משרד התרבות לתיאטרון החאן: בדקו הטענות נגד גורביץ'

בעקבות עדויות שפורסמו ב"הארץ", לפיהן ערך הבמאי מפגשים "אחד על אחד" עם תלמידים ושחקנים, דרש משרד התרבות מהנהלת החאן להבהיר את העניין עד תום חג הפסח - לפני שיורה על בדיקה חיצונית

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורביץ
מיקי גורביץ'. לבדוק את ההתנהלותצילום: טלי מאייר

משרד התרבות והספורט דורש מהנהלת תיאטרון החאן לבחון את הטענות שנחשפו בימים האחרונים ב"הארץ", על מפגשים אישיים שערך מיכאל (מיקי) גורביץ' בביתו עם שחקנים ועם תלמידים למשחק. לפי העדויות, גורביץ' ערך "סשנים" טיפוליים שבמהלכם נגע בחלקי גופם ושוחח עמם על מיניותם. בהנחיית שרת התרבות מירי רגב ביקש המשרד מהתיאטרון להבהיר את העניין עד תום חג הפסח. אם לא - יורה המשרד על בדיקה חיצונית בנושא. משרד התרבות הודיע כי הוא מצפה גם מהסטודיו של ניסן נתיב בתל אביב, שם עלו טענות דומות, לעשות גם כן בדיקה של הדברים.

"המשרד רואה בחומרה מקרים של הטרדות מיניות, אם אכן בוצעו", נמסר מהמשרד, "הוא מצפה מהנהלת תיאטרון החאן ומהנהלת ניסן נתיב תל אביב לעשות בדיקות מעמיקות לגבי הטענות שעלו נגד מיכאל גורביץ' ולפעול בהתאם. בכל מקרה, השרה רגב דרשה לקבל לידה את הממצאים שיעלו מבדיקת התיאטרון". חלק מהעדויות שפורסמו ב"הארץ" הצביעו על התניה מצד גורביץ' בין המשך קיום המפגשים ובין המשך עבודתן של שחקניות בחאן או קבלת תפקידים. בכל המקרים לא הוגשו תלונות במשטרה או תביעות נגד החאן.

גם ארגון השחקנים בישראל (שח"ם) פנה הבוקר למנכ"ל החאן, דני וייס, בדרישה שהמוסד יבדוק את טענות השחקניות שהשמיעו את טענותיהן בכתבה. "מעדויות של שחקניות ושחקנים שהובאו בכתבה, עולה, לכאורה, תמונה של התנהלות לא תקינה של גורביץ' בעבודתו עם שחקני התיאטרון, בין היתר קיום מפגשי עבודה בביתו הפרטי והתייחסויות חוזרות ונשנות למיניותם של השחקנים באצטלה של עבודה על תפקיד", כתב עו"ד אדם כהן שטורם מהמחלקה למעמד האמן בארגון.

בכתבה ב"גלריה" צוין כי ב-2014 העלו שתי שחקניות שעזבו את להקת החאן טענות על שיטות העבודה של גורביץ' בפני מנכ"ל החאן וייס. תת־ועדה שכינס יו"ר הוועד המנהל עמוס אונגר לבדיקת הטענות קבעה כי "בסופה של הבדיקה נמצא כי לא היתה כאן הטרדה מינית, לא נעברה עבירה פלילית ולא נעברה עבירה משמעתית". אף שהיועץ המשפטי של התיאטרון קבע כי התנהלותו של גורביץ' היתה בלתי תקינה, אישר הוועד המנהל את הארכת כהונתו בשנתיים וחצי עד סוף 2018, עת יגיע לגיל גמלאות. כל זאת כאשר דו"ח הבדיקה של הוועדה, אם היה כזה, לא הועבר לעיון מרבית חברי הוועד המנהל ואף לא לעיונו של המנכ"ל וייס, שהתנגד להארכת הכהונה. באותה ישיבה בפברואר טען אונגר כי העביר לגורביץ' מכתב ובו נאסר עליו להיפגש עם שחקנים ושחקניות החאן מחוץ לשעות העבודה.

במאמר תגובה שפירסם כתב גורביץ' כי "מעולם, לא במפורש ולא במרומז, לא הצגתי את עבודתי כדרך 'טיפולית'. אני עוסק בעבודת התיאטרון, שמטרתה לשכלל את יכולת השחקן, ולכן אין כל אפשרות להימנע מעבודה שהיא גם גופנית. אחד האמצעים הוא המגע הפיזי. העבודה הזאת אינה עוסקת במיניות. לא 'מפגשים ליליים ונגיעות בשחקניות', בשפתו של העיתון, אלא מגע שמטרתו לעורר מודעות רגשית". עוד כתב כי "פגישות אישיות יכולות, בין היתר, ליצור סוג של אינטימיות, שכל כך חיונית בעבודת התיאטרון — בין במאי לשחקן ובין שחקן לפרטנרים שלו". 

מעיריית ירושלים, אחת התומכות העיקריות בתיאטרון, נמסר כי "המוסד אינו כפוף בשום צורה לעירייה ומקבל תמיכה כספית על פי קריטריונים הקבועים בחוק".

ביום חמישי האחרון הובאו ב"הארץ" עדויות תלמידים ובוגרים בסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב, שעסקו אף הן במפגשים אישיים שערך עמם גורביץ' בתקופת הלימודים בביתו או בחדר בסטודיו וכללו נגיעות בגופם ובקשות בעלות אופי מיני מצדו. לפני כחודשיים הוגשו לממונה על הטיפול בהטרדות מיניות במוסד שלוש תלונות נגד גורביץ', שלטענת הממונה הטיפול בהן הסתיים. אף שהמתלוננים טרם עודכנו בהשתלשלות ההליך, פירסמה הנהלת המוסד בחודש שעבר הנחיות חדשות האוסרות על מפגשים אישיים בין מורים לתלמידים, למעט בחדרו של נתיב בסטודיו ובתיאום מראש עם המזכירות. הסטודיו מסר למשרד התרבות את ממצאי הבדיקה, וטען כי היא הסתיימה.

גורביץ' מסר בתגובה על הטענות כי "מעולם לא ביקשתי לשוחח עם תלמיד על מיניותו או הרגליו המיניים. אם תלמיד מעלה את הנושא אני משוחח אתו עליו". מעיריית תל אביב, אחת התומכות בסטודיו, נמסר בתגובה כי "בית הספר אינו גוף עירוני, אלא גוף עצמאי המנוהל על ידי הנהלה ציבורית, והעירייה סומכת על הנהלת בית הספר  והתנהלותו לאורך השנים, וכך גם במקרה זה".

מעיריית תל אביב, אחת התומכות בסטודיו, נמסר בתגובה כי "בית הספר אינו גוף עירוני, אלא גוף עצמאי המנוהל על ידי הנהלה ציבורית, והעירייה סומכת על הנהלת בית הספר והתנהלותו לאורך השנים, וכך גם במקרה זה".

שלומית הברון, ממייסדות עמותת "אחת מתוך אחת" קראה לאלה שהיו עדים למעשיו של גורביץ' או שמעו עליהם לתמוך בעמיתיהם. "על מנהלי התיאטראות לקחת אחריות על המעשים בתחומיהם, וגם בתי הספר למשחק צריכים לעשות בדק בית רציני", אמרה ל"הארץ". "עליהם להעביר למורים ולתלמידים סדנאות על מניעת אלימות מינית".

מהחאן נמסר בתגובה כי "פניית ארגון שח״ם התקבלה היום בצהריים ותיענה בהקדם. עד כה טרם קיבלנו את פניית משרד התרבות, וכשנקבלה נענה בהקדם״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ