החאן ידון מחדש בהמשך העסקתו של מיקי גורביץ'

תחקיר "גלריה" חשף טענות של שחקניות וסטודנטים נגד המנהל האמנותי של החאן

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורביץ
מיקי גורביץ'. לבדוק את ההתנהלותצילום: טלי מאייר

הוועד המנהל של תיאטרון החאן יתכנס בשבועות הקרובים לדיון מחודש בהמשך העסקתו של המנהל האמנותי מיכאל (מיקי) גורביץ'. זאת, בעקבות ממצאי תחקירי "גלריה" שחשפו טענות שהעלו נגד גורביץ' כמה משחקניות הלהקה בעשור האחרון וכן מספר תלונות על הטרדה מינית שהוגשו נגדו בחודשים האחרונים על ידי תלמידים ותלמידות בסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב.

כפי שנחשף בחודש שעבר ב"הארץ", הוועד המנהל של החאן אישר ב–1 בפברואר את המשך כהונתו של גורביץ' כמנהל אמנותי, עד להגיעו לגיל גמלאות. כל זאת אף שרק באותה הישיבה הובאו לידיעת חברי הוועד טענות שתי שחקניות החאן לשעבר על שיטות העבודה של הבמאי, שכללו מפגשים מחוץ לשעות העבודה ובקשות בעלות אופי אינטימי מהן. בישיבה ההיא טען יו"ר הוועד המנהל של החאן, עמוס אונגר, כי ועדת בדיקה בראשותו ובהשתתפות כמה מחברי הוועד וכן היועץ המשפטי של התיאטרון בדקה את הטענות וכי "בסופה של הבדיקה נמצא כי לא היתה כאן הטרדה מינית, ולא נעברה עבירה פלילית ולא נעברה עבירה משמעתית". למרות קביעתו של אונגר, דו"ח הבדיקה, אם אכן גובש, טרם הועבר לכלל חברי הוועד המנהל או למנכ"ל החאן דני וייס, ובתיאטרון אף לא נענו לבקשת "הארץ" לעיין בו.

ל"הארץ" נודע כי נציגת עיריית ירושלים בוועד המנהל, שהצביעה בשעתה בעד המשך העסקתו של גורביץ', זומנה לאחר פרסום התחקירים לשיחה בעניין בהנהלת העירייה. עוד נודע כי מספר בוגרים של הסטודיו של ניסן נתיב שלמדו אצל גורביץ' במשך השנים הפיצו בין אנשי תיאטרון מכתב תמיכה בו. במאמר תגובה ב"גלריה" טען גורביץ' כי "פגישות אישיות יכולות ליצור סוג של אינטימיות, שכל כך חיונית בעבודת התיאטרון, בין במאי לשחקן ובין שחקן לפרטנרים שלו".

בסוף אפריל פנתה הנהלת משרד התרבות והספורט לתיאטרון בדרישה לקבל הבהרות בעניין הטיפול בתלונות השחקניות. במשרד מסרו השבוע ל"הארץ" כי דו"ח הבדיקה הועבר לידיהם. "חוות הדעת המשפטית של המשרד, שגובשה לאחר בדיקת הדו"ח, מצביעה על כך שלא נמצאה עילה שלפיה המשרד רשאי להתערב בסוגיה", נמסר. במשרד אף פנו בשעתו לסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב בבקשה לקבל את ממצאי בדיקת תלונות התלמידים נגד גורביץ'. הסטודיו העביר למשרד את התייחסותו לסוגיה בעל פה ובמשרד ממתינים עתה לקבלת הדברים בכתב.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ