטובה ביותר הן לירון בן שלוש על "פסיכוזה 4.48" מאת שרה קיין ובבימוי עמיר קליגר בתיאטרון חיפה (שזכתה לשלוש מועמדויות), אביגיל הררי על "רומיאו ויוליה", ליאת גורן על "הרולד ומוד" מאת קולין היגינס ובבימוי רפי ניב בתיאטרון באר שבע (שגרפה ארבע מועמדויות), טלי אורן על "בילי שוורץ" ואולה שור־סלקטר על "יהודים רעים". על פרס השחקן הראשי מתמודדים איתי טיראן ("אופרה בגרוש"), גיל פרנק ("יהוא"), אלכס קרול ("אדיפוס: תיאור מקרה"), ששון גבאי ("האבא") ויוסי עיני ("אדם הוא אדם").

השחקניות המתמודדות על פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר הן דבורה קידר ("אדיפוס: תיאור מקרה"), מיקי קם ("בילי שוורץ"), מעיין תורג'מן ("סליחות"), שרית וינו־אלעד ("רומיאו ויוליה") ודנה מיינרט ("יהודים רעים"). בקטגוריית שחקן המשנה מתמודדים אוהד קנולר על "גיבור הלובי" בבימוי משה נאור בתיאטרון חיפה, דב רייזר על "יהוא", גדי יגיל על "אופרה בגרוש", עידו רוזנברג על "שיער" בבימוי משה קפטן בקאמרי (שזכתה לארבע מועמדויות) ואבי אוריה על "חתולה על גג פח לוהט" בבימוי גלעד קמחי בבית ליסין.

"על האש". שבע מועמדויותצילום: גדי דגון

אחרי שבשנה שעברה בוטלה קטגוריית המחזמר של הפרס, השנה היא הוחזרה, ויתמודדו בה "אוויטה" של הבימה בבימוי משה קפטן (שזכתה לארבע מועמדויות), "שיער" ו"בילי שוורץ". בקטגוריית הקומדיה הטובה של השנה יתמודדו שתי הצגות בית ליסין: "ארוחת פרידה" בבימוי אלון אופיר (שזכתה לשתי מועמדויות) ו"אילוף הסוררת". בקטגוריית השחקן המבטיח של השנה יתמודדו שלושה משחקני "על האש" — אבישי מרידור, אדם שפר ואסף מרון — ולצדם מועמדים יקיר שוקרון מ"אילוף הסוררת" ועמית אפשטיין מ"רומיאו ויוליה". על פרס השחקנית המבטיחה מתמודדות אגם רודברג ("אילוף הסוררת"), בת אל פאפורה ("אופרה בגרוש"), ירדן גוז ("האבא"), ענבר דנון ("הרולד ומוד") ושלי בן יוסף ("על האש").

את דירוג המועמדויות מוביל התיאטרון הקאמרי עם 25 מועמדויות, ואחריו תיאטראות בית ליסין ובאר שבע עם 15 מועמדויות כל אחד, הבימה עם 14 מועמדויות, תיאטרון חיפה עם עשר מועמדויות והחאן עם תשע מועמדויות. השנה אין בשלב הסופי של הפרס הצגות שהועלו כקו-פרודוקציות בין תיאטראות. 

בטקס חלוקת פרס התיאטרון יוענק גם פרס על מפעל חיים, שזהות הזוכה בו תתפרסם בהמשך. הטקס אשתקד זכור כאחת מנקודות הרתיחה במערכת היחסים בין עולם התיאטרון לשרת התרבות והספורט מירי רגב, שהגיעה לנאום בו וספגה ביקורת קשה. גם השנה, בדומה לשנים קודמות, יעניק משרד התרבות פרס כספי בסך 5,000 שקלים ל–15 היוצרים הזוכים. בראש ועדת הפרס עומד מנכ"ל הבימה לשעבר, שמואל עומר, וחברים בה המחזאית והבמאית צביה הוברמן, מנכ"ל החאן לשעבר יקי הרטל, יו"ר הוועד המנהל של בית הספר לתיאטרון חזותי ירון סדן ויו"ר מועצת הקולנוע פרופ' דוד אלכסנדר. את עמותת הפרס מנהל איתמר גורביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ