לאחר כחצי יובל, נעם סמל פורש מניהול תיאטרון הקאמרי

סמל, שהשנה ימלאו לו 70, הודיע למועצת הנאמנות של התיאטרון על פרישתו. סמל: "זו לא תקופה קלה לתיאטרון הישראלי ולתרבות בכלל. מאתגרים את קיומנו מדי יום"

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם סמל. "אסיר תודה על ההצגה הגדולה שבה ניתן לי לתת את הנשמה"
נעם סמל. "אסיר תודה על ההצגה הגדולה שבה ניתן לי לתת את הנשמה"צילום: תומר אפלבאום

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי נעם סמל יפרוש בקרוב מתפקידו בתום 24 שנים שבהן ניהל את התיאטרון. סמל הודיע היום (ראשון) למועצת הנאמנות של התיאטרון, בראשות ראש העיר תל אביב רון חולדאי, על רצונו לפרוש במועד מוסכם על המועצה ועל הוועד המנהל. בהודעה ששלח לשחקני ועובדי הקאמרי נימק סמל את פרישתו בהתקרבו לגיל 70. ועדת איתור שתוקם בקרוב צפויה לבחון את המועמדים להחליפו.

סמל, בוגר לימודי משפטים באוניברסיטה העברית, החל את דרכו כמפיק פרטי וניהל את התיאטרון העירוני חיפה בין השנים 1980–1988. בהמשך שימש קונסול תרבות של ישראל בניו יורק וב–1992 מונה למנהל הכללי של הקאמרי. כעבור שנה מונה הבמאי עמרי ניצן, שעבד עמו כמנהל אמנותי בתיאטרון חיפה, למנהל האמנותי של הקאמרי והשניים מובילים מאז את התיאטרון. כפי שדווח ב"הארץ", בדצמבר האחרון אישרה מועצת הנאמנות את הארכת כהונותיהם בשלוש שנים נוספות, אף שנלקחה בחשבון האפשרות שסמל יסיים את הכהונה לפני כן, במלאות לו 70.

בקרב עובדי תאגידים עירוניים כמו הקאמרי, בדומה לעובדי עירייה, גיל הפרישה עומד על 67. חוזר מנכ"ל משרד הפנים בעניין ממאי 2014 קובע כי ראש הרשות המקומית יהיה רשאי להאריך את ההעסקה לתקופה שלא תעלה על שנה וחצי, וזאת עד שימלאו לעובד 70. "הארכת שירותו של עובד מעבר לגיל 70 לא תתאפשר אלא מטעמים מיוחדים שיירשמו על פי החלטת ראש הרשות המקומית באישור המועצה, ולאחר המלצתה של הוועדה להארכת שירות", צוין בו. בשנתיים האחרונות כיהנה לצד סמל כסמנכ"לית חביבה הדר, ששימשה לפני כן מנהלת הכספים של התיאטרון. 

מקורות שנכחו בישיבת מועצת הנאמנות סיפרו ל"הארץ" כי ראש העיר חולדאי הקריא את התקנות בעניין העסקת עובדים שמלאו להם 70 בתאגידים עירוניים ונשמע נחרץ בעמדתו. לאחר מכן הקריא סמל את מכתב הפרישה שלו. מי שהתנגד לפרישתו של סמל בישיבה הוא שלמה וישינסקי, נציג השחקנים במועצת הנאמנות, שהבהיר כי השחקנים אינם מעוניינים שסמל יעזוב. "כהונתו של נעם אמנם הוארכה שש פעמים ועדיין זהו הפסד גדול לתיאטרון שלנו", אמר וישינסקי ל"הארץ", "אתה רואה את הניהול בתיאטראות אחרים ומבין שנעם הוא איש תיאטרון ולא רק אדמיניסטרטור". גורמים שהיו בישיבה טענו כי חולדאי השיב לדברי וישינסקי באומרו שלא ניתן לפעול בניגוד לתקנות, ואילו וישינסקי ביקש להיפגש עם ראש העיר ביחידות כדי לדון עמו בעניין מחליפו של סמל, ברקע ההשערות שחולדאי כבר סימן מועמד כלשהו לניהול הקאמרי. "ביקשתי לפגוש אותו לפני שהוא מצניח לנו מישהו אחר", הוסיף וישינסקי.

הודעה ששיגר הערב לשחקני ועובדי הקאמרי כתב סמל כי יכהן בתפקידו עד לבחירת מנכ"ל חדש ותקופת חפיפה עמו. "היתה ועדיין זו זכות גדולה לכהן כמנכ"ל התיאטרון הקאמרי של תל אביב, שהינו כיום גוף תרבותי מוביל רוח ובעל תרומה עצומה לחיי התרבות והחברה של ישראל, גוף אשר מציב רף גבוה בפני העושים במלאכה והצופים כאחד", הוסיף, "25 שנים הם פרק חיים נכבד ואני אסיר תודה על ההצגה הגדולה שבה ניתן לי לתת את הנשמה, כי אין הצגה בלי נשמה. זו לא תקופה קלה לתיאטרון הישראלי ולתרבות בכלל. מאתגרים את קיומנו מדי יום ביומו ויש המבקשים שלא נראה את השמיים בכלל. אמשיך לצחוק ולבכות אתכם גם בהיותי בתפקיד חשוב לא פחות — הקהל". 

המנהל האמנותי של הקאמרי עמרי ניצן מסר ל"הארץ" בתגובה להודעת סמל כי "עדיין לא הגיעה הפרידה על רגשותיה. מדובר בהודעה מראש, על פי כללי ניהול תקין". בתוך כך, התברר כי ניצן, בן 66, פנה לאחרונה ליו"ר הוועד המנהל, עו"ד עפר שחל, וביקש לסיים את כהונתו. שחל אמר ל"הארץ" כי ביקש מניצן להמשיך בתפקידו לפחות עד למינוי מנכ"ל חדש וכי הלה נענה בחיוב. "בעת הזו חשובה לקאמרי המשכיות ורציפות הניהול", הדגיש. תהליך מינוי מנכ"ל חדש לקאמרי יכול להיארך זמן מה. 

ראש העיר תל אביב רון חולדאי מסר בתגובה כי "״נעם סמל והקאמרי עבורי הם כמעט מלה נרדפת. ב-24 השנים האחרונות הצעיד נעם את התיאטרון להישגים בלתי רגילים וזכה להערכה אמנותית בארץ ובעולם. תודתנו והערכתנו ובהצלחה בעתיד". 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה כי סמל הודיע לה אישית על פרישתו וביקשה להודות לו על כך. "נעם תרם רבות וטובות לקאמרי והצליח למצב אותו כאחד התיאטרונים הטובים ביותר במדינה", מסרה רגב, "אני מאמינה כי יש לו עוד הרבה מה לתרום לעולם התרבות הישראלי גם בעתיד. בתפישת עולמי יש, לאחר כהונה קצובה, ליצור תחלופה בהנהלות מוסדות התרבות תוך מתן מקום לדור חדש של מנהלים להמשיך ולהוביל, באופן שיכבד את מורשתו של הדור הקודם ובד בבד ייצור כיווני התפתחות חדשים וחדשניים".

השחקן והבמאי איתי טיראן מסר ל"הארץ" בתגובה לפרישת סמל כי"נעם מסכם כהונה של 24 שנים שבהן היה מחויב 24 שעות ביממה לקאמרי. מדובר בתחנת כוח שמפיקה תרבות. אדם נמרץ וטוטאלי שמשכים קום עם הקאמרי והולך לישון עם הדו-חודשון שלו". עוד אמר טיראן כי "למרות התקציבים הזעומים שמוקצים לתרבות בארץ הוא הצליח להגדיל את היקף העשייה והפעילות של הקאמרי בארץ ובחו"ל לממדים שאין להם אח ורע בארץ ומחוצה לה. אני מתקשה לדמיין את הקאמרי ללא הנוכחות החיונית והאנרגטית שלו. זה יהיה קאמרי אחר".

יו"ר הוועד המנהל של הקאמרי, עו"ד עפר שחל, מסר בתגובה על המהלך כי "תרומתו של סמל להפיכת הקאמרי לתיאטרון המוביל בישראל היא מכרעת וייחודית מאין כמותה. כשמו כן הוא: הסמל של התיאטרון".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ