גרסה לסדרה "עספור" וגרסה חדשה ל"המלך ליר", בין ההפקות בעונה הקרובה של הבימה

המעבר לעונה הבאה יעמוד בסימן חילופי המנהלים האמנותיים בתיאטרון, כאשר משה קפטן יחליף בתפקיד את אילן רונן. "מרבית הדברים שאני מקווה שנצליח להעמיד השנה על הבמות יתנו מקום ליצירה ישראלית מקורית", אמר קפטן במסיבת העיתונאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה קפטן
משה קפטן במסיבת העיתוניםצילום: מוטי מילרוד

בכורה ישראלית למחזמר "מרי פופינס", גרסאות בימתיות לסדרת הטלוויזיה "עספור" ולסרט התיעודי "הצלמניה" וגרסה חדשה ל"המלך ליר" מאת ויליאם שייקספיר הן בין ההפקות המתוכננות לעלות בעונת 2017-2016 על במת התיאטרון הלאומי הבימה.
היום, שבוע לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין ניהולו, חשפה הנהלת התיאטרון את הרפרטואר שגיבש הבמאי משה קפטן, ממלא מקום המנהל האמנותי, אולם נמנעה מלהתייחס פומבית לתוכני הדו"ח הצפוי.

המעבר לעונה הבאה יעמוד בסימן חילופי המנהלים האמנותיים בתיאטרון. ביולי הקרוב תעלה "לבד בברלין", לפי ספרו של הנס פאלאדה, שעיבדה שחר פנקס ויביים המנהל האמנותי היוצא אילן רונן, ואילו בספטמבר יעלה המחזמר "עלובי החיים" על פי ספרו של ויקטור הוגו, בבימויו של קפטן. את ז'אן ולז'אן צפוי לגלם בהפקה זו הזמר אמיר דדון.
במסיבת העיתונאים התייחס רונן לסיום העונה הנוכחית, עם יצירות פוליטיות כ"קוריולאנוס" מאת שייקספיר, "פליישר" מאת יגאל אבן אור ו"לבד בברלין", באומרו כי "תמיד ראיתי את התיאטרון הלאומי כתיאטרון חברתי־פוליטי שאינו חושש להעלות נושאים העומדים בראש סדר היום הציבורי ומעוררים מחלוקת. אלה הפקות שכולנו מרגישים שעולות בלי חשש להעביר ביקורת על מה שקורה כאן וזה תפקידו של תיאטרון לאומי".

בבואו להציג את העונה הבאה הדגיש משה קפטן כי עונת ה-100 של התיאטרון, שתחל לקראת סוף 2017, תחזק את מעמד הבימה כתיאטרון העברי הראשון. "בשל כך, מרבית הדברים שאני מקווה שנצליח להעמיד השנה על הבמות יתנו מקום ליצירה ישראלית מקורית, ליוצרים ישראלים צעירים ולשחקנים צעירים שלא בהכרח נראו על הבמה הזאת ולא ניתנה להם הזדמנות", הדגיש.

בין המחזות המקוריים שמתוכננים לעלות בהבימה בבכורה נמצאים "המאהבת התשיעית" מאת יהושע סובול על סבינה שפילריין, פסיכואנליטיקאית רוסייה שניהלה מערכת יחסים עם המטפל שלה, קרל גוסטב יונג, "המפץ הגדול חוזר", קומדיה משפחתית מאת במאי הקולנוע שמי זרחין, "עספור" מאת יוצרי הסדרה בשם זה חנן סביון וגיא עמיר ו"הצלמניה", מחזה שכותב אורן יעקבי על פי סרטה התיעודי של תמר טל בשם זה, העוסק בחנות "הצלמניה" שייסד רודי ויסנשטין בתל אביב.

עוד יועלו "מרציפנים" מאת מאיה הפנר, "אמסטרדם" מאת מאיה ערד ו"העגונה", עיבוד של הבמאי חנן שניר לספרו של חיים גראדה, בהשתתפות יבגניה דודינה. בין המחזות המקוריים שיזכו לגרסאות חדשות בהבימה נמצאים "הצמה של אבא" מאת רמי דנון ואמנון לוי ובהשתתפות יעקב כהן ו"איסמעיליה" מאת הלל מיטלפונקט ובבימויו.
בתחום המחזאות המתורגמת צפוי הבמאי עירד רובינשטיין להעלות את גרסתו ל-"1984", מחזה שכתבו רוברט אייק ודנקן מקמילן לפי ספרו של ג'ורג' אורוול.

משה קפטן יביים את "עקומים" מאת מרטין שרמן, אילן רונן יביים את "מיכאל קולהאוס" על פי הנובלה מאת היינריך פון קלייסט (מחזה שביים בקאמרי ב-1986, י"א) ונתן דטנר יביים את "סיפור אהבה בשלושה פרקים", מחזה מאת הארווי פיירשטיין, שבו שיחק בגרסת תיאטרון בית ליסין ב-1984 ובבימויו של רונן.

לצד "עלובי החיים ו"מרי פופינס" המתוכנן לסוף 2017, כולל רפרטואר מחזות הזמר של הבימה גם את "סימני דרך" מאת גיורא יהלום ואורן יעקבי על חייה ושיריה של נעמי שמר, "זהר" מאת דפנה אנגל ומשה קפטן על חייו של זהר ארגוב (מחזמר שהוצג לפני כשש שנים בקאמרי עם דן שפירא ובבימוי קפטן, י"א) וגרסה אינטימית ל"מצחיקונת", הזכור כסרט קולנוע בכיכובה של ברברה סטרייסנד.

עוד מתוכננים להתקיים בהבימה פסטיבל מחזאות ישראלית ופסטיבל שיארח הצגות שנה ג' של בתי הספר למשחק ברחבי הארץ, לצד פסטיבל "בשני קולות" שיציע בסוף שבוע אחד מרתון של שישה מחזות שנכתבו לשני שחקנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ