למרות העדויות נגדו, תיאטרון החאן החליט להשאיר את מיקי גורביץ' כמנהל אמנותי

תחקיר "גלריה" חשף טענות נגד גורביץ' שהעלו כמה משחקניות התיאטרון בעבר, על מפגשים "אחד על אחד" שכללו נגיעות בגופן. הוא צפוי לכהן בתפקיד עד ליציאתו לגמלאות בנובמבר 2018

יאיר אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי גורביץ תיאטרון החאן
מיקי גורביץ'. הבעת אמוןצילום: טלי מאייר

הוועד המנהל של תיאטרון החאן אישר הערב (חמישי) ברוב קולות את המשך כהונתו של המנהל האמנותי מיכאל (מיקי) גורביץ', עד שימלאו לו 67. בישיבת הוועד נדונו ממצאי תחקירי "גלריה" על המפגשים האישיים שערך גורביץ' עם שחקניות לשעבר בתיאטרון בחדר החזרות ובביתו הפרטי, שכללו בין היתר נגיעות בגופן ושיחות על מיניותן. על אף לחצים שהופעלו בשבועות האחרונים על ידי גורמים שונים בתיאטרון בעד ונגד הארכת הכהונה, בישיבה הוחלט בכל זאת להביע אמון במנהל האמנותי ולהשאיר את ההחלטה שהתקבלה לגבי גורביץ' בפברואר האחרון על כנה.

מהחאן נמסר בתגובה כי "הוועד המנהל התכנס היום לישיבתו התקופתית ודן בנושאים שונים. אחד מחברי הוועד ביקש להעלות לדיון את הפרסומים בתקשורת בעניין המנהל האמנותי של התיאטרון. הנושא נדון והוועד שב ואשרר את החלטתו מיום 1.2.16 לפיה חוזהו של מיכאל גורביץ' הוארך עד ליציאתו לגמלאות בעוד כשנתיים וחצי".

תיאטרון החאן בירושלים. אשרר את ההחלטהצילום: אלי טסמה

הפרשה החלה באמצע 2014, כששתי שחקניות שעזבו את להקת החאן קבלו בפני מנכ"ל התיאטרון דני וייס על שיטות העבודה של גורביץ', שכללו מפגשים אישיים בשעות מאוחרות בחדר החזרות בתל אביב או בביתו הפרטי בעיר. וייס דיווח על העדויות ליו"ר הוועד המנהל עמוס אונגר, שהחליט להפקיע את הטיפול בעניין מהממונה על הטרדות מיניות בתיאטרון, בשל בכירותו של גורביץ', ולהקים צוות בדיקה שמנה שלושה מחברי הוועד וכן את היועץ המשפטי ומבקר הפנים של המוסד.

הצוות, כפי שנודע ל"הארץ", לא גיבש דו"ח בדיקה סופי ואף לא יידע את יתר חברי הוועד המנהל או את מנכ"ל התיאטרון בפרטי ממצאיה. ההתייחסות הראשונה מצד אונגר לסוגיה היתה בישיבת הוועד המנהל ב–1 בפברואר השנה, שבה אמר כי "בסופה של הבדיקה נמצא כי לא היתה כאן הטרדה מינית, ולא נעברה עבירה פלילית ולא נעברה עבירה משמעתית". למרות קביעה זו, היועץ המשפטי של התיאטרון, עו"ד עמי פולמן, סבר כי התנהלותו של גורביץ' כלפי השחקניות היתה בלתי תקינה. באותה ישיבת ועד, שבה הוחלט ברוב של עשרה תומכים מול שלושה מתנגדים להאריך את כהונת גורביץ' עד שימלאו לו 67 בנובמבר 2018, אמר אונגר כי העביר מכתב לגורביץ' ובו דרש ממנו לקיים חזרות אך ורק במתקני התיאטרון ובשעות העבודה וכי מאז פועל גורביץ' לפי דרישה זו.

באמצע אפריל פורסם חלקו הראשון של תחקיר "גלריה", ובו סיפרו שחקניות שעבדו בחאן ב–15 שנות כהונתו של גורביץ' על המפגשים האישיים עמו בביתו או בחדר החזרות. המפגשים נערכו ללא נוכחות עוזר או עוזרת במאי ונתפשו בעיני השחקניות כחלק מעבודתן, כך שהתקשו לסרב להם. כפי שצוין בתחקיר, בחלק מהמקרים התבקשו השחקניות להכין מונולוג כלשהו בהתאם להנחיותיו של גורביץ', כאשר השיחה גלשה לנושאים מיניים ולעתים, כפי שהעידו, הן התבקשו לבצע תנועות דמויות אוננות. העדויות התייחסו גם למגע מצד גורביץ' בבטן התחתונה של השחקניות ובמקומות נוספים בגופן, כחלק מהליך שהוצג לכאורה כטיפולי. חלק מהעדויות הצביעו על התניה מסוימת מצד גורביץ' בין המשך קיום המפגשים ובין המשך עבודתן בחאן או קבלת תפקידים.

בחלקו השני של התחקיר העידו בוגרי ובוגרות הסטודיו למשחק של ניסן נתיב בתל אביב על מפגשים דומים שערך עמם גורביץ', המלמד במוסד זה 38 שנה, בחדר בסטודיו או בביתו הפרטי. בתחקיר נחשף כי שלוש תלונות תלמידים ותלמידות הוגשו בפברואר האחרון נגד גורביץ' לאמי ליברמן, סמנכ"לית הסטודיו הממונה על מניעת הטרדות מיניות. כחודש לאחר הגשתן הופצה בסטודיו אמנה פנימית למניעת הטרדות מיניות, וכן הנחיות האוסרות על מפגשים בין מורים לתלמידים מחוץ לשעות הלימודים וכן הוראה ולפיה מפגשים "אחד על אחד" יתקיימו אך ורק בחדרו הפתוח של ניסן נתיב ובתיאום מראש עם המזכירות.

באחרונה קיבלו המתלוננים הודעה שהטיפול בתלונותיהם הסתיים. גורביץ' ממשיך לפי שעה ללמד במוסד וככל הידוע לא הוגשו תלונות למשטרה או תביעות נגד הסטודיו בהמשך לתלונות התלמידים.

במאמר תגובה ב"גלריה" טען גורביץ' בין היתר כי "פגישות אישיות יכולות ליצור סוג של אינטימיות, שכל כך חיונית בעבודת התיאטרון, בין במאי לשחקן ובין שחקן לפרטנרים שלו". בתגובה שהעביר לעניין המפגשים עם תלמידים כתב: "מעולם לא ביקשתי לשוחח עם תלמיד על מיניותו או הרגליו המיניים. אם תלמיד מעלה את הנושא אני משוחח אתו עליו".

בסוף אפריל ביקשה הנהלת משרד התרבות מהחאן ומסטודיו ניסן נתיב הבהרות בעניין הטיפול בתלונות השחקניות והתלמידים. ביחס לעניין החאן נמסר מהמשרד כי לא נמצאה עילה להתערבות בסוגיה, וביחס לסטודיו נמסר כי "המוסד פעל על פי המקובל ועל כן אין למשרד סמכות להתערב".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ