המחזמר "בילי שוורץ" וההצגה "רומיאו ויוליה" הם הזוכים הגדולים בטקס פרסי התיאטרון

המחזמר מאת אוהד חיטמן ושירילי דשא, גרף ארבעה פרסים, ואילו "רומיאו ויוליה" בבימוי עירד רובינשטיין זכתה בשלושה פרסים, ובהם פרס לבמאי. יונה אליאן קיבלה פרס על מפעל חיים

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בילי שוורץ
"בילי שוורץ". ארבעה פרסיםצילום: דניאל קמינסקי

המחזמר "בילי שוורץ" העולה בתיאטרון חיפה בבימויו של דניאל אפרת הוא הזוכה הגדול בטקס פרס התיאטרון הישראלי לשנת 2015, שנערך אתמול בצהריים (שישי) במרכז ענב בתל אביב. ההצגה, מאת אוהד חיטמן ושירילי דשא, גרפה ארבעה פרסים. הצגת תיאטרון באר שבע "רומיאו ויוליה" בבימוי עירד רובינשטיין זכתה בשלושה פרסים, ובהם פרס לבמאי.

הטקס נערך זו השנה ה-21, גם השנה ללא השתתפות גשר ויידישפיל. שרת התרבות מירי רגב, שעוררה סערה בטקס אשתקד, לא נכחה בו השנה משום שהיא שוהה בצרפת. "יהוא", הצגת תיאטרון הבימה מאת גלעד עברון ובבימויו של אילן רונן, זכתה בפרס הצגת השנה בקטגוריית המחזה המקורי ואילו "האבא" של תיאטרון בית ליסין מאת פלוריאן זלר ובבימויו של רוני פינקוביץ' זכתה בפרס הצגת השנה בקטגוריית המחזה המתורגם. "אני שמח שההצגה חדרה ללב האנשים. יש בה מסע לתוך החמלה האנושית", אמר שחקן ההצגה ששון גבאי, שגם זכה בפרס השחקן הראשי הטוב ביותר, "המחזה והתפקיד מאוד יקרים לי, ועוסקים בהשלכות התפרקות מנטלית של אדם, כובד המסע של קשרים משפחתיים, תקשורת בין בני אדם. זה אחד המחזות הטובים שנכתבו בשנים האחרונות. לא לעתים קרובות מזדמן לשחקן לעבוד על תפקיד כזה".

טלי אורן זכתה בפרס השחקנית הראשית על תפקידה ב"בילי שוורץ", שגם נבחר למחזמר של השנה, זיכה את מיקי קם בפרס שחקנית המשנה ואת אוהד חיטמן בפרס על המוזיקה. המחזמר זכה בחג המחזמר הראשון בבת ים ב-2013 ואומץ בהמשך על ידי תיאטרון חיפה. עירד רובינשטיין זכה בפרס במאי השנה על "רומיאו ויוליה", שזיכתה את אלי ביז'אווי בפרס על התרגום ואת מאור צבר בפרס על עיצוב התלבושות. "זה הקאסט הכי מופלא ומופרע שאדם יכול לאחל לעצמו", אמר רובינשטיין בנאומו, "האוהבים שלנו בסוף המחזה מתים אבל המהפכה חיה".

דרור קרן זכה בפרס מחזאי השנה על "על האש" בתיאטרון הקאמרי, שגם זיכתה את אבישי מרידור בפרס השחקן המבטיח. קרן סיפר על מפגש שערך השבוע עם מורים בירושלים לפני ההצגה, שבו הטונים עלו. "מה שבעיקר השתקף בשיחה זה כמה הכל נפיץ וכמה הדיאלוג נהפך כמעט בלתי אפשרי, כמה קשה להקשיב. אמרתי להם שהם אפילו עוד לא ראו את ההצגה", אמר קרן בנאומו, "אנו לא מגיעים למקום שבו קוראים לדברים במציאות בשמם, אין ניסיון הבנה למה שהאחר אומר. שופטים, מתנפלים, עומדים על שלנו, ממודרים וממדרים. ההצגה היא ניסיון לראות אותנו מדברים על העתיד והילדים שלנו ,שנחשוב מהן התשובות. את השאלות אי אפשר שלא לשאול".

את הפרס למחזמר הטוב ביותר, שבו זכה "בילי שוורץ", הגיש יו"ר מדור התיאטרון במועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, יוסי רונן. הוא הדגיש כי המועצה אינה מוסד ממשלתי, בניגוד לדעות הנוטות להתבלבל בעניין, וכיוון לסערות האחרונות שבהן נקשר שמו של המדור בענייני מבחני התמיכה החדשים. "אני מבטיח לכל הציבור שהמדור בראשותי ימשיך לפעול באופן עצמאי תוך נאמנות לחוק, לציבור, ולאמת הפנימית של כל אחד מהחברים", אמר רונן. "אילוף הסוררת" של בית ליסין בבימויו של אודי בן משה זכתה בפרס הקומדיה של השנה ואילו "אדוני שר האוצר" זכתה בפרס ההצגה הטובה ביותר בתיאטרון הפרטי.

יונה אליאן-קשת. פרס מפעל חייםצילום: אורן זיו

אבי אוריה זכה בפרס שחקן המשנה על תפקידו ב"חתולה על גג פח לוהט" בתיאטרון בית ליסין. בפרס השחקנית המבטיחה של השנה זכתה ענבר דנון על "הרולד ומוד" בבימוי רפי ניב בתיאטרון באר שבע, שזיכתה גם את אדם לבינסון ויואב כהן בפרס החדש הניתן לעיצוב הווידיאו. אדם קלר זכה בפרס על עיצוב התפאורה ל"כנרת כנרת" בתיאטרון החאן, אביחי חכם זכה בפרס על עיצוב הכוראוגרפיה ל"אוויטה" בתיאטרון הבימה ופליס רוס זכתה בפרס על עיצוב התאורה ל"פסיכוזה 4.48" בתיאטרון חיפה.

פרס על מפעל חיים על שמו של מאיר מרגלית הוענק לשחקנית תיאטרון בית ליסין יונה אליאן־קשת. את הפרס העניק לה אחד הפרטנרים הבימתיים הוותיקים שלה, ששון גבאי. "כששמעתי על הזכייה סימסתי לה ושאלתי איך הגענו למצב הזה? אנחנו בעיני עצמנו עדיין שחקנים צעירים שמחפשים מה לעשות בתיאטרון", סיפר גבאי, "חלק ניכר מהקריירה שלה ליוויתי אותה כפרטנר: פרטנר, בעל, מאהב, גרוש. את כל הקונסטלציות הזוגיות האפשריות כך שבמובנים מסוימים יונה היא אשתי השנייה. בעוד היא מחפשת מה ואיך לעשות תיאטרון היא הצליחה לצבור עשייה ענפה, מרשימה, עשירה ומשמעותית שהצטברה לכלל מפעל חיים. היא בנתה בשקדנות ובכישרון גלריה ענקית של תפקידים נהדרים והצליחה לכבוש את לב הקהל בכל אחד ואחד מהם. תמיד עם הכריזמה והחד-פעמיות של האישיות שלה".

שורת שחקנים שגילמו את בניה ובנותיה של אליאן־קשת בהצגות העניקה לה זרי פרחים. "לעתים רחוקות קשה לי למצוא מלים ואני צריכה לקרוא את דבריי מהכתב. אני לא מורגלת בקבלת פרסים ואולי אחרי כל השנים נשארתי אותה ילדה קטנה מיפו ששום דבר לא מגיע לה סתם כך. כמו בהשתחוויה: יש הרבה עונג ויותר מזה מבוכה", אמרה אליאן-קשת, "הייתי משחקת גם בלי מחיאות הכפיים והפרסים. בתחילת הדרך, בחדר האיפור בהבימה מול קלצ'קין ועזיקרי, וכשדיברתי עם רובינא, נראה לי מוזר שבסוף החודש היתה גם משכורת. התגובה הראשונה שלי לפרס הזה היתה 'אבל אני עוד צעירה'. אנחנו בוראים על הבמה עולם כשהעולם מסביבנו מאבד ערכים ומעודד ערכים של בורות וגסות רוח. ראשי ממשלות ושרים באים ונעלמים, היום ראינו אחד נעלם, משטרים וגבולות מתחלפים. האמנות תישאר לעולם. תמיד יוכלו אמנים להושיט יד לקהל ולעלות אותם – ולו לרגע אחד- לעולם אלטרנטיבי שיש בו נחמה".

רון חולדאי, ראש העיר תל אביב, היה נבחר הציבור היחיד שנשא דברים בטקס. "תמשיכו במלאכה המצוינת שלכם, לפעול לפי המצפן החברתי שלכם, גם כאשר נראה שחולקים על הרעיונות שלכם, גם כשחולקים על הממסד המדיני, הוסיפו להיות אמיצים באמירות האמנותיות שלכם", אמר חולדאי, "תל אביב היתה ותמשיך להיות מבצר של הגנת חופש היצירה וחופש הביטוי. בתוך מבצר זה תפקידנו לא רק לדאוג לרוח אלא גם לחומר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ