יאיר אשכנזי

פורום מוסדות התרבות והאמנות עתר היום לבג"ץ נגד משרד התרבות בטענה שהמשרד חרג מנוהל התמיכות של משרד האוצר בכך שלא החל לדון בבקשות התמיכה של המוסדות לשנת 2016 כבר ב–1 בינואר השנה, כנדרש בנוהל. ההימנעות מהדיון, שאמור היה להסתיים ב–1 במארס, נובעת לפי העתירה מהמהלך המזורז במשרד לגיבוש מבחני תמיכה חדשים, שנודעו כ"תיקוני רגב".

הפורום מדגיש בעתירתו כי ניסיונה של שרת התרבות מירי רגב להחיל את המבחנים החדשים באופן רטרואקטיבי מראשית 2016 מנוגד לסעיף 3א' לחוק יסודות התקציב, שאינו מקנה לשרי הממשלה סמכות לקבוע מבחני תמיכה שיחולו מתחילת השנה שבה הם פורסמו. לפיכך, דורש הפורום מבית המשפט העליון להורות לוועדת התמיכות לדון באופן מיידי בבקשות התמיכה בהתאם למבחנים הקיימים.

בעתירה, שהגיש עו"ד יונתן ברמן ממשרד אדלשטיין־ברמן, נטען כי אף שוועדת התמיכות של משרד התרבות אישרה בינואר האחרון העברת מקדמות לחלק מהמוסדות, המהלך כולו עתיד לפגוע בכלל הגופים שנערכו תקציבית ל–2016 והגישו בקשות לפי מבחני התמיכה הקיימים. לפי העתירה, המבחנים החדשים ממילא יחולו לכל המוקדם החל מינואר 2017, ו"דחיית מועד ההכרעה בבקשות התמיכה פוגעת בזכויותיהם של הזכאים לתמיכה וביכולתם לתכנן פעילות".

הבעייתיות שבהחלת המבחנים רטרואקטיבית קיבלה ביטוי בהערות מוסדות התרבות לטיוטות תיקוני רגב ואף הודגשה בשימועים שנערכו למוסדות במינהל התרבות בירושלים לפני כשבועיים. מנהלי המוסדות (כפי שטוען גם הפורום בעתירתו — י"א) טענו בזמנו כי הליך השימוע, כמו גם ההיוועצות במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, ננקטו למראית עין ומבלי שניתנה לחברי המועצה והמדורים אפשרות לדון לעומק במבחנים.

השתלשלות העניינים מאז יום שלישי האחרון ועד הגשת העתירה אתמול עשויה ללמד על הדחיפות שראתה רגב באישור המבחנים החדשים עד חג הפסח ועל התעלמות משרד התרבות מחלק ניכר מהצעות והערות מדורי המועצה ומוסדות התרבות. ביום שלישי בלילה, לאחר ישיבת המועצה לתרבות, קיבלו חבריה את מבחני התמיכה החדשים, כפי שגובשו לאחר קבלת הערות הציבור, בארבעה תחומים: פרינג', תיאטרון, מוזיקה ואמנות. המבחנים צורפו כנספחים לעתירת הפורום, לצד טבלה עם הערות המוסדות ועמדות המדורים — ללא נימוקיהם המפורטים — בכל קריטריון. החברים התבקשו באופן חריג להצביע אינטרנטית על המבחנים החדשים עד יום שישי האחרון ולהשיב "מאשר", "לא מאשר", "מאשר עם הסתייגות" או להוסיף הערה. מרבית החברים השתתפו בהצבעה הדחופה, שנערכה אף שנקבעה להיום ישיבת מועצה שבה ניתן היה לדון ולהצביע. אתמול כבר הועברו המבחנים לניסוח סופי בנסחות משרד המשפטים.

בהערות של המוסדות בולטת הביקורת על ההחלה הרטרואקטיבית של המבחנים, ותשובת המשרד בכל אזכור של הסוגיה היא "הטענה לא מתקבלת. המשרד פרסם בשעתו את דבר התיקונים הצפויים. מדובר בשינויי מדיניות שעיקרם הסרת חסמים וקידום פריפריה. ובכל מקרה, ניתנת הגנה בשיעור של 100% בשנה הראשונה ו–80% בשנה השנייה". בעתירתו טוען הפורום כי מנגנון ההגנה הזה לא ימנע פגיעה תקציבית במוסדות ואף יגרום לעיוותים בחלוקת התמיכות.

עוד ביקורת בולטת על המבחנים החדשים נגעה להעדפת פרמטרים כמותיים על איכותיים, למשל מחיקת הקריטריון של מספר החזרות. תזמורות הקאמרטה, הסימפונית ראשל"צ ונתניה התנגדו לביטול הקריטריון. "ניתן להבין שאין חשיבות לחזרות ומה שחשוב זה כמות הקונצרטים", כתבה הקאמרטה למשרד, "המסר המועבר: 'בואו ננגן הרבה וננגן לא טוב ואז נקבל יותר כסף מהמדינה'. מן הראוי כי גוף כלי יוכיח כי קיים לפחות ארבע חזרות על כל תוכנית חדשה". תשובת המשרד: "הטענה לא מתקבלת. יש קושי לבחון מספרי חזרות. קיום חזרות מתבטא ברמת הביצוע, המנוקדת בנפרד".

אחת ההצעות שקיבל המשרד היא להוסיף להגדרת הפריפריה גם "פריפריה חברתית". מנגד, דחה המשרד את הסתייגויות מדור התיאטרון, שישה תיאטראות גדולים וארגון שח"ם מהקריטריון החדש "ייחוד תרבותי", שיקנה תמיכה לתיאטראות שנושאם המרכזי הוא מורשת של קבוצה דתית או אתנית, או לתיאטרון שרוב אמניו הם ערבים, בדואים, דרוזים או צ'רקסים, חרדים, עולים חדשים או בעלי מוגבלויות.

"המשתנה מנוגד לעקרון השוויון ופוגע קשות בתיאטרונים המקיימים פעילות אמנותית לכלל האוכלוסייה. הוא מעודד הסתגרות והדרת קהלים", טען תיאטרון החאן. "ההמלצה לא מתקבלת, מדיניות השרה", השיב המשרד. משרד התרבות מסר בתגובה לעתירה: "המשרד היה קשוב להערות שהוגשו על ידי גופי התרבות כהערות ציבור ובתום דיונים ארוכים ומעמיקים במדורים השונים, החליט לקבל את חלקן. בנוגע למדד האיכות, פעל המשרד לפי הנחיות משרד המשפטים שלא לתת למדד זה מעל 30%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ